TikTok izmanto Pirmā grozījuma argumentu, lai bloķētu aizliegumu. Eksperts apgalvo, ka tas ir pretrunā ar gadsimta tiesiskajiem precedentiem ASV.

TikTok izmanto Pirmā grozījuma argumentu, lai bloķētu aizliegumu. Eksperts apgalvo, ka tas ir pretrunā ar gadsimta tiesiskajiem precedentiem ASV.

TikTok un tā Ķīnas mātesuzņēmums ByteDance iesūdz ASV tiesā

TikTok un tā Ķīnas mātesuzņēmums ByteDance iesūdz ASV tiesā par likumu, kas aizliegtu populāro video koplietošanas lietotni, ja tā netiks pārdota citam uzņēmumam, apgalvojot, ka tas pārkāpj Pirmo grozījumu.

Gaidāmā tiesvedība varētu būt ilgstoša

Tiesvedība, kas tika iesniegta otrdien, varētu iezīmēt ilgstošu cīņu par TikTok nākotni ASV.

Populārais sociālo video uzņēmums apgalvo, ka likums, ko parakstījis prezidents Džo Baidens kā daļu no lielāka 95 miljardu dolāru ārvalstu palīdzības paketes, ir tik “acīmredzami antikonstitucionāls”, ka likuma aizstāvji cenšas to attēlot nevis kā aizliegumu, bet kā regulējumu TikTok īpašumtiesībām. Tas ir pirmoreiz, kad ASV valdība ir izvirzījusi sociālo mediju uzņēmumu ar potenciālu aizliegumu, ko brīvības aizstāvji atzīmē kā bieži sastopamu represīvajos režīmos, piemēram, Irānā vai Ķīnā.

“Kongress ir veicis nepieredzētu soli, izteikti izdalot un aizliedzot TikTok: dzīvotspējīgu tiešsaistes forumu aizsargātai runai un izteiksmes brīvībai, ko 170 miljoni amerikāņu izmanto, lai radītu, koplietotu un skatītu videoklipus internetā,” ByteDance teica savā prasībā. “Pirmoreiz vēsturē Kongress ir pieņēmis likumu, kas pakļauj vienu, konkrētu runas platformu pastāvīgam, visaptverošam aizliegumam un liedz katram amerikānim piedalīties unikālā tiešsaistes kopienā ar vairāk nekā 1 miljardu cilvēku visā pasaulē.”

Likums prasa TikTok mātesuzņēmumam ByteDance pārdot platformu deviņu mēnešu laikā. Ja pārdošana jau ir procesā, uzņēmums saņems vēl trīs mēnešus darījuma pabeigšanai. ByteDance ir paziņojis, ka “nav nekādu plānu pārdot TikTok”. Bet pat ja uzņēmums vēlētos atbrīvoties no tā, tam būtu jāsaņem svētība no Pekinas, kas iepriekš iebilda pret piespiedu pārdošanu un šoreiz ir paudis savu pretstavokli.

TikTok un ByteDance tiesvedībā apgalvoja, ka patiesībā viņiem nav izvēles.

“‘Kvalificētā atsavināšana’, ko pieprasa likums, lai TikTok varētu turpināt darboties ASV, vienkārši nav iespējama: ne komerciāli, ne tehnoloģiski, ne juridiski,” viņi teica.

“Nav šaubu: likums piespiedīs slēgt TikTok līdz 2025. gada 19. janvārim,” teikts prasībā.

ASV-Ķīnas Ekonomikas un drošības pārskata komisijas vadītājs izsaka viedokli

Jacobs Helbergs, kurš vadīja ASV-Ķīnas Ekonomikas un drošības pārskata komisiju, paziņojumā teica, ka TikTok tiesvedība ir “nepamatota”. Prasība “neizskaidro centrālo nacionālās drošības jautājumu: ByteDance darbojas [Ķīnas Komunistiskās partijas] interesēs. TikTok saites ar KKP vairs nav hipotētiskas, bet ir labi dokumentētas daudzu uzņēmuma noplūžu, bijušo vadītāju un informatoru apstiprinātas.”

