Zelta vīzas mednieki palīdzēja iepumpēt 4,2 miljardus dolāru Portugālē pagājušajā gadā.

Zelta vīzas mednieki palīdzēja iepumpēt 4,2 miljardus dolāru Portugālē pagājušajā gadā.

Portugāles sarežģītās attiecības ar bagātiem imigrantiem

Portugāles sarežģītās attiecības ar bagātiem imigrantiem nav atrisinājušās, pat tad, kad valdība iejaucas, lai apgrūtinātu iekļūšanu valstī, atceļot dāsnos stimulēšanas pasākumus.

Bagātie ārvalstu ieguldītāji iegulda naudu Portugālē

Portugāles Bankas analizētie dati liecina, ka pērn uz Portugāli plūdušo tiešo ārvalstu ieguldījumu (FDI) puse nākusi no nekustamo īpašumu pirkumiem, sasniedzot 3,9 miljardus eiro (4,2 miljardus ASV dolāru).

Šim nolūkam nesaudzēja Zelta vīza, shēma, kas ļāva ārvalstu pilsoņiem iegūt rezidentūru un galu galā pilsonību valstī, ja viņi ieguldīja nekustamajā īpašumā aptuveni 300 000 ASV dolāru apmērā.

Šī vīza tika lielā mērā atcelta pagājušajā gadā, kad valdība vērsās pret bagātajiem ārvalstu pircējiem, kuri tika uzskatīti par mājokļu tirgus izkropļošanu. Ārvalstu rezidenti nevarēja iegādāties īpašumus populārās un arvien dārgākajās vietās, piemēram, Porto, Lisabonā un Algarvē.

Portugālē pieaug spriedze, jo valsts iepriekšējā atvērtības politika pret bagātiem ārvalstu ieguldītājiem, izmantojot shēmas kā Digitālais nomada vīza, tiek uzskatīta par vietējo iedzīvotāju maznodrošinātības dzinējspēku.

Pētījumi no valsts statistikas aģentūras atklāj, ka pieaugošs strādājošo pieaugušo skaits valstī vai nu strādā otru darbu, vai arī izvēlas pamest valsti kopumā, jo nevar atļauties dzīvošanu.

Kristofers Viliss, pilsonības un rezidentūras konsultantu firmas Latitude Consultancy vadītājs, teica, ka Zelta vīzas atcelšana gandrīz noteikti ietekmēs pagājušajā gadā sasniegto FDI skaitli 4,2 miljardi ASV dolāru.

Viņš teica, ka viņa klienti jau sāk atsaukties no Portugāles, kas konsekventi bijusi populārākais Eiropas tirgus ārvalstu ieguldījumiem.

Vai tas kaut ko dara, lai mazinātu Portugāles saspringto mājokļu tirgu, ir cits jautājums.

Viliss saka, ka ārvalstu pircēji Portugālē darbojas tirgus citā galā salīdzinot ar tiem, kuriem grūti atļauties mājokli.

Lielākajai daļai ārvalstu nekustamo īpašumu ieguldījumu tika ieguldīti attīstības projektos, norāda Viliss, un tie, kas pērk īpašumus, noteikti tos neatņem zemāko ienākumu vietējiem iedzīvotajiem.

“Tas nebija tieša konkurence. Tas nebija kāds, kurš meklē divstāvu mitekli kaut kur Portugālē,” teica Viliss.

“Vietējie portugāļi pirka citu produktu nekā tas, kas interesēja ārvalstu pircēju.”

Patiesi, RE/MAX uzsvēra, ka problēmas Portugāles mitekļu tirgū radušas zemas pieejamības dēļ pieejamajos cenos.

“Portugāles dzīvojamais tirgus ir ietekmēts no mitekļu trūkuma,” teica Manuels Alvarezs, RE/MAX Portugāles reģionu īpašnieks.

“Galīgajai īpašumu cenai ir stabilizējusies ar nelielām svārstībām sakarā ar samazinoties pieprasījumu tirgū problēmu dēļ ar nepietiekamu būvniecību, it īpaši vidusmazajai klasei.”

RE/MAX analītiķi teica, ka “nozīmīga plaisa” starp īres cenam un algam Portugālē ir ietekmējusi pieejamību un nopietni ierobežojusi vietējo iedzīvotaju skaitu tirgū.

Dati no novembra rada agrus mēģinajumus bloķēt ārvalstu pircējus nav bijis liels efekts uz mitekļu cenam Portugales galvenajos centros. Piemēram Lisabonā mitekļu cenas pieauga par 5.8%, apsteidzot Parizi un Cirihi.

Zelta vīzas atcelšana maina uzvedību

Ārvalstu pilsoņi, it īpaši amerikāņi, ir mainijuši savu uzvedību pēc valdības politikas maiņas pagajusajaa gadam abos Atlantijas okeana krastos.

Pagajusaja oktobri Portugales valdiba paziņoja par neierastu rezidentu (NHR) programmas atcelšanu, kas deva tiem, kas bija nodoklu rezidenti Portugale 10 gadu laikposma laikaa ipašas nodoklu atlaides.

Tas radija viļņu potenciālo imigrantu steidzinot savus planus pamest valsti pirms likuma izmaiņam vairaki imigracijas konsultanti Portugale teica.

Politiskas attistibas ASV tikmer šķietami rada savu ietekmi. Vairak amerikanu izskata iespeju parvietoties uz Eiropas valstim tostarp Portugali gadijuma ja Donalds Tramps nodrosina otro terminu Balta nama.

Vizas kompanijas teica ka ir redzejušas pieaugumu jautajumos uzbūveto lidojumu laika priekšvēlešanu prezidenta vēlešanam.