ASV mājokļu krīze ir pilnīgi pretēja Japānā, kur līdz 2033. gadam katrs apdzīvotais mājoklis varētu būt blakus tukšam.

ASV mājokļu krīze ir pilnīgi pretēja Japānā, kur līdz 2033. gadam katrs apdzīvotais mājoklis varētu būt blakus tukšam.

ASV mājokļu tirgus cieš no piegādes trūkuma

Kamēr ASV mājokļu tirgus pēdējos gados ir cietis no piegādes trūkuma, Japānā situācija ir pretēja, kur samazinoties iedzīvotāju skaitam, ir strauji pieaugusi tukšo māju skaits.

Japānā tukšo māju skaits sasniedzis 8,99 miljonus

Japānā tukšo māju skaits ir sasniedzis 8,99 miljonus, saskaņā ar Iekšlietu un komunikāciju ministrijas 30. aprīlī publicētajiem datiem. Tas ir pieaugums par 500 000 salīdzinājumā ar iepriekšējo pētījumu 2018. gadā un 80% pieaugums salīdzinājumā ar pirms 20 gadiem.

Tas nozīmē, ka rekordliels 13,8% māju Japānā šobrīd ir tukšas, un dažos lauku rajonos, kur iedzīvotāju skaits samazinās ātrāk, šis rādītājs pārsniedz 20%.

Šis skaitlis ietver arī otrās mājas un citas, kas ir tukšas dažādu iemeslu dēļ, tostarp iedzīvotājs strādā citur uz laiku. Taču arī pamesto māju skaits ir pieaudzis, palielinoties par 360 000 kopš 2018. gada pētījuma līdz 3,85 miljoniem šodien jeb 5,9% no visām mājām.

ASV Tautas skaitīšanas birojs arī publicējis līdzīgus datus

ASV Tautas skaitīšanas birojs arī 30. aprīlī publicēja līdzīgus datus, ziņojot, ka pirmajā ceturksnī īres mājokļu vakances bija 6,6%, bet īpašnieku mājokļu – 0,8%. Šie rādītāji ir maz mainījušies salīdzinājumā ar pērn.

Japānas vakances rādītāji atbilst iepriekšējam Nomura Pētniecības institūta ziņojumam, kurš 2017. gadā prognozēja, ka vakances varētu pārsniegt 30,4% līdz 2033. gadam, ja netiks veikti pasākumi.

“Ja trešdaļa māju būs tukšas, tas nozīmēs, ka vidēji katram mājoklim blakus būs tukša māja,” brīdināja institūts.

Tas nozīmētu trīs mājas vienā rindā ar tukšu māju vidū, kas nozīmē, ka abas apdzīvotās mājas atrodas blakus tukšai mājai.

“Neapdzīvotas mājas kļūst par atkritumu izgāztuvēm, ir pakļautas sabrukumam un piesaista aizdomīgas personas,” piebilda Nomura. “30% tukšu māju noteikti nav vēlamas no drošības un katastrofu novēršanas viedokļa.”

Palielinot Japānas iedzīvotāju skaitu vai vismaz apturot tā samazināšanos

Labākais risinājums būtu palielināt Japānas iedzīvotāju skaitu vai vismaz apturēt tā samazināšanos, teica institūts, vienlaikus atzīstot, ka tas būtu grūti un prasītu ilgu laiku. Iedzīvotāju skaits jau gadiem ilgi samazinās, un pēdējais skaitījums 2022. gadā parādīja, ka tas samazinājies par vairāk nekā 800 000 salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu līdz 125,4 miljoniem. Tikmēr dzimstības rādītājs ir sasniedzis rekordzemas vērtības, un bērnu skaits ir samazinājies jau 43 gadus pēc kārtas.

Citas iespējas ietver tukšo māju nojaukšanu, jaunu būvniecības ierobežošanu un to pārveidošanu par ne-dzīvojamajiem īpašumiem. Valdība ir centusies risināt šo problēmu, ļaujot vietējai pašvaldībai nojaukt sabrukuma riskam pakļautas mājas, ja netiek veikti uzlabojumi vai izdot brīdinājumus īpašumu īpašniekiem par nepareizu apsaimniekošanu. Taču šie centieni ir guvuši ierobežotu panākumu.

Nodokļu politika arī padara dažu tukšo māju saglabāšanu lētāku nekā to nojaukšanu, un citi īpašumi ir iestrēguši birokratijas jūklī, kad reģistratūras kļūdas apgrūtina īpašuma tiesību noskaidrošanu.

Daudzi ārzemnieki redz izdevīgas iespējas Japānas mājokļu tirgū, taču augstas renovācijas izmaksas un valodas barjeras visticamāk neļaus daudziem tikt pārdotiem šajā veidolā.

“Patiesība ir tāda, ka lielākajai daļai šo māju nebūs pircēju starp ārzemniekiem, vai arī administratīvais darbs un noteikumi aiz tā [ir] nekas viegls cilvēkam, kurš nerunā un nelasa japāņu valodu labi,” teica Džefrijs Hols, lektors Kandas Starptautisko studiju universitātē Čibas pilsētā.