“Vienas čipa izaicinājums” daļēji izraisīja vidusskolas otrā kursa skolēna nāvi, secināja autopsija.

"Vienas čipa izaicinājums" daļēji izraisīja vidusskolas otrā kursa skolēna nāvi, secināja autopsija.

Tragēdija Masačūsetsā: Pusaudzis miris pēc asā čipsa izaicinājuma

Masačūsetsas pusaudzis, kurš piedalījās asu tortiljas čipsu izaicinājumā sociālajos medijos, mira pēc liela daudzuma čili piparu ekstrakta apēšanas, kā arī viņam bija iedzimts sirds defekts, liecina autopsijas ziņojums, ko ieguva Associated Press.

10. klases skolēns miris pēc čipsa apēšanas

Harris Wolobah, 10. klases skolēns no Vūrcesteras pilsētas, mira 2023. gada 1. septembrī pēc čipsa apēšanas, ko ražoja Paqui. Nāves cēlonis tika norādīts kā kardiopulmonārā aresta “situācijā pēc nesen apēstas pārtikas vielas ar augstu kapsaicīna koncentrāciju”, saskaņā ar autopsiju no Medicīnas ekspertu galvenā biroja. Kapsaicīns ir komponents, kas piešķir čili pipariem karstumu.

Autopsija arī norādīja, ka Wolobaham bija kardiomegālija, kas nozīmē palielinātu sirdi, un iedzimts defekts, ko aprakstīja kā “miokarda tiltiņu kreisajā priekšējā nolaižamajā koronārajā artērijā”.

Produkts izņemts no veikalu plauktiem pēc pusaudža nāves

Paqui, Teksasas bāzēta filiāle, izņēma produktu no veikalu plauktiem drīz pēc Harisa nāves. Associated Press ceturtdien nosūtīja e-pastu ar lūgumu komentēt šo notikumu.

Harisa nāves cēlonis tika noteikts 27. februārī, un nāves apliecība tika izsniegta Vūrcesteras pilsētas klerka birojam 5. martā, saskaņā ar Elainu Driskolu, Masačūsetsas Sabiedriskās drošības un drošuma izpildbiedrības pārstāvi.

Paqui čipsi, kas tika pārdoti individuāli par aptuveni 10 dolāriem, bija ietīti folijā zārka formas kastē ar brīdinājumu, ka tas ir paredzēts tikai “aizvainojošai baudai no intensīvas karstuma un sāpju sajūtas”. Brīdinājumā tika norādīts, ka čipsis ir paredzēts tikai pieaugušo patēriņam un to jāglabā bērniem nepieejamā vietā.

Neskatoties uz brīdinājumu, bērniem nebija problēmu nopirkt čipsus, un visā valstī bija ziņojumi par pusaudžiem, kuri saslima pēc izaicinājuma pieņemšanas. Starp tiem bija trīs Kalifornijas vidusskolas skolēni, kurus nogādāja slimnīcā, un septiņi skolēni Minesotā, kurus ārstēja mediķi pēc izaicinājuma pieņemšanas 2022. gadā.

Izaicinājums aicināja dalībniekus apēst Paqui čipsu un pēc tam redzēt, cik ilgi viņi var iztikt bez citu pārtikas produktu un ūdens patēriņa. Čipsu pārdošana lielā mērā tika veicināta ar cilvēkiem, kas sociālajos medijos publicēja video par sevi vai draugiem, kuri pieņem izaicinājumu. Video parādīja cilvēkus, tostarp bērnus, kuri atver iepakojumu, ēd čipsus un pēc tam reaģē uz karstumu. Dažos video redzams, kā cilvēki aizrīties, klepus un lūdz ūdeni.

Asu pārtikas produktu izaicinājumi jau gadiem ilgi

Asu pārtikas produktu izaicinājumi pastāv jau gadiem ilgi. Sākot no vietējiem čili piparu ēšanas konkursiem līdz restorānu sienas slavas tiem, kas pabeidza īpaši karstus ēdienus, cilvēki visā pasaulē ir izaicinājuši viens otru ēst īpaši karstu pārtiku, ar dažiem ekspertiem norādot uz iekšējo sacensību un riska uzņemšanās sajūtu.

YouTube sērija “Hot Ones” pirms vairākiem gadiem ieguva interneta slavu ar video par slavenību reakcijām uz asu spārnu ēšanu. Tikmēr restorāni visā valstī ir piedāvājuši klātienes izaicinājumus – no Buffalo Wild Wings “Blazin’ Challenge” līdz Wing King “Hell Challenge” Lasvegasā. Abos izaicinājumos klienti virs 18 gadiem var mēģināt apēst noteiktu daudzumu spārnu, kas apstrādāti ar īpaši karstu mērci noteiktajos laika ierobežojumos bez dzesēšanas vai citu pārtikas produktu patēriņa. Čili piparu ēšanas konkursi regulāri tiek rīkoti arī visā pasaulē.

Īpaši asu produktu radīšana un tirgošana tikai izaicinājumiem – un iespējamai interneta slavai – ir salīdzinoši jauna parādība, ko pastiprinājis sociālo mediju klātbūtne.

Harisa nāve izraisīja brīdinājumus no Masačūsetsas iestādēm un ārstiem, kuri brīdināja, ka šo aso produktu ēšana var radīt negaidītas sekas.