Trīs cilvēki, kas sašauti Superboula parādē, cīnās ar savās ķermenī atstātajām lodēm.

Trīs cilvēki, kas sašauti Superboula parādē, cīnās ar savās ķermenī atstātajām lodēm.

James Lemons, 39, vēlas izņemt lodi no augšstilba, lai varētu atgriezties darbā.

Sarai Holguin, 71 gadus veca sieviete no Meksikas, ir pieņēmusi lodi, kas atrodas blakus viņas ceļam, kā savu “compa” – tuvu draugu.

Mireya Nelson, 15 gadus veca meitene, tika ievainota ar lodi, kas ietriecās viņas žoklī un salauza plecu, kur palika fragmenti. Viņa dzīvos ar tiem pagaidām, kamēr ārsti uzraudzīs svina līmeni viņas asinīs vismaz divus gadus.

Gandrīz trīs mēnešus pēc Kansas City Chiefs Super Bowl parādes šaušanas, kas atstāja vismaz 24 cilvēkus ievainotus, atveseļošanās no šiem ievainojumiem ir ļoti personiska un ietver pārsteidzošu pelēku zonu medicīnā: vai lodes būtu jāizņem.

Medicīniskais protokols nesniedz skaidru atbildi. 2016. gada ķirurgu aptaujā tika konstatēts, ka tikai aptuveni 15% respondentu strādāja medicīnas iestādēs, kurām bija politika par lodes izņemšanu. ASV ārsti bieži atstāj lodes dziļi cilvēka ķermenī, vismaz sākumā, lai neradītu papildu traumas.

Bet, kad šaušana ar ieročiem ir kļuvusi par sabiedrības veselības epidēmiju, daži pētnieki brīnās, vai šī prakse ir labākā. Daži no ievainotajiem, piemēram, James Lemons, atrodas nedrošā vietā.

“Ja ir veids, kā to izņemt, un tas tiek droši izņemts, izņemiet to no cilvēka,” teica Lemons. “Padariet šo personu drošāku par sevi. Un jūs neejat apkārt ar to atmiņu sevī.”

Lemons, Holguin un Nelson tiek galā ļoti dažādos veidos.

Sāpes kļuva par problēmu

Trīs dienas pēc Chiefs uzvaras Super Bowl, Lemons brauca 37 jūdzes no Harrisonville, Misūri, uz Kansas City centru, lai svinētu uzvaru. Noliktavas darbinieks nesa savu 5 gadus veco meitu Kensley uz pleciem, kad jutās, kā lode ietriecas viņa labajā augšstilbā.

Apkaimē, kur pulcējās svētku dalībnieki, izcēlās šaušana, vēlāk teica prokurori, pēc “verbālā konflikta” starp divām grupām. Detektīvi atrada “vairākas 9mm un .40 kalibra izlietotas patronas” notikuma vietā. Lemons teica, ka viņš uzreiz saprata, kas notiek.

“Es zinu savu pilsētu. Mēs nesvinam ar uguņošanu,” viņš teica.

Lemons pasargāja Kensley seju, kad viņi krita uz zemes, lai viņa nesitītos pret betonu. Viņa pirmā doma bija nogādāt savu ģimeni – arī ieskaitot viņa sievu Brandiju; 17 gadus veco meitu Kallie; un 10 gadus veco dēlu Jaxson – drošībā.

“Es esmu ievainots. Bet neuztraucieties par to,” atceras Lemons teicis Brandijai. “Mums jāiet.”

Viņš nesa Kensley uz pleciem, kamēr ģimene gāja jūdzi līdz viņu automašīnai. Viņa kāja sākumā asiņoja caur biksēm, tad apstājās, viņš teica. Tā dedzināja ar sāpēm. Brandija uzstāja braukt viņu uz slimnīcu, bet satiksme bija pilnīgi apturēta, tāpēc viņa ieslēdza bīstamības gaismas un brauca pa nepareizo ceļa pusi.

“Viņa teica: ‘Es tevi nogādāšu slimnīcā. Man apnika cilvēki man ceļā,'” atceras Lemons. “Es nekad nebiju redzējis savu sievu tādu. Es skatījos uz viņu un domāju: ‘Tas ir diezgan seksīgi.'”

Lemons plaukstēja un smaidīja uz savu sievu, viņš teica, kam viņa atbildēja: “Par ko tu smaidi? Tevi tikko nošāva.” Viņš palika klusā apbrīnā līdz viņus apturēja šerifs, kurš izsauca ātro palīdzību, teica Lemons.

Viņu nogādāja neatliekamajā palīdzībā University Health slimnīcā, kas pieņēma 12 pacientus no mitināšanas vietas, ieskaitot astoņus ar šautenēm. Attēlveidošana parādīja, ka lode tikko garāmgāja artērijai, teica Lemons. Ārsti attīrīja brūci, salika kāju ortozē un teica viņam atgriezties pēc nedēļas. Lode joprojām bija viņa kājā.

“Es biju nedaudz pārsteigts par to, bet es teicu: ‘Labi, kaut ko darīsim, es izbraukšu no šejienes,'” atceras Lemons.

Kad viņš atgriezās, ārsti noņēma ortozi, bet izskaidroja, ka bieži atstāj lodes un fragmentus ķermenī – ja vien tie nekļūst pārāk sāpīgi.

“Es saprotu to, bet man tas nepatīk,” teica Lemons. “Kapēc jūs to neizņemat, ja varat?”

University Health pārstāve Leslie Carto teica, ka slimnīca nevar komentēt individuālu pacientu aprūpi sakarā ar federālajiem privātuma likumiem.

Ķirurgi parasti izņem lodes, kad tiekas ar tām operācijas laikā vai tajos ir briesmīgas atrašanās vietas, piemēram, mugurkaula kanalizacijas vai orgānu bojajumu riskos, teica Brendan Campbell – pediatriskais ķirurgs Connecticut Children’s slimnīcā.

Campbell arī vada Traumu novēršanas un kontroles komiteju Amerikas Ķirurgu koledžas Traumu komitejai, kas strad pie šaujamieroču ievainojumu novēršanas.

LJ Punch – trauma ķirurgs pēc apmecibas un Bullet Related Injury Clinic dibinatajs St.Louis – teica ka traumu aprupes izcelšanais ari palidz saprast kapiec lodes tik biezi tiek atstatas.

“Traumu aprupe ir karadarbiba,” teica Punch. “Tas ir gatavs jebkura bridi un jebkuram laikam katru dienu glabt dzivibu. Tas nav apricots lai rupetos par dziedesanu kas nepieciesama pec tam.”

Aptaujot ķirurgus visbiežak minetie iemesli lodes iznemsanai bija sapes,tuvuma pie adas sajusta lode vai infekcija. Daudz retak bija svina saindejums un gariga veselibas problemas piemeram posttraumatiska stresa sindroms un trauksme.

Ko pacienti velajas ari ietekmeja vinu lemumus teica kirurgi.

Lemons velajas lai iznemtu lodi. Sapes ko tas radija vina kaja staroja augsum no vina augstilba padarot gruti parvietoties vairak par stundu vai divam. Stradat noliktavas darbu bija neiespejami.

“Man jabut spejigam pacelt 100 marnas katru nakti,” atceras Lemons stastijis saviem arstiem. “Man jabut spejigam pacelt savu bernu. Es nevaru stradat tada veida.”

Vins zaudes savus ienakumus un veselibas apdrosinasanu. Vel viens slikts liktenis: gimenes namipasa deva pardot savu ireto majokli driz pec parade un viniem bija jaatrod jauna dzivesvieta. Sis majoklis ir mazaks bet bija svarigi saglabat bernus taja pasa skolas rajona ar saviem draugiem teica Lemons intervija Kensley rozaja istaba klusakaja vieta lai runatu.

Vini aiznemas naudu un savaca $6 500 GoFundMe lai palidzetu ar noguldijumu un masinas remontiem bet parade sisana ir atstajusi gimene dziļa finansialaja bedre.

Bez apdrosinasanas Lemons uztraucas ka vins nevar atljauties iznemt lodi. Tad vins uzzinaja ka vina operacija tiks apmaksa ar ziedojumiem. Vins ierikoja tiksanos slimnica ziemeļos no pilsetas kur cirurgs uzmereja rentgenstarus un izskaidroja proceduru.

