Vēl viens Boeing informators ir miris – šoreiz veselīgs 45 gadus vecs cilvēks, kurš cīnījās ar pēkšņu, smagu infekciju.

Vēl viens Boeing informators ir miris - šoreiz veselīgs 45 gadus vecs cilvēks, kurš cīnījās ar pēkšņu, smagu infekciju.

Vēl viens pāragri miris informators

45 gadus vecais Džošua Dīns, bijušais kvalitātes auditors un mehāniskais inženieris piegādātājfirmā Spirit Aerosystems, kas ražo lidmašīnas 737 Max korpusu, nomira otrdien pēc tam, kad saslima ar ātri izplatītu infekciju. Dīns, kurš bija viens no pirmajiem informatoriem, kas brīdināja par kvalitātes problēmām Boeing galvenajā piegādātājfirmā, pirms savas nāves bija labā veselībā un pazīstams ar veselīgu dzīvesveidu, viņa tante pastāstīja laikrakstam “Seattle Times”.

Dīns sūdzējās par elpas trūkumu vairāk nekā pirms divām nedēļām un tika nogādāts slimnīcā, kur viņam attīstījās pneimonija un antibiotikām rezistenta infekcija, saukta par MRSA, kas noveda pie viņa nāves.

Dīns bija viens no pirmajiem informatoriem, kas izteica trauksmi par kvalitātes problēmām Boeing galvenajā piegādātājfirmā. Decembra tiesvedībā pret SpiritAerosystems, kurā apgalvots, ka uzņēmuma vadība sniedza nepatiesus vai maldinošus apgalvojumus, sakot, ka tie ir veltīti drošībai un bez defektiem ražošanai, Dīns aprakstīja, kā viņš ziņoja par problēmu ar aizmugurējo gaisa spiediena starpsienu Boeing 737, kas ir būtiska lidmašīnas infrastruktūras daļa, vairākiem vadītājiem dažādās nodaļās, bet tika ignorēts. Vēlāk tika atklāts, ka Spirit darbinieki nepareizi izurbēja caurumus dažu 737 Max lidmašīnu daļās – tostarp aizmugurējā spiediena starpsienā, par kuru Dīns bija brīdinājis.

Dīns arī iesniedza sūdzību Federālajai aviācijas administrācijai, apgalvojot “nopietnu un smagu nepareizu rīcību” no kvalitātes vadības komandas, kas strādāja pie 737 Max ražošanas līnijas. Pēc atbrīvošanas no darba 2023. gada aprīlī Dīns iesniedza sūdzību Darba departamentam, apgalvojot, ka viņš tika atlaists par drošības problēmu izvirzīšanu saistībā ar Boeing lidmašīnām.

Dīns “Wall Street Journal” janvārī stāstīja, ka lidmašīnas pameta Vičitas rūpnīcu, kur viņš strādāja ar nepamanītiem defektiem kultūras dēļ, kur darbinieki pastāvīgi tika steigti izpildīt nereālus termiņus – un kur defektu atklāšana tika vai nu apspiesta vai vēl sliktāk.

“Spirit ir zināms, ka, ja tu radīsi pārāk lielu troksni un sagādāsi prieču, tevi pārcels,” viņš teica. “Viņi nevēlas, lai tu atrastu visu un to aprakstītu.”

Kvalitātes auditors pat aprakstīja, kā Spirit rīkoja picu balli darbiniekiem, lai svinētu kritušos defektu skaitļus viņu lidmašīnu detaļu ražošanai, bet daudzi zināja, ka skaitļi ir kritušies tikai tāpēc, ka cilvēki baidījās ziņot par problēmām.

Dīns ir otrais Boeing informators, kas šogad pēkšņi miris. Viņam seko Džošs Barnets, 62 gadi vecs, kurš ziņots pašnāvnieciski nogalinot sevi ar “paša izraisītu šautenes brūci” martā.

Barnets strādāja kvalitātes vadītāja amatā Boeing 32 gadus līdz viņš aizgaja pensijā 2017. gadā. Tikai dažas stundas pirms viņa nāves veterāna kvalitātes vadītajs sniedza liecības par informatora tiesvedību, kur apgalvots, ka viena no četrām skābekļa maskām Boeing lidmašīnās var būt bojāta. Barnets aprakstīja virkni problēmu liecībās pirms Darba departamenta Administratīvo tiesnešu tiesas prasot kompensāciju par zaudēto algu, emocionālu stresu un uzmākšanos. Viņš apgalvoja ražošanas pirmo un kvalitātes otro kultūru; pieredzes trūkumu kvalitātes vadītajiem, kas “vienkārši improvizētu”; un spiedienu parakstot inspekcijas par detaļu daļu, kas nebija pabeigta, lai turpinatu montēšanas līniju.

Šie divi informatori nav bijuši vienīgie šķēršļi Boeing ceļa vidū daudzajiem jautajumiem ar tā Max lidmašīnu līniju. Sems Salehpurs, kvalitātes inženieris, kurš stradaja Boeing vairak neka 30 gadus, nesen liecinaja Senata uzklausisanas sanaksme par Boeing drosibas kulturu ka uzņemums atbildējis pret viņu par drosibas jautajumu izvirzisanu saistiba ar dazam lidmasinu detalim. “Mani ignorēja. Man teica nelikt kavējumus,” viņš teica. “Man teica patiesi klusēt.”

Salehpurs pat apgalvoja ka pec tam kad vinš izvirzija drosibas jautajumus sanaksme ar augstakajiem vaditajiem vina prieksnieks teica: “Es buču nogalinajis kadu kas teica to ko tu teici sanaksme.”

“Tas nav drosibas kultura kad tevi apdraud par drosibas jautajumu celšanu,” Salehpurs noradija.