Krievijas ekonomika ir atbalstījusi Putinu, neskatoties uz Rietumu sankcijām, taču Arktikā sāk parādīties būtisks vājais punkts.

Krievijas ekonomika ir atbalstījusi Putinu, neskatoties uz Rietumu sankcijām, taču Arktikā sāk parādīties būtisks vājais punkts.

Krievijas cietokšņa ekonomika ir izrādījusies pārsteidzoši noturīga pret Rietumu sankciju uzbrukumu. Divus gadus pēc Kremļa iebrukuma Ukrainā tā turpina finansēt dārgu karu un atbalstīt prezidentu Vladimiru Putinu.

Sāpes ir ļoti reālas

Novatek PJSC vadītā Arktikas LNG 2 iekārta, kas atrodas uz ledainās Kara jūras, ir būtiska Maskavas plānu daļa, lai palielinātu eksportu un papildinātu valsts kasi. Mēnešiem ilgi tā ir gatava nosūtīt sašķidrināto dabasgāzi uz jauniem tirgiem, alternatīvai reiz peļņu nesošajai Eiropas cauruļvadu tirdzniecībai.

Tomēr šī plašā 25 miljardu dolāru vērtā darbība faktiski stāv neizmantota, kļūstot par pirmo Krievijas enerģijas ražošanas kompleksa daļu, ko efektīvi ierobežojuši ASV ierobežojumi.

Krievija ilgi ir centusies palielināt savu daļu globālajā LNG tirgū, bet karš un pēc tam straujais sauszemes eksporta kritums uz Eiropu ir pastiprinājis šo ambīciju nozīmi. Maskava vēlas trīskāršot LNG ražošanu līdz 2030. gadam, pievienojot vismaz 35 miljardus dolāru gadā ienākumos.

Pateicoties vecākajām darbībām, Krievija pašlaik ir ceturtā lielākā LNG eksportētāja pasaulē, bet ierobežojumi uz vadošo Arktikas LNG 2 apgrūtina tās centienus tikt tālāk. Vēl satraucošāk Maskavai ir tas, ka tie ir radījuši paraugu jebkuriem nākotnes Rietumu centieniem ierobežot Kremļa gāzes ienākumus, mērķējot uz darbībām kā Yamal vai Sakhalin II Tālajos Austrumos – kas joprojām piegādā klientiem Eiropā un Āzijā.

“ASV sankcijas strādā pārsteidzoši labi,” teica Arktikas institūta dibinātājs Malte Humperts, kurš vairāk nekā desmit gadus ir sekojis līdzi Krievijas paplašināšanai reģionā. “Šeit viņi tiešām ir priekšplānā. Viņi bloķēja Arktikas LNG 2 pirms tā pat sāka ražošanu, bloķēja kuģus pirms tie varēja tikt piegādāti. Ar visu pārējo, piemēram, naftu vai “ēnu floti”, tas vienmēr ir reaktīvs.”

Kopš Baidena administrācija pagājušajā gadā uzlika sankcijas Arktikas LNG 2 iekārtai, pircēji Ķīnā un Indijā – vietas, kur tika pirktas un tirgotas Krievijas nafta, strādājot ap esošajiem ierobežojumiem – ir atteikušies pirkt pat ar atlaidi LNG. Advokāti Singapūrā un Londonā savukārt ir atteikušies piedalīties projektā.

Pat kuģu būvētavas ir sapinušies ierobežojumos, ar kuģiem, kuru vērtība ir simtiem miljonu dolāru, kas pašlaik ir iesprūduši sausajos dokos Dienvidkorejā. Neviens tos nevar nopirkt vai izīrēt. Gaze meanwhile paliek iestrēgusi iekārtā.

Atšķirībā no naftas eksporta, kas turpinājies plūst neskatoties uz cenu griestiem un citiem ierobežojumiem ar “ēnu flotes” palīdzību, LNG ir sarežģītāk turpināt pārvietot, lielā mērā tāpēc, ka nepieciešama sarežģītāka tehnoloģija, lai ielādētu un nosūtītu superatdzisušo degvielu.

Tagad Eiropas Savienība, kas joprojām balstās uz Krievijas LNG un ir bijusi nevēlīga ierobežot importu, gatavojas izstrādāt savus pasākumus. Eiropa neaizliedz degvielu pilnībā, bet bloka diskusijas liecina, ka gāze vairs nav tabu, kad karš ieiet trešajā gadā.

Apspriestais plāns ir aizliegt izmantot ES ostas Krievijas piegādēm paredzēto trešajai valstij pāreksportam. Tas ir svarīgi, jo Krievijas LNG rūpnīcas Arktikas reģionos ir ārkārtīgi attālas, tāpēc degvielu parasti vispirms piegādā Beļģijai vai Francijai pirms pāreksporta uz Āziju vai citu Eiropas ostu. Šīs prakses ierobežošana izstieps Krievijas kuģošanas floti līdz robežai.

Baltajam namam Nacionālais drošības padome sāka pievērst uzmanību Krievijas LNG paplašināšanas plānu iznīcinam 2023. gadu apmēram gadu pēc kara sākuma, saskaņa ar cilvēkiem ar zinam par stratēģiju. Tur amatpersonas sadarbojoties ar ASV Valsts departamentu un Aizsardzības departamentu izvēlējoties mērķi, galu galva koncentrējoties uz Arktikas LNG 2 projektu. Pēc tam to nododot Finanšu ministrijai.