“Man vajag lai jus butu tikpat iesaistits cik esmu es,” vins atceras ka tika pateikts “jo – miniet ko – tas nav mans kajass.”

Operacija ir ieplanojusi so menesi.

‘Mes kluvam par draugiem’

Sarai Holguin nav liela Chiefs fane bet vina piekrita doties uz mitinasanu Union Station lai paraditu sava drauga labako vietu kur redzet speletajus uz skatuves. Tas bija neparasti silts diena un vini stavaja pie iejas kur bija daudz policistu. Vecaki vedaja mazulos ratinos berni speleja futbolu un vina jutasa drosiba.

Apmeklejuma laika Holguin dzirdeja ko vina domaja ka ugunsoana. Cilveki sakas skriet prom no skatuves. Vina pagriezas lai aizietu meginot atrast savu draugu bet jutasa reibuma. Vina nezinaja ka vina tika sauta. Tris cilveki atrak palidzeja vinai nogulsties uz zemes un svešinieks novilka savu kreklu un uzlika turniketu vinai kreisajai kajai.

Holguin dzimusi Puebla Meksika kas kluva par ASV pilsoni 2018 gada nekad nebija redzejusi tik daudz haosa tik daudz medicinisko darbinieku stradajam zem tik liela spiediena. Vini bija “anonimi varoni” vina teica.

Vina redzeja kad vini stradaja pie Lisa Lopez-Galvan labi zinama DJ un divu bernu mate 43 gadi veca. Lopez-Galvan nomira notikuma vieta un bija vieniga bojagajusa parade. Holguin tika steidzami nogadata University Health aptuveni piecas minutes no Union Station.

Tur arsti veica operaciju atstajot lodi vinai kaja. Holguin pamodas haosa vidu. Vina bija pazaudajusi savu macinu kopa ar savu mobiltelefonu tapec vina nevareja zvanit savam viram Cesar. Vina tika uznemta slimnica ar pseidonimu – izplatita prakse medicinas centros lai sakto nekavejoties sniegt aprupi.

Vinas virs un meita neatrada vinu lidz apmeram plkst 10 vakara – aptuveni astonas stundas pec tam kad vina tika sauta.

“Tas ir bijis milzigs trauma man” Holguin teica caur tulku.”Es biju ievainota un slimnica bezdarot neko nepareizu.[Rally] bija bridis spelet atputoties but kopaa.”

Holguin tika hospitalizeta nedelu un divas citas ambulatoras operacijas sekoja driz pec tam galvenokart lai iznemtu miruso audu ap bruci.Vina nesa bruce VAC jeb vakuum-asistetu nosleguma ierici vairakas nedelas un medicinas tiksanos katru otro dienu.

Campbell trauma cirurgs teica ka bruce VAC ir izplatitas kad lodes bojajumi audiem nav viegli rekonstruejami operacijas laika.

“Tas nav tikai fiziskie ievainojumi” Campbell teica.”Daudzas reizes tas ir emocionalie psihologiskie ievainojumi ko daudzi no siem pacientiem ari panem lidzi.”

Lode paliek pie Holguin celgala.

“Es to turpinasu visu manu dzivi” vina teica sakot ka vina un lode kluva par “compas” tuviem draugiem.

“Mes kluvam par draugiem lai vina man vairs neko slikto nedaritu” Holguin teica ar smaidu.

Punch no Bullet Related Injury Clinic St.Louis teica ka dazi cilveki ka Holguin spej atrast veidu ka psihiski sadzivot ar lodi kas paliek.

“Ja jus spejat izdomat stastu par to ko tas nozime ka ta lode ir jusu kermeni tas dod jums varu tas dod jums pilnvaras un izveles” Punch teica.

Holguin dzive mainijas acimirksni: Vina lieto staigu rati lai parvietotos.Vinas kaja vina teica “rizojas it ka tai butu insults” – ta karajas un ir gruti parvietot pirkstus.

Vissarežģitakais sekas ir tas ka vina nevar ceļot lai redzet savu 102 gadus veco teti vel Meksika.Vinai ir dziva kameras barosana uz vinas telefonu lai redzet vinu bet tas nesniedz daudz komforta vina teica un domajot par vinu asaras nacas acis.