Stellantis vadītājs kritizē Baidena 100% nodokli uz Ķīnas elektroauto, tieši tad, kad viņš sāk tos pārdot Eiropā.

Stellantis vadītājs kritizē Baidena 100% nodokli uz Ķīnas elektroauto, tieši tad, kad viņš sāk tos pārdot Eiropā.

Tarifi

ASV prezidents Džo Baidens otrdien satricināja auto tirgu ar jauniem pārsteidzošiem tarifiem pret Ķīnu, Eiropas autoražotāji pieņēma pieeju “ja nevari viņus uzvarēt, pievienojies viņiem” cīņā ar tādiem konkurentiem kā BYD un Geely.

Stratēģiskās partnerattiecības

Itālijas autoražotājs Stellantis plāno šogad sākt pārdot Ķīnas elektroautomobiļus Eiropā, kas ir jaunākais stratēģiskais partnerattiecību piemērs starp Eiropas autoražotāju un ultra-lētu Ķīnas konkurentu.

Grupa, kas pārstāv Peugeot, Fiat un Alfa Romeo, paziņoja, ka uzņēmums sāks pārdot divus Leapmotor modeļus savos Eiropas dīleru centros septembrī. Automobiļi, kuru cena ir zem 20 000 eiro (21 700 dolāru), sāks pārdot Lielbritānijā no nākamā gada marta.

Stellantis jau oktobrī paziņoja, ka ir ieguldījis 1,5 miljardus eiro (1,6 miljardus dolāru), lai iegūtu 21% daļu Leapmotor, automobiļu ražotājā, kas dibināts 2021. gadā Hangdžou.

Uzņēmuma izpilddirektors Karloss Tavaress otrdien atzina, ka Ķīnas elektroautomobiļu drauds bija viens no iemesliem Stellantis lēmumam sadarboties ar Leapmotor.

Tiek prognozēts, ka Ķīnā ražotie automobiļi šogad veidos ceturto daļu no Eiropā pārdotajiem elektroautomobiļiem, saskaņā ar kampaņas grupas Transport & Environment datiem.

“Vai man tas patīk vai nē, viņi iegūst tirgus daļu,” sacīja Tavaress. “Ko es varu darīt, ir izmantot šo dinamiku.”

Tas ir liels solis attiecību attīstībā starp Eiropas un Ķīnas autoražotājiem, kur Eiropas ražotāji arvien vairāk apzinās, ka viņu centieni pilnībā apturēt uzbrukumu no Austrumiem ir bezjēdzīgi.

Pagājušajā gadā Volkswagen noslēdza vienošanos ar Ķīnas konkurentu Xpeng, kas redzēja Vācijas gigantu ieguldīt 700 miljonus dolāru grupā pret 4,99% daļu.

Tavaresa skatījumā šīs partnerattiecības ir dabiska attīstība, jo elektroautomobiļu sajūsma kontinentā mazinās lēnas ekonomikas un pieaugošas pieprