Ģeopolitika un ASV noteikumi liek mikroshēmu uzņēmumiem atsieties no Ķīnas kontinentālās daļas, ar vienu nozīmīgu Taivānas testēšanas uzņēmumu pilnībā atsakoties no tirgus.

Ģeopolitika un ASV noteikumi liek mikroshēmu uzņēmumiem atsieties no Ķīnas kontinentālās daļas, ar vienu nozīmīgu Taivānas testēšanas uzņēmumu pilnībā atsakoties no tirgus.

Čipu atdalīšana

Ir grūti būt čipu uzņēmumam, kas darbojas Ķīnas kontinentālajā daļā, kas ir viens no pasaules lielākajiem pusvadītāju ražotājiem, kas nodrošina visu, sākot no patēriņa elektronikas līdz mājsaimniecības ierīcēm. Vašingtona vēlas ierobežot Ķīnas čipu izstrādi, vienlaikus stiprinot savu pusvadītāju rūpniecību. Tagad viens Taivānas pusvadītāju uzņēmums pilnībā izstājas no Ķīnas kontinentālās daļas čipu sektora, vainojot ASV tehnoloģiju kontroles ietekmi.

Piektdien King Yuan Electronics Co. (KYEC), liels spēlētājs pusvadītāju piegādes ķēdes testēšanas un iepakošanas segmentā, paziņoja, ka izstājas no Ķīnas kontinentālās daļas tirgus saskaņā ar Taivānas biržas paziņojumu. Uzņēmums teica, ka atbrīvosies no sava 92.16% daļas Ķīnas kontinentālajā daļā bāzētajā meitasuzņēmumā King Long Technology (Suzhou), pārdodot to Ķīnas uzņēmumu konsorcijam par 4,9 miljardiem juaņu (676,5 miljoni ASV dolāru).

KYEC savā paziņojumā teica, ka pastāv “daudzas nenoteiktības” attiecībā uz King Long Technology darbības vidi. Uzņēmums arī norādīja uz ģeopolitikas ietekmi uz pusvadītāju rūpniecību un ASV ierobežojumiem Ķīnas pusvadītāju rūpniecībai.

Uzņēmums teica, ka ieguldīs ieņēmumus no savas Ķīnas kontinentālās daļas operāciju pārdošanas, kopumā 16,6 miljardus jauno Taivānas dolāru (509 miljoni ASV dolāru), jaunu rūpnīcu būvniecībā un augstas klases testēšanas tehnoloģijas iegūšanā, lai apmierinātu pieaugošo pieprasījumu pēc AI un augstas veiktspējas datorikas. Taivānas uzņēmums teica, ka koncentrēsies uz salas esošo čipu piegādes ķēdi, bet neizslēdza globālus ieguldījumus.

KYEC atrodas Hsinču, ziemeļu Taivānā. Pilsēta ir mājvieta Hsinču Rūpnieciskajam Zinātnes parkam, kas ir galvenais pusvadītāju ražošanas centrs Taivānai un globālajai nozarei. Papildus savai galvenajai mītnei, KYEC ir arī klātbūtne Singapūrā, Japānā un ASV.

Čipu nozares sarežģījumi

KYEC lēmums atstāt Ķīnas kontinentālo tirgu parāda, cik grūti ir uzņēmumiem čipu piegādes ķēdē orientēties sarežģītākajos ģeopolitiskajos apstākļos. Ķīna pērn pēc TrendForce pētījuma aizņem ievērojamu tirgus daļu veco čipu jomā, veidojot 31% no nobriedušajiem procesiem.

ASV eksporta noteikumi aizliedz pārdot modernus čipus un čipu ražošanas aprīkojumu Ķīnas kontinenta uzņēmumiem. Līdzīgi noteikumi Japānā un Nīderlandē – pēc ASV lobēšanas – arī kontrolē pārdošanu Ķīnai. Un pastāv risks, ka ASV un tās sabiedrotie varētu paplašināt noteikumus vēl tālāk. Ziņojumi liecina, ka Vašingtona lobē Nīderlandi, lai apturētu ASML, Nīderlandes čipu aprīkojuma ražotāju, no čipu ražošanas rīku apkalpošanas Ķīnai.

Atsevišķi ASV valdības subsīdijas vietējai čipu ražošanai aizliedz saņēmējiem ieguldīt modernas čipu ražošanai Ķīnā. Subsīdijas ir saņēmuši gan ASV uzņēmumi, piemēram, Intel un Micron, gan ne ASV uzņēmumi, piemēram, TSMC un Samsung Electronics.

Čipu giganti kā Nvidia, Intel un ASML ir brīdinājuši par iespējamajiem negatīvajiem ASV eksporta kontroles ietekmes aspektiem, bet pagaidām joprojām cenšas saglabāt savu biznesu Ķīnā un strādāt saskaņā ar jaunajiem noteikumiem.

Lielie čipu ražotaji kā Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) un Dienvidkorejas Samsung un SK Hynix ir ražošanas iekārtas Ķīnas kontinenta daļā. TSMC ražo mazāk modernus vecos čipus Ķīnai, kamēr Samsung un SK Hynix ražo atmiņas čipus. Visi trīs ir saņēmuši ASV atbrīvojumu turpinot savu ražošanu Ķīnai.

Eksporta kontroles arī kaitē Ķīnas kontinenta uzņēmumiem. Pagājušajā gadā Alibaba apturēja plānus atdalīt savu mākoņdatošanas nodaļu, norādot uz grūtībām iegūt čipus ASV eksporta noteikumu dēļ.