Tirgus darbība notiek nepārtraukti visu diennakti. Tagad finanšu pasaules centrs apsver iespēju pilnībā atteikties no tirdzniecības sākuma un beigu signāliem.

Tirgus darbība notiek nepārtraukti visu diennakti. Tagad finanšu pasaules centrs apsver iespēju pilnībā atteikties no tirdzniecības sākuma un beigu signāliem.

Kopš Amerikas pirmā akciju tirgus izveides Filadelfijā 1790. gadā, tirgi ir attīstījušies. Tagad, progresīva tehnoloģija, ko uzlabo mākslīgais intelekts (AI), pārveido momentānu piekļuvi dažādiem resursiem, transformējot savienojamību, kā arī globālo tirdzniecību.

Nesen Ņujorkas Fondu birža (NYSE) centās noskaidrot tirgus dalībnieku viedokli par iespēju tirgot tās kotētās akcijas “visu diennakti”.

Viens jautājums izceļas: Kāpēc?

Globālie tirgi šodien darbojas sekojot saulei. Akciju tirdzniecība neapstājas, kad NYSE vai Nasdaq noslēdz savu darbību dienu – arī ASV balstītas brokeru firmas neslēdz savas durvis.

Ārpus ASV tirgus darba laika, galvenās kotētās akcijas turpina tirdzniecību caur dubultkotējumiem biržās no Tokijas līdz Londonai vai kā nereģistrētas vērtspapīri daudzos starptautiskajos finanšu tirgos starp tiem. Akcijas, piemēram, Apple, Microsoft, Amazon, Meta, Oracle, Visa un Mastercard, JP Morgan, Exxon un neskaitāmi citi tirdzniecības veidi notiek šādi.

Kas bija jauns, tagad ir vecs – un kas ir vecs, ir atkal jauns.

NYSE pirmo reizi pētīja 24 stundu tirdzniecības iespēju 1985. gada jūlijā. Tajā laikā, esot lielās biržas vadības komitejas loceklim un galvenajam pārstāvim, es informēju žurnālistus par starptautiskajām sekām.

Kā es toreiz teicu New York Times, es nedomāju, ka tas ir jautājums par to, vai 24 stundu tirdzniecība notiks, bet kad. Es arī brīdināju, ka nepārtraukta tirdzniecība nekādā ziņā nenozīmē Ņujorkas biržas atvēršanu dienu un nakti. Tas varētu ietvert saites ar citām biržām vai tirdzniecības stundu paplašināšanu.

Pirms desmitgadēm mēs paredzējām 24 stundu tirdzniecības paradigmu, atzīstot nepieciešamību pēc progresīvām tehnoloģiskajām inovācijām, organizatoriskajām izmaiņām un perspektīvas maiņas starp finanšu profesionāļiem un regulatoriem. Tomēr tehnoloģija un investoru pieprasījums liecināja, ka koncepcija vēl ir savlaicīga.

24/7 tirdzniecība jau notiek pilnā sparā

Vienkāršiem vārdiem sakot, NYSE varētu ļaut visiem investoriem pirkt vai pārdot akcijas jebkurā diennakts laikā, septiņas dienas nedēļā. Pašlaik Amerikas akciju biržas darba laiks ir darbdienas no plkst. 9:30 līdz 16:00 pēc Austrumu laika.

Gadu gaitā noteikumi un tehnoloģija ir pārveidojuši tirgus. Investori šodien tirgo bez komisijas maksas – bet viņi efektīvi maksā komisiju veidā starpību starp cenu, par kuru akcijas tiek meklētas (piedāvājums) – un cenu, par kuru akcija tiek piedāvāta pārdošanai (piedāvājums).

Nesen NYSE un Nasdaq reiz aizturēja tirgus daļu vairāk nekā 86% no to kotētajiem vērtspapīriem. Tie centralizēja cenu atklāšanu un cenu derīgumu saviem kotētajiem uzņēmumiem. Vairs ne.

Pašlaik nozares iekšienē lēš, ka NYSE un Nasdaq katrs veido aptuveni kopējo tirgus daļu mazāk nekā 20% no ikdienas tirdzniecības apjoma saviem kotētajiem vērtspapīriem (tirgus daļa ir zemāka visaktīvākajiem krājumiem un augstāka vismazāk aktīvajiem). Turklāt abas biržas tirgo viena otru akciju kotējumus – un katrs maksā par pasūtījumu plūsmu.

