“Vecāka gadagājuma cilvēku šķiršanās pieaug strauji. Tas var izpostīt viņu pensijas.”

"Vecāka gadagājuma cilvēku šķiršanās pieaug strauji. Tas var izpostīt viņu pensijas."

Kad Kimberlee Deivisa šķīrās no sava vīra pēc vairāk nekā 20 gadu kopdzīves savos agrajos 50 gados, finansiālās un emocionālās sekas bija līdzvērtīgas “kodolbumbas sprādzienam” viņas dzīvē. Pārcēlusies no ASV uz Angliju vīra karjeras dēļ, viņai bija jāpārtrauc visas saites ar savu mājvietu vairāk nekā desmit gadus un jādodas atpakaļ uz valstīm. Viņai arī bija jāatjauno savu finanšu karjeru pēc tam, kad bija pametusi darbu, lai rūpētos par saviem trim bērniem. Šķiršanās vilkās ilgi, izmaksājot gan viņai, gan bijušajam vīram vairāk naudas.

“Šis lēmums iznīcināja manu ekonomisko dzīvi,” saka Deivisa, tagad 65 gadus veca. “Man bija 54 gadi. Cilvēki nesacīkstējās, lai mani pieņemtu darbā.”

Problēmas krājās. Dzīvojot ārzemēs tik ilgi, viņas kredītreitings ASV bija neesošs, kas apgrūtināja mājokļa atrašanu pati. Viņas zemākais brīdis bija lūgt savam tēvam kļūt par garantu, lai viņa varētu īrēt māju. Un viņai bija grūti atrast darbu pēc desmitgadēm ārpus korporatīvās pasaules. Deivisa galu galā atrada darbu Morgan Stanley un tagad ir finanšu konsultante un autore. Neskatoties uz labu algu, viņa joprojām cenšas panākt savus pensijas ietaupījumus.

Deivisas stāsts ilustrē dažus “pelēkās šķiršanās” riskus, kas apraksta pārus, kas šķiras pēc 50 gadu vecuma. Lai gan kopumā šķiršanās likmes ASV pēdējo divdesmit gadu laikā ir samazinājušās, tās faktiski ir pieaugušas vecākiem pāriem. Pašlaik gandrīz 40% no tiem, kas šķiras, ir vecumā 50 vai vecāki. Kopš 1990. gadiem pelēkā šķiršanās ir dubultojusies.

Šķiršanās jebkurā vecumā noved pie emocionālajiem un finansiālajiem zaudējumiem, bet tas var būt īpaši postoši vecākiem amerikāņiem. Ne tikai process, visticamāk, būs sarežģītāks sakarā ar desmitgadēm kopīgi uzkrātajiem aktīviem, bet katram no laulātajiem ir daudz mazāk laika atjaunot savas finanses pirms pensijas vecuma, īpaši ieguldījumi. Finansiālās sekas ir milzīgas.

“Jūs skatieties uz daudz sarežģītākajiem finansējumiem. Viņi var būt biznesa īpašnieki, akcijas jāsadala,” saka Kelli Moulda, Johnson Financial Group vecākais viceprezidents un finanšu konsultants. “Mēs esam redzējuši slēpto aktīvu pieaugumu.”

Ir daudz iemeslu, kāpēc pāri šķiras vēlāk dzīvē, saka Moulda. Daudzi klienti gaida, kamēr viņu bērni ir pieauguši un izgājuši no mājas, lai šķirtos. Citiem pensijas vecums var izraisīt ilgstošas neapmierinātības uzplaukumu, kad laulātie pavadīs ievērojami vairāk laika kopā. Šķiršanās arī ir daudz sociāli pieņemamāka nekā agrāk. Jebkurš iemesls, abi laulātie cieš.

Veciem pāriem pensiju kontu sadalīšana – 401(k), IRA, pensijas utt. – var būt netīrs un dārgs finansiāls trieciens. Tas ir daļēji tāpēc, ka 401(k) un pensiju plānu sadalīšana tiek regulēta ar kvalificētu mājsaimniecības attiecību rīkojumu (QDRO), kamēr IRA tiek izdalīti atkarībā no tā, vai tie tika atvērti pirms laulības vai tajos laikos.

Turklāt partneris, kuram bija mazāk apmaksāts darbs vai kurš nestrādaja ārpus mājas, var redzēt savu sociālais drošības pabalsts samazinoties atkarībā no tā, cik ilgi viņi bija precējušies. Aktīvu pārdošana, tostarp mājas, automašīnas utt., arī var būt dārga. Un viens no laulātajiem var būt parādnieks otram alimentiem.

‘Jūs sāksiet no jauna’

Finansiālais efekts ir īpaši izteikts veciem sievietes, liecina pētījumi. Parasti sievietes heteroseksuālajos laulībajos attiecībajos ir vairak ticamas neka vīrieši izstajot no darba tirgus savos labakajos pelnijuma gados, lai rupetos par berniem, liekot viņiem neizdevigakaja situacija škiršanas procesa un pec sadalijuma finalizacijas. Bieži vien viņiem jau atkal jau jau atkal jau jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal jau atkal.

Protams, ar pelēkas škiršanas cieš arī vīrieši. Vecaki vīrieši, kas dzivo vieni “ir ieverojami vairak paklatoti piedzivot socialai izolacijai neka sievietes, kas dzivo vienas,” saka Pew. Moulda saka, ka tas sakrit. Anecdotali viņa saka ka vira klienti nav tik veikli uzturot sakarus ar saviem gimenes locekliem un draugiem pec škiršanas ka sievietes bieži ir it ipasi ja viņi precas velreiz. Bet kopuma finansialais kritums ir daudz mazak smags.

Ir vairaki veidi ka mazinat procesu gan viriesiem gan sievietem. Moulda mudina abus laulatos izveleties savu finansu konsultantu un advokatu kas aizstavetu vinus. Deivisa iesaka abiem partneriem but informetiem par savam finansam visa laulibas laika. Pat ja tikai viens no laulatajiem strada ar samaksu arpus majam abiem jabut informetiem par visiem aktiviem un kontiem. Deivisa ari mudina pirus izveleties laulibu ligumus kas nosaka ko viens no laulatajiem ir tiesigs finansiali ja vinš atteicas no sava darba lai butu gimenes aprupe.

Neskatoties uz gadiem ilguju spriedzi Deivisa saka ka tuneli gala ir gaisma gaisma kas aizdedzinaja sakotnejo aizdedzi beigt savu pirmo laulibu. Pec dažiem gadiem vinai izdevas pacelties no iretaja lidz ipasniekam preceties un pat nopirkt sev sacikstes automasinu. Viņas karjera plaukst un vinai ir apmierinata ar to ko vinai izdevies uzbuvet pec sadalijuma.

“Jūs saksiet no jauna. Iespaidams jus dzivosiet uz stingraka budžeta bet briviba un iespeja pašapliecinaties un dzivot dzivi ko jus velaties ir vertigaka par jegadu finansialo stresu” vinai saka “Tas dažos veidos bija labakais kas man var notikt manis 50 gados.”