ASV ekonomika tuvojas grūtam nosēšanās brīdim, un Federālās rezerves procentu likmju samazinājumi nebūs pietiekami, lai to glābtu, saka Citi.

ASV ekonomika tuvojas grūtam nosēšanās brīdim, un Federālās rezerves procentu likmju samazinājumi nebūs pietiekami, lai to glābtu, saka Citi.

Pagājušā gada konsenss bija, ka ASV ekonomika virzās uz recesiju, bet tas nenotika

Šī gada konsenss ir, ka mums būs mīksts nosēšanās, kur ekonomika palēninās, bet neietekmēs recesiju. Tas arī var būt nepareizi.

Ekonomists prognozē grūtu nosēšanos

Dubultojot savu pretējo viedokli, Citi galvenais ASV ekonomists Endrjū Holenhors ceturtdien teica, ka viņš redz grūtu nosēšanos. Faktiski, inflācija un darba tirgus vājināsies pietiekami, lai Federālā rezerve samazinātu pamatlikmes četras reizes šogad – daudz vairāk nekā vienu vai divas samazināšanas, ko sagaida Volstrīta.

Viņa brīdinājums izrādījās pareģojošs, jo Darba departamenta algas ziņojums nākamajā dienā parādīja, ka ekonomika aprīlī pievienoja 175 000 darbavietu, kas ir strauji samazinājies no 315 000 pieauguma martā un daudz zem 233 000 pieauguma, ko prognozēja ekonomisti.

Holenhorsts ceturtdien teica, ka citi dati ir norādījuši uz vājumu darba tirgū, tostarp patērētāju un uzņēmumu aptaujas, kas saka, ka darba vietas ir grūtāk atrast, uzņēmumi ir mazāk ieinteresēti algot un darbinieki ir vairāk nobažījušies par savu darbavietu saglabāšanu.

Protams, pēdējās nedēļās dati ir snieguši jauktus signālus par ekonomiku. Jaunākais nodarbinātības izmaksu indekss pieauga vairāk nekā gaidīts, liecinot par spēcīgu darba tirgu. Tikmēr pirmā ceturkšņa IKP ziņojums parādīja, ka izaugsme atdzisa straujāk nekā paredzēts. Bet tas bija galvenokārt tirdzniecības deficīta paplašināšanās un lēnākas krājumu atjaunošanas dēļ, kamēr patērētāju pieprasījums palika spēcīgs.

Bet Holenhors ir pārliecināts, ka mīksta nosēšanās nenotiks, un teica, ka finanšu tirgi arī sāk atkāpties no šīs cerības.

“Iemesls, kāpēc es domāju, ka Federālajai rezervei būs pietiekami daudz iemeslu samazināt likmes, ir tāpēc, ka mēs esam vairāk grūtas nosēšanās spektra galā,” viņš teica.

Tikmēr Federālajai rezervei nebūs jāgaida, kamēr gan inflācija, gan darba tirgus vājināsies pirms likmju samazināšanas. Tai ir nepieciešams redzēt vienu vai otru.

Uz jautājumu, vai viņa prognoze par četrām likmju samazināšanām šogad arī nozīmē, ka tās nepiedāvās pietiekamu ekonomisko stimulu, lai novērstu grūtu nosēšanos, Holenhors teica, ka gandrīz katrs monetārās politikas cikls ir izspēlēts šajā veidā.

“Mēs esam politikas cikla posmā “ilgstoši augstas likmes”,” viņš skaidroja, norādot, ka uzturīgā inflācija ir novērsusi likmju samazināšanu. “Nākamais politikas cikla posms ir darba tirgus vājināšanās. Kad tas sāk pakāpeniski vājināties, tad tas vairāk strauji vājinās. Es domāju, ka tieši tas tagad notiek.”

Februārī pat pie izcilajiem darba ziņojumiem Holenhors brīdināja par grūtu nosēšanos un teica, ka līdz šī gada vidum sagaida recesiju.

Skatoties aiz pozitīvajiem galvenajiem darba skaitļiem, viņš teica, ka bija pazīmes par vājumu, piemēram, nostrādāto stundu skaits un pilna laika darbavietu skaits samazinoties.