3 triljoni ASV dolāru varētu tikt ievadīti ASV ekonomikā bez jebkādiem federālajiem izdevumiem, pielāgojot šo hipotēku tirgus stūri, saka “Wall Street pravietis”.

3 triljoni ASV dolāru varētu tikt ievadīti ASV ekonomikā bez jebkādiem federālajiem izdevumiem, pielāgojot šo hipotēku tirgus stūri, saka "Wall Street pravietis".

ASV mājokļu tirgus varētu sniegt ekonomikai stimulu

ASV mājokļu tirgus varētu sniegt ekonomikai stimulu, kas neprasītu federālā budžeta izdevumus, saskaņā ar vienreizējo “Wall Street pravieti” Meredithu Vitniju, kas paredzēja Lielo finanšu krīzi.

Potenciāls mājokļu tirgū

Nesen brīdinot par briesmām, ko “amerikāņu vīriešu krīze” rada ekonomikai un mājokļu tirgum, Meredith Whitney Advisory Group vadītāja uzsvēra iespēju, ko varētu pārstāvēt ierosinātā reforma hipotekārajā tirgū.

Viņa piezīmēja, ka hipotekārā finanšu gigants Freddie Mac pagājušajā mēnesī lūdza savam regulatoram ieiet sekundārajā hipotekārajā tirgū jeb mājokļa kapitāla aizdevumos, kas ļauj mājokļu īpašniekiem aizņemties pret savas mājas kapitālu.

Šādi aizdevumi var tikt izmantoti dažādiem mērķiem, piemēram, atvaļinājumiem, kāzām, jauniem auto, investīcijām, medicīnas rēķiniem, parādu atmaksai vai uzņēmējdarbības uzsākšanai. Citiem vārdiem sakot, tas ir papildus naudas apjoms, kas varētu veicināt ekonomiku.

Freddie Mac ir pazīstams ar savu lomu pirmreizējo hipotekāro aizdevumu iegādē, to apvienošanu un pārdošanu investoriem kā hipotekāri nodrošinātajiem vērtspapīriem. Tas ļauj aizdevējiem atbrīvoties no šiem aizdevumiem savos bilancēs, atbrīvojot likviditāti jauniem aizdevumiem.

Atļauja Freddie Mac darboties ar mājokļa kapitāla aizdevumiem varētu jau šovasar ievietot patērētāju makos 1 triljonu dolāru un 2 triljonus dolāru līdz rudenim, lēsa Vitnija. Ja hipotekāro gigantu Fannie Mae un Ginnie Mac sekos šim piemēram, potenciālais stimuls varētu pārsniegt 3 triljonus dolāru, viņa piebilda.

To iesaistīšanās mājokļa kapitāla aizdevumos nāktu laikā, kad bankas ir samazinājušas savu dalību pēc finanšu krīzes. Mājokļa kapitāla aizdevumu apjoms ir samazinājies līdz 350 miljardiem dolāru šodien no vairāk nekā 700 miljardiem dolāru 2007. gadā, tieši pirms finanšu krīzes, saskaņā ar Vitnijas datiem. Un tas noticis pat tad, kad mājokļu cenas ir pieaugušas par vairāk nekā 70% šajā laika posmā.

“Freddie Mac priekšlikums varētu to visu mainīt, un tas nevarētu nākt labākajā laikā,” viņa teica. “Lielākajai daļai ASV iedzīvotāju jūtama pastiprināta inflācijas ietekme, bet īpaši smagi ir skarti vecuma cilvēki ar fiksētiem ienākumiem.”

Viņa minēja pieaugošas izmaksas mājokļa apdrošināšanai un īpašuma nodokļiem, kas liek vecuma cilvēkiem uzņemties vairāk parādu. Tas atstājis viņus neaizsargātus pret negaidītiem izdevumiem vai citiem finansiāliem triecieniem.

Lai gan zem gaidītajiem aprīļa darba tirgus ziņojumiem par algas pieaugumu dzesēšanos, citi ekonomiskie dati liecina, ka patērētāju pieprasījums ir saglabājies spēcīgs, saglabājot spiedienu uz inflāciju. Tas liecina, ka šobrīd varbūt nav labvēlīgais laiks triljonu dolāru stimulam, it īpaši tajos brīžos, kad inflācija ir palikusi augstuma virs Federālajam rezervju sistēmas 2% mērķa.

Taču Vitnija teica, ka spēja izmantot mājokļa kapitāla aizdevumus sniegtu “lielu stimulu ekonomikai un patērētajam, kas šķiet palēninoties bez neviena centa pievienošanas valsts parādam. Reti esmu redzējis tik patiesi izdevīgu situāciju valdībai, Wall Street un ASV patērētajam.”