Paaudze Z maksās dārgi par šo ASV kļūdu, uzkrājot milzīgu parādu, ko uz viņiem pārmet vecākās paaudzes un bijušais Baltā nama ekonomists brīdina.

Paaudze Z maksās dārgi par šo ASV kļūdu, uzkrājot milzīgu parādu, ko uz viņiem pārmet vecākās paaudzes un bijušais Baltā nama ekonomists brīdina.

ASV parāda līmenis sasniedz rekordaugstumu

ASV parāds sasniedz rekordaugstumu, un Finanšu ministrija ir izniekojusi iespēju palīdzēt mazināt slogu jaunākajai paaudzei, brīdināja bijušais Baltā nama ekonomists.

Jauniešiem jau ir pietiekami daudz problēmu

Jauniešiem jau ir pietiekami daudz problēmu, un viņi kļūst arvien pesimistiskāki. Augstās aizņēmuma izmaksas ir liedzis jauniešiem iespēju iegādāties mājokli, savukārt daži pētnieki norāda arī uz sociālo mediju ietekmi uz trauksmi.

Parāda līmeņa neapdomība

Taču Todds Buholcs, kurš bija Baltā nama ekonomikas politikas direktors prezidenta Džordža H. V. Buša laikā, teica, ka “jaunākajai paaudzei jāuztraucas arī par neapdomīgo parāda līmeni, ko viņu pleciem uzkrauj bērnu buma paaudze un X un Y (tūkstošgadnieku) paaudzes”.

ASV parāda līmeņa pieaugums

Protams, ASV parāda līmenis ir strauji pieaudzis jau desmitgadēm. Bet pēdējos gados tas ir pārsniedzis galvenos atskaites punktus. Piemēram, kopējais federālais parāds kā ASV IKP daļa ir pārsniedzis līmeni, kas tika sasniegts tūlīt pēc Otrā pasaules kara. Patiesībā tagad tiek prognozēts, ka parāda apkalpošanas izmaksas šogad pārsniegs aizsardzības izdevumus.

Brīdinājumi par ASV parādu

Federālās rezerves priekšsēdētājs Džeroms Pauels, Džeimija Daimona un citi ir izteikuši brīdinājumus par ASV parādu nesen. Tomēr Buholcs uzsvēra īpašas sekas, ar kurām saskaras jaunākā paaudze.

“Puse jauniešu domā, ka viņi nekad nevarēs atļauties mājokli, tomēr viņiem tiks lūgts maksāt par saviem vecvecāku izšķērdību,” viņš rakstīja trešdien publicētajā viedokļrakstā Project Syndicate.

Iespēja uzlabot parāda perspektīvu

ASV bija iespēja uzlabot parāda perspektīvu, bet to neizmantoja, skaidroja Buholcs. Gadiem ilgi pēc Lielās finanšu krīzes Federālās rezerves monetārā stimulēšana saglabāja ASV valsts obligāciju ienesīgumu ļoti zemu līmeni, kas nozīmēja, ka procenti par ASV parādu bija vēsturiski zemi.

Finanšu ministrija, kas pārdod ASV parādu globālajiem obligāciju tirgiem, varēja bloķēt šos zemos procentus, izlaižot 50 vai 100 gadu obligācijas, nevis termiņus, kas parasti nepārsniedz 20 vai 30 gadus.

“Taču Finanšu ministrija galvenokārt turpināja īstermiņa aizņemšanos, ar vidējo obligāciju termiņu tikai pieci gadi,” teica Buholcs. “Rezultātā tā atkārtoti refinansē termiņa beigušos parādus par augstākām izmaksām.”

Nokavēta iespēja nodrošināt lētu parādu

Lai gan ASV nokavēja iespēju nodrošināt lētu parādu, vismaz 14 valstis, kā arī desmitiem uzņēmumu un universitāšu izlaida supergaros obligācijas, norādīja Buholcs.

Taču viņš piebilda, ka nākotnē var rasties citas iespējas un ieteica Finanšu ministrijai izlaist supergaro obligāciju plūdu katru reizi, kad inflācijas koriģētā ienesīguma līmenis pazeminās zem vēsturiski vidējais aptuveni 1,55%.

Liela federālais deficīts

Taču tas nerisinās lielo federālo deficītu problēmu, kas veicina ASV parāda pieaugumu.

“Protams, pamatproblēma budžetam ir pārmērīgi tēriņi,” teica Buholcs. “Prezidents Ronalds Reigans reiz jokoja, ka valdība ir kā bērns: tai ir liela apetīte vienā galā un nav atbildības sajūtas otrajā. Šis joks ir tikpat patiess šodien kā tas bija pirms pusgadsimta.”