Helbergs arī norādīja uz bijušo vecāko datu zinātnieku Evansu Terneru liecību par to, ka viņš tika vadīts no Pekinas bāzes ByteDance vadītāja puses. Terneram bija jānosūta izklājlapas ar datiem par simtiem tūkstošiem ASV lietotāju ByteDance darbiniekiem ik pēc divām nedēļām. “Terneru liecība pilnībā diskreditē galveno ziņojumu, ko TikTok izpilddirektors zvērēja Kongresam, kā arī visu “Projekta Teksasa” pamatojumu. Projekts Teksasa tiek plaši uzskatīts Vašingtonā par maldinošu mārketinga centienu. Tas tiesas pratinājumam nepastāvēs,” teica Helbergs.

TikTok un ByteDance apgalvoja, ka viņiem vajadzētu būt aizsargātiem ar Pirmo grozījumu garantijas brīvību izteikties. Viņi meklē deklaratīvu spriedumu, ka likums pārkāpj ASV Konstitūciju; rīkojumu aizliegt ģenerālprokuroram Merrickam Garlandam piemērot likumu un jebkuru papildu atvieglojumu, ko tiesa var uzskatīt par piemērotu.

Tieslietu departaments atteicās komentēt prasību otrdien. Helbergs teica, ka jebkurš TikTok apgalvojums, ka likums pārkāpj Pirmo grozījumu, “iet pretim vairāk nekā 100 gadu tiesiskajai praksei”.

ASV-Ķīnas attiecības ir kļuvušas par intensīvu stratēģisko rivalitāti

Cīņa par TikTok notiek laikā, kad ASV-Ķīnas attiecības ir pārvērtušas par intensīvu stratēģisko rivalitāti, īpaši tajos jomos kā progresīvas tehnoloģijas un datu drošība, kas tiek uzskatītas par būtisku katras valsts ekonomiskajai varai un nacionālajai drošībai.

ASV likumdevēji no abiem politiskajiem spēkiem, kā arī administratīvie un tiesiskie amatpersonas ir pauduši bažas, ka Ķīnas varas iestādes varētu piespiest ByteDance nodot ASV lietotāju datus vai ietekmēt sabiedrisko viedokli, manipulējot ar algoritmu, kas nosaka lietotnes saturu. Daži arī norāda uz Rutgers Universitātes pētījumu, kas apgalvo, ka TikTok saturs tiek pastiprināts vai nepietiekami pamanīts atkarībā no tā, cik tas atbilst Ķīnas valdības interesēm, ko uzņēmums noliedz.

Pretrunnieki apgalvo, ka Ķīnas varas iestades – vai jebkuras negodpratiskas personas – var viegli iegūt informaciju par amerikāņiem citos veidos, tostarp caur komerciāliem datu brokeriem, kas iznomā vai pārdod personisko informaciju. Viņi noraida ASV valdības sniegto publisko pieredzi par to, ka TikTok daloties ar ASV lietotaju informaciju ar Ķinas varasiestadim vai manipulejot ar algoritmu Ķinas laba. Viņi arī saka, ka mēģinajumi aizliegt lietotni var pamest brivibas tiesibas ASV.

Džeimels Džafers, Knight Pirmo grozijumu instituta Kolumbijas universitati izpilddirektors sagaida TikTok izaicinajuma uzvaru.

“Pirmais grozijums nozime valdibai nevar ierobezot amerikanus pieeju idejam informacijai vai medijiem no arzemem bez loti laba iemesla tam – un seit nav tada iemesla,” Jafers teica drukata paziņojumam.

Kaut TikTok ir uzvarojis savos agrakajos Pirmo grozijumu izaicinajumos nav skaidrs vai tagadnejs tiesvediba bus tikpat vienkarsi.

“Bipartisan daba šim federalajam likumam var padarit tiesnešus vairak nosliektus uz Kongresa noteikumu ka uzņemums rada nacionalas drosibas risku,” teica Gautams Hanss tiesibu profesors un asocietais direktors Pirmo grozijumu klinika Kornela universitate. “Bez publiskas diskusijas par to kas precizi ir riski tommer gruti noteikt kapiec tiesam vajadzetu apstiprinat tik nebijusu likumu.”

-Ar ziņojumiem no Amandas Gerutas.