Warrena Bufeta Berkshire Hathaway pārdod 100 miljonus Apple akciju, jo skaidras naudas krājumi un darbības peļņa strauji pieaug.

Warrena Bufeta Berkshire Hathaway pārdod 100 miljonus Apple akciju, jo skaidras naudas krājumi un darbības peļņa strauji pieaug.

Uzņēmuma peļņas kritums

Warren Buffett vadītais uzņēmums sestdien ziņoja par strauju peļņas kritumu, jo tā investīciju vērtība samazinājās, taču desmitiem tūkstošu akcionāru, kas piepildīja Omahas arēnu, lai klausītos Buffett atbildes uz jautājumiem gada sapulcē, var priecāties, ka Berkshire Hathaway daudzie uzņēmumi darbojās labi.

Peļņas samazināšanās

Berkshire ziņoja par 12,7 miljardu dolāru peļņu jeb 8 825 dolārus par A klases akciju ceturksnī. Tas ir aptuveni viena trešdaļa no 35,5 miljardiem dolāru jeb 24 377 dolāriem par A klases akciju, ko Berkshire ziņoja pirms gada.

Taču šie skaitļi bija stipri ietekmēti ar lielu kritumu Berkshire investīciju vērtībā. Tāpēc Buffett mudina investorus pievērst lielāku uzmanību uzņēmuma darbības peļņai, kas neiekļauj investīciju skaitļus. Pēc šī mēra Berkshire darbības peļņa pieauga par 39% līdz 11,222 miljardiem dolāru salīdzinājumā ar pagājušā gada 8,065 miljardiem dolāru, jo tās apdrošināšanas kompānijas vadīja spēcīgu sniegumu.

Trīs FactSet Research aptaujātie analītiķi bija prognozējuši darbības peļņu 6 701,87 dolārus par A klases akciju.

Investīciju pārdošana

Buffett ceturksnī pārdeva gandrīz 6 miljardus dolāru vērtu akciju, tostarp samazinot aptuveni 13% no Berkshire milzīgā Apple daļas. Investīcija iPhone ražotājā joprojām ir lielākā 364 miljardu dolāru portfelī ar 135,4 miljardiem dolāru.

Taču Berkshire Apple daļas vērtības novērtējums liecina, ka Buffett pārdevis vairāk nekā 100 miljonus akciju. Buffett ir teicis, ka viņš ieguldījis Apple akcijās tāpēc, ka patērētāji ir ļoti lojāli iPhone un citiem Apple produktiem.

Apple izpilddirektors Tim Cooks, kurš ir klāt Berkshire sapulcē, CNBC teica, ka joprojām uzskata par privilēģiju, ka Berkshire ir viens no lielajiem akcionāriem.

Apdrošināšanas peļņa

Berkshire ziņoja par 2,6 miljardu dolāru peļņu no apdrošināšanas, kas ir pieaugums no 911 miljoniem dolāru pirms gada.

BNSF dzelzceļa peļņa gan bija vilšanās un samazinājās par 8% līdz 1,143 miljardiem dolāru, bet lielākā daļa citu tā uzņēmumu sniedza stabilus rezultātus, tostarp 72% pieaugums darbības peļņai pie elektroenerģijas vienības, kas pievienoja 717 miljonus dolāru Berkshire kopējam rezultātam.

Ieņēmumu pieaugums

Berkshire ieņēmumi ceturksnī pieauga par 5% līdz 89,87 miljardiem dolāru. Divi analītiķi, kas sniedza prognozes FactSet, paredzēja 87,044 miljardu dolāru ieņēmumus.

Skaidrās naudas krājumi

Ar lielu pirkumu trūkumu redzeslokā Berkshire masveida skaidrās naudas krājumi turpināja augt līdz rekordlielam 188,993 miljardiem dolāru ceturksnī. Berkshire pat iztērēja 2,6 miljardus dolāru akciju atpirkšanai pirmajos gada trīs mēnešos, bet tās uzņēmumi, kas ietver Geico apdrošināšanu, BNSF dzelzceļu, vairākas lielas elektroenerģijas kompānijas un dažādus citus uzņēmumus, turpina radīt kalnus skaidras naudas.

Sapulces aizrautība

Galvenajai arēnai jau puse stundas pirms durvju atvēršanas sestdien bija trīs ceturtdaļas pilna, jo cilvēki vienmēr ir ieinteresēti uzsūkt gudrības graudus no miljardiera Warren Buffett, kurš sapulci slaveni nosauca par ‘Kapitālistu Vudstoku’.

Trūkstošais elements

Taču šogad trūkst svarīga sastāvdaļa: tā ir pirmā sapulce kopš viceprezidents Charlie Munger nomira.

Gadu desmitiem Munger dalīja skatuvi ar Buffett katru gadu maratona jautājumu un atbilžu sesijai, kas ir pasākuma centrmezgls. Munger regulāri ļauja Buffett vadīt ar plašiem atbilžu stāstiem, kas ilga vairākas minūtes. Pēc tam Munger pats tieši izteicās. Viņš atceras par kriptovalūtu nosaukšanu par muļķīgu, cilvēkiem teikšanu “precieties ar labāko personu, kas tevi pieņems” un salīdzinot daudzus nepieredzējušus interneta uzņēmumus 2000. gadā ar “sūdiem”.

Viņi ar Buffett kopā darbojās klasiskajam komiskajam duetam, ar Buffett piedāvājot garas ievadnes Munger asprātīgajiem vienrindniekiem. Kopā viņi pārveidoja Berkshire no ciešošas tekstilfabrikas par masveida konglomerātu ar dažnedažādajiem interešu virzieniem, sākot no apdrošināšanas kompānijas Geico līdz BNSF dzelzceļam līdz vairakam lielam elektroenerģijas kompānijam un dažnedažadiem citiem uzņēmumiem.

Munger bieži apkopojis galveno Berkshire panakumu koncepciju kaa “censties būt konsekventi ne muļķis, nevis censties būt ļoti inteliģents.” Viņš un Buffett arī bija pazistami ar to ka turas pie uzņemumiem ko labi saprot.

“Warren vienmēr runaja vismaz 80% no laika. Bet Charlie bija lielisks partneris,” teica Stansberry Research analitikis Whitney Tilson, kurš gaidija savu 27. pēc karta sapulci ar nedaudz smagu sirdi Munger prombūtnes dēl.

Iespēja jauniem vaditajiem

Taču šī prombūtne var radit vietu akcionariem labak iepazit divus izpildvaras direktorus, kas tieši vadit Berkshire uzņemumus: Ajit Jain, kurš vadit apdrošinatavas un Greg Abel kurš rupjas par visu citu. Abel kada diena nomainis 93 gadus veco Buffett kaa izpilddirektoru.

Morningstar analitikis Greggory Warren cer ka Abel šogad izteiksies vairak un ļaus akcionariem redzet dažus spilgtus mirklus par ko Berkshire izpildvaras direktori runaja. Kopš Munger pirms trim gadiem sapulce atklaja ka Abel bus nasekamais vaditajs, Buffett atkartoti apliecinaja investorus ka ir parliecinats par savu izveli.

Ekserti saka ka uzņemumam ir cieta kultura balstita uz integritati uzticibu neatkaribu un iespaidigu vadibas sarakstu gatavu parnemt vadibu.

“Greg ir zvaigzne,” teica Chris Bloomstran Semper Augustus Investments Group prezidents. “Komanda ir dziļa. Viņam nebūs tada pati humora sapulce. Bet es domaju ka mes visi šeit katru gadu nac lai atgadinatu sev but racionali.”