Tagad, kļūstot par daļu no plaša plauka Krievijas atturēt no jebkuru jaunu enerģijas projektu attīstības, kas var dot nozīmīgus ienakumus, ASV vēlas nodrošinat Arktikas uzņemumu “miris ūdenī”, kaa Geoffrey Pyatt, Valsts sekretara paligs energetikas resursiem teica konferencē pagajusa menesa.

Ir labi iemesli Baltajam namam mērķēt uz šo iekartu, kuras līdzipsumnieks ir Japana valdiba, Ķinas valsts naftas kompanijas un Francijas TotalEnergies. Lai gan tas noteikti kaitina svarigus sabiedrotos, sastingums Arktikas LNG 2 nodara sapes Maskavai vienlaikus radot tikai ierobežotas sviras globlajos dabasgazes tirgos. Nav mazak svarigi Baidena administracijai ka velesanas tuvojas, sekas ASV paterejiem ir ierobezotas.

Ir ari citas prieksrocibas Vašingtonai. LNG tirdznieciba prasa dargus specializetus kugus ko var izsekot ar satelita datiem padarot alternativas flotes izveidi teju neiespejamu. Lai gan sodien ir apmeram 7500 naftas tankeri dazados izmeros visa LNG industrija ir tuvu 700.

Tad vel fakts ka Arktikas LNG 2 prasa unikalu tipu kugiem kas var sliden cauri biezam ledum. Tika pasutiti 21 ledus klases tankeri operacijai tostarp kugi piederoši Dienvidkorejas Hanwha Ocean Co un Mitsui OSK. Tie tagad cenšas atrast jaunus ipašniekus. Protams Krievija var piesaistit savu kapacitati un LNG kugus buve Zvezda kugu buvetava – bet ari tie ir aizkaveti ar sankcijam.

“Lielakais viens ierobezojums Arktikas LNG 2 attistibai ir tankera pieejamiba. Tas ir vajigs punkts Krievijas kopuma strategija,” teica Dzordztaunas universitates profesors Thane Gustafson kurš desmitgades garuma sekojis lidzi Krievijas fosilo degvielu paplašinasanai.

“Ilgtermina perspektiva ir aptumsojusi fakts ka primarais misija kas bija attistit LNG Austrumazija caur Ziemeljuras marsrutu šobrid nav iespejams.”

Krievija tur pasaules lielako dabasgazes dali ar aptuveni 20% pieraditam rezervem bet tai vel joprojam nepieciesams to parverst ienakumos. Jaunas cauruļvadi netiek buveti pietiekami atrak lai parvirzitu pardosanas tikai atliek LNG – ko pats Putins ir identificejis ka nakotnes degvielu.

Kremlis saka ka tas grib eksportet virs 100 miljonim tonnu LNG gadalaik lizdz 2030 gadam salidzinajuma ar aptuveni 31 miljonu pagajusa gada – ar vai bez sankcijam. Arktikas LNG 2 nav pirmais projekts kas skarts ar ierobezojumiem un tehnologiju parvietošanas un ogļūdeņražu izpetes aprkojuma limiti atpakal 2014 gada ir rosinajusi dazus vietjos alternativus.

Tomer pat valdiba sak atzit izaicinajuma merogu kad sankcijas kratajas un tehnologija izradijas lenta lai atkartotu. Cipari Ekonomikas ministrijas dokumenta publicetaja šogad un redzetaja Bloomberg liecina ka razošana faktiski var stagnet lidz 2027 gadam konservativa scenarija apstaklos kas nozime ka Arktikas LNG 2 var neatgut pilnu jaudu atrak.

Neviens no tirgotajiem un analitikiem ko aptauja Bloomberg negaidija ka iekarta – kas tikai pabeigusi buvniecibu (un sakt) vienu no trim razošanas vilcienu – sasniedz pilnu jaudu kamers sankcijas paliek speska.

Novatek kompanija aiz visa turpinaja spiest uz priekšu. Dibinatajs Leonids Michelsons Krievijas ceturtajs bagatais cilveks un tuvs Putina sabiedrotais panaca pirma posma buvniecibu Arktikas LNG 2 projekta pagajusa gada – parspedzot industrijas gaidijumus ka trukstoša tehnologija to aiztures. Jaunas piegades kedes tika izveidotas pec tam kad kompanijas ka Francijas Technip Energies atstaja projektu ar detaļam un aprkojumu kas tika atvests no inzenierbuves pagalmiem Ķina.

“Fakts ka mes esam kluvusi par sankciju merki ir signala ka tie noverte musu kompetences,” Michelsons teica XVI Veronas Eirazijas ekonomiskaja foruma novembri driz pec tam kad projekts tika sankcionets.

Bet tagad vinam jaraksta saskaras ar potencialo vairaku arvalstu partneru aiziešanu kad ierobezojumi pastiprinas – un atrast klientus.

Novatek noliga darbiniekus Ķina lai meginatu piesaistit biznesu un nosutija amatpersonas uz Indiju februari saskaņa ar cilvekiem ar zinasanam par situaciju. Vel nav materializejušies konkrete darjumi piebilda cilveki.

Nakamais tests nak vasara kad Novatek merke nosutit savu pirmo LNG kravu no Arktikas LNG 2 izmantojot ledus kas pietiekami plani lai izmantotu regularo kugi saskaņa ar cilvekiem kas ludza anonimitati jo nav pilnvaroti runat ar medijiem.

“Bus ad hoc braucieni bet tas patiešam ir ierobezots,” teica Humperts no Arktikas instituta. “Kur dodas Krievija no šejienes?”