Vadošās humanitāro zinātņu koledžas vadītājs uzskata, ka mākslīgais intelekts var izraisīt nevis prasmju līmeņa paaugstināšanos, bet gan pazemināšanos Z paaudzes vidū.

Izstrādātā mākslīgā intelekta tehnoloģijas uzplaukums ir izraisījis sacensību starp lielākajiem tehnoloģiju uzņēmumiem, lai paziņotu par jaunu augsti kvalificētu darbinieku produktivitātes palielināšanās laikmetu. Daži pat uzskata, ka šo revolūciju varētu vadīt absolventi ar angļu valodas grādu.

Toties prestižas Īrijas universitātes vadītājs, kas ir slavena ar savu humanitāro zinātņu izglītību, ir skeptiski noskaņots par mākslīgā intelekta priekšrocībām studentiem. Viņš bažījas, ka paļaušanās uz tehnoloģijām varētu apgrūtināt viņu izredzes atrast darbu pēc studiju beigšanas.

Intervijā laikrakstam Irish Times profesors Laurents Muzelleks (Laurent Muzellec) pauda bažas, ka mākslīgais intelekts ir solis atpakaļ garajā prasmju attīstīšanas vēsturē, kas aizsākās jau Sokrata laikos. Tas varētu būtiski ietekmēt pašreizējos viņa universitātes studentus un citus studentus.

Mācību zaudēšanas risks

“Izmantojot mākslīgo intelektu, jo īpaši ģeneratīvo mākslīgo intelektu, patiesībā nav nepieciešams neko zināt, lai to izmantotu, vismaz ne labi,” Muzellecs skaidroja laikrakstam Times. “Jūs vienkārši uzdodat tam jautājumu, un tas sniedz algoritmisku atbildi. Tas rada lielu risku mūsu spējai mācīties un pilnveidot savas prasmes.”

“Draudi ir tādi, ka mēs zaudēsim savas prasmes.”

Universitāte ir augsti novērtēta ar savām brīvās mākslas programmām, ierindojoties 21. vietā pasaulē angļu literatūras jomā un 40. vietā skatuves mākslas jomā.

Istitūcija kalpoja arī par fonu populārajam seriālam Normāli cilvēki, kurā tika atspoguļotas sarežģītās attiecības starp diviem studentiem, kas studē angļu literatūru un vēsturi un politiku.

Muzellec bažījas, ka studenti var kļūt pašapmierināti, jo viņi savā akadēmiskajā darbā iekļauj tādus mākslīgā intelekta rīkus kā ChatGPT. Viņam ir aizdomas, ka gandrīz visi viņa studenti izmanto šādas tehnoloģijas, un bieži vien tas viņiem kaitē.

“Agrīni pētījumi par mākslīgo intelektu liecina, ka, ja studenti paļaujas uz to, ka tas atbildēs uz pasniedzēju jautājumiem, un pēc tam atkārto šīs atbildes, viņi kļūst mazāk motivēti mācīties. Viņi būtībā neko nemācās,” viņš apgalvo.

Izstrādātā mākslīgā intelekta ietekme uz nākotnes prasmēm

Muzellec komentāri liek apšaubīt plaši izplatīto uzskatu, ka darbinieki var izmantot mākslīgo intelektu, lai uzlabotu savu darba sniegumu. Tas arī rada bažas par to, vai tādi saīsinājumi kā ChatGPT varētu negatīvi ietekmēt jaunās paaudzes izglītību ilgtermiņā.

Naratīvs stāsts par mākslīgā intelekta integrāciju darbaspēkā ir bijis neskaidrs, un darbinieki bieži vien nav pārliecināti par to, kā pielāgoties un uzlabot savas prasmes

Vis gan daži joprojām ir optimistiski noskaņoti, ka darbinieki var izmantot mākslīgo intelektu, lai palielinātu savu produktivitāti, un, iespējams, ka šajā pārmaiņā nozīmīga loma būs humanitāro zinātņu absolventiem.

Nesenā intervijā izdevumam Fortune Mets Kendijs (Matt Candy) no IBM Consulting Ģeneratīvā mākslīgā intelekta nodaļas izteica pieņēmumu, ka cilvēki ar humanitāro izglītību varētu būt ļoti pieprasīti tehnoloģiju darba tirgū.

“Kritiskā domāšana, radošums un inovācijas būs izšķirošas, jo mākslīgais intelekts radīs vairāk iespēju radošiem domāšanas procesiem,” sacīja Kendijs

“Ļoti paātrināsies ātrums, kādā cilvēki varēs ģenerēt idejas, pārbaudīt tās un radīt. Lai to paveiktu, nav nepieciešams datorzinātņu grāds.”

Kendijs arī minēja, ka pieaug tādu amatu kā pamudinājumu inženieri, kas māca mākslīgo intelektu domāt un komunicēt kā cilvēki, nozīme, jo īpaši tāpēc, ka pieaug mākslīgā intelekta “halucināciju” gadījumu skaits.

Vai studenti spēs saglabāt koncentrēšanos universitātes gados, lai nodrošinātu šīs lomas, vēl nav zināms.

Vēroties, vai studenti spēs saglabāt koncentrēšanos universitātes laikā, lai nodrošinātu šīs lomas.

Vēroties