Bez šīs dominējošās klātbūtnes vai vēl neidentificēta magnētiska spēka, kas piesaistītu ārvalstu investorus piedalīties ASV akciju tirdzniecībā ārpus tirgus darba laika, šķiet ārkārtīgi sarežģīti, jo īpaši tad, kad viņi var tirgoties savā mājas tirgū, aizsargāti ar vietējo uzraudzību, kad ASV tirgi ir slēgti.

Pircējiem jābūt uzmanīgiem

Rezultātā daudzu SEC tirgus reformu iniciatīvu dēļ alternatīvās tirdzniecības sistēmas tagad aktīvi konkurē ar tradicionālajiem akciju tirgiem un dažos vērtspapīros sagūsta lielumu ikdienas tirdzniecības apjomu.

Aptuveni 70 vietnes tirgo tās pašas vērtspapīrus. Dažas darbības tiek ziņotas nekavējoties, dažas ar kavēšanos, dažas pēc slēgšanas un vēl citas nekad netiek publicētas, tādējādi slēpjot tirdzniecības apjomus un cenas no konkurentiem un sabiedrības.

Šie portfeļi izpilda darbības un rada peļņu ar ātrumu un biežumu. Kopā ar algoritmisko tirdzniecības ieviešanu tie ir pārdefinējuši ASV akciju tirgu struktūru. Algo darbības notiek daļskaitļos no penija, veicot tūkstošiem darbību dienā, bieži vien tajos pašos krājumos, process, kas ir tālu aiz cilvēka spējām.

Tas uzsver svarīgumu nevilinot ASV individuālos investorus fragmentētajos un neskaidrajos pēctirgus tirgos.

Piemēram, 24. aprīlī Meta paziņoja par pirmo ceturkšņa peļņu pēc slēgšanas. Starp pēcpusdienas slēgšanu un nākamās dienas atvēršanu Meta akcijas cena bija samazinājusies par jebkur no $15 līdz $85. Nav iespējams novērtēt, cik daudz akciju patiesi tika tirgotas – vai šo akciju cenas – izpildot šo nakts periodu. Lai apturētu šos straujos svārstījumus, SEC un galvenajiem tirgiem vajadzētu ieteikt vienu no diviem politikas grozījumiem: Vai nu stingri mudiniet visus kotētos ASV uzņēmumus paziņot peļņu pirms tirgus atvēršanas, kas ļautu veikt tirdzniecību pēc vadības komentariem un novērst dažu izredzēto dalībnieku kapitalizēšanos uz negaidītiem jaunumiem. Vai arī uzņēmumiem, kas izvēlas ziņot pirms slēgšanas, tirgiem vajadzētu atturēties no darbību ziņošanas šajos uzņēmumos, novēršot kļūdaino cenu no korupcijas naredzošo dienu cenu regulajos tirdzniecibas sesijos.

Katra no šim divam iniciatívam saglabatu cenu atklajuma derigumu kad visas investoru pasutijumi – lielakie lidz mazakajiem – sacenstos par izpildi nakamaja regulaja tirdzniecibas sesija.

NYSE laika ceļojums

Kapiec NYSE atkal apmekle vesturi un mekle ieejas? Tas ir gudrs inovatifs pasakums no vadibas lai pielagotos mainigajam tirgus dalibnieku vajadzibam.

Viens potencialais solis uz prieksu var ietvert tradicionalo tirdzniecibas stundu pagarinasanu. Tas var ietvert esoša tirdzniecibas dienas sadalisanu divos segmentos. Viens no plkst. 8:00 lidz 14:00 pec Austrumu laika – un otrs no plkst. 14:30 lidz 20:00 pec Austrumu laika. Abi segmenti ieklautu cilveku ekspertizes un tehnologiskas inovacijas maisijumu caur elektronisko tirdzniecibu cenu atklasanai modeli kas jau ikdiena tiek izmantots NYSE.

NYSE vienmer jabut jaunam iniciativam lai labak kalpotu visiem tirgus dalibniekiem. Galvenais jautajums ir vai Wall Street var gūt peļņu no pagarinatam tirdzniecibas stundam ka ari apmierinat musdienu klientu vajadzibas. Kad šie jautajumi bus atbildeti viss parejais vienkarsi nokrities savas vietas.

Richard Torrenzano, galvenais izpilddirektors, The Torrenzano Group, palidz organizacijam kontroler ka tas tiek uztverti. Gandriz desmit gadus vinš bija dalibnieks Ņujorkas Fondu Birzas Vadibas (politika) un Izpildes (operacijas) Komitejas.