Zinātnieki tagad var audzēt dimantus ātrāk nekā jūs varat noskatīties “Oppenheimer”

Zinātnieki tagad var audzēt dimantus ātrāk nekā jūs varat noskatīties "Oppenheimer"

Zinātnieki ir izstrādājuši veidu, kā audzēt sintētiskos dimantus tikai 150 minūtēs – un tas varētu būt slikta ziņa dabiskajiem dārgakmeņiem

Zinātnieki ir atklājuši metodi, kā sintētiskos dimantus izaudzēt vien 150 minūtēs, un tas varētu būt negatīvs vēstījums dabiskajiem dārgakmeņiem.

Jauna metode dimantu audzēšanai

Pagājušajā nedēļā publicētajā zinātniskajā žurnālā pētnieki no Dienvidkorejas Bāzes Zinātnes institūta aprakstīja jaunu metodi dimantu audzēšanai, izmantojot šķidro metālu maisījumu.

Pētnieki izveidoja maisījumu no gālija, dzelzs, niķeļa un silīcija, pēc tam ievietoja to grafīta kamerā, kas ātri uzsildīja un atdzisa metālu, vienlaikus pakļaujot to metāna un ūdeņraža gāzes maisījumam. Oglekļa atomi no metāna gāzes iekļuva izkusētajā metālā, kļūstot par dimantu sēklām.

Dimantu fragmenti sāka parādīties jau pēc 15 minūtēm, un “gandrīz nepārtraukta dimanta plēve tika veidota” pēc 150 minūtēm, rakstīja pētnieki. Šī jaunā metode ir pat ātrāka nekā pašreizējās laboratorijas audzēšanas metodes, kas var prasīt vairākus mēnešus. Tā arī izmanto ievērojami mazāk spiediena un siltuma, saskaņā ar pētniekiem. Un tas ir tālu no miljardiem gadu, kas nepieciešami dabiskam dimantam, lai izaugtu.

Pētījums vēl ir pamata, sākotnējā stadijā, teica projekta vadītājs Rodnija Ruofs no Ulsanas Nacionālās Zinātnes un Tehnoloģiju institūta – bet jaunais publicētais pētījums ļauj citiem pētniekiem visā pasaulē turpināt inovācijas.

“Laiks rādīs attiecībā uz mērogojamību un izmaksām,” Ruofs rakstīja e-pastā.

Vai nākotne pieder sintētiskajiem dimantiem?

Pirmajos trīs 2024. gada mēnešos ASV pārdotajiem dimantu rotaslietu priekšmetiem 13,5% bija izgatavoti ar laboratorijas audzētiem akmeņiem, saskaņā ar dimantu industrijas analītiķi Edanu Golanu.

Golans norāda uz trim galvenajiem iemesliem, kāpēc laboratorijas audzētie dimanti ir pievilcīgi, īpaši jauniešiem: zemākas cenas, lielāki dārgakmeņi un ilgtspējība.

Diviem hipotētiskiem dimantiem ar līdzīgu izskatu laboratorijas audzētā versija būtu aptuveni 80% lētāka nekā dabiska kolēģa, saskaņā ar Golanu. Patērētāji iegūst labāku vērtību par savu naudu, jo viņi var iegūt lielākus, krāšņākus akmeņus par zemākām cenām, iepērkoties laboratorijas audzētos.

Laboratorijas audzēto pirkumu proporcija 2024. gada pirmajā ceturksnī bija ievērojami lielāka līgavu gredzeniem – 43%. Vidusmēra amerikānis saderinās apmēram 30 gadu vecumā, saskaņā ar Golanu, kad viņi vēl nav sasnieguši savu maksimālo ienākumu līmeni. Piedāvot ar laboratorijas audzētu saderināšanās gredzenu ir saprātīgi tiem, kas vēl atrodas savas finansiālās ceļojuma sākumposmā, teica Golans.

“Jūs joprojām maksājat studiju aizdevumus, jums ir automašīnas aizdevums un visas šīs lietas ir daļa no jūsu lēmumu pieņemšanas procesa,” viņš piebilda.

Lai sasniegtu šos jaunos patērētājus, lielie juvelierizstrādājumu mazumtirgotāji savos klāstos rotājas ar laboratorijas audzētiem piedāvājumiem. Pandora, pasaulē lielākais juvelieris, sāka piedāvāt laboratorijas audzētos dimantus 2021. gadā. 2023. gadā Kopenhāgenas uzņēmuma ieņēmumi no laboratorijas audzēto dimantu pārdošanas sasniedza 265 miljonus Dānijas kronu (38,5 miljonus ASV dolāru), un tajā paša gadā tā akciju cena gandrīz dubultojusies.

Pretstatos De Beers, uzņēmums, kas reiz kontrolēja 85% pasaules dabisko dimantu piegades, ziņoja par gada laikumaino pirkumu samazinajumu par 37% decembrī 2023. Neskatoties uz pirkumu problēmam, Golans teica, ka nav ticams, ka laboratorijas audzeti dimanti tuvredzamajam naktotnem parrakstitu istos popularitati, jo tadi uzņemumi ka Tiffany & Co. un Cartier uztur dabisko dargakmenu pievilcigumu. Bet vinš prognoze laboratorijas audzetos akmenus turpinas pieaugt tuvakaja nakotne.

Vairak ilgtspějigi?

Laboratorijas audzeti dimanti parasti tiek uzskatiti par ilgtspějigakiem neka to dabiskie kolěgi – it ipaši ņemot věra labi dokumenteto cilvěktiesibu parspějamibu dimantu ieguvěsanas rupnieciba.

Un kaměr daži neatkarigi laboratorijas audzeti juvelieri izvelas atklát savas ilgtspějibas prakses, daudzi lielie ražotaji ir daudz mazak caurspidigi par savam piegades kědem.

Associated Press februari ziņoja ka vairaki lielie laboratorijas audzeti dimantu ražotaji Kina un Indija neatbilděja uz jautajumiem par vinu ilgtspějibas praksim. Lielaka daļa Kinijas un Indijas elektriba nák no ogļu dedzinášanas.

“Ir ievěrojama enerğija izmantota laboratorijas audzeta dimanta radíšanai,” teica Golans. “Toměr jautajums ir – kads ir šis enerğijas avots?”

Arpusim nevajadzetu uzskatit visu laboratorijas audzeto dimantu industriju par “labu” vai “slikto” videi, teica Golans, jo ilgtspějibas prakse atškirigas atkariba no individuala ražotaja.

Golans uzskaitija audzetajus Indija, Izraela un Namibija kas lielakoties balstás uz saules enerğiju. Daži laboratorijas audzeti dimantu ražotaji ari kompensě savu enerğijas patěriņu ar saules paneļiem vai ir ieviesuši elektromobiļus savá operacijás, teica Golans.

“Tas nav binars sorta lieta,” viņš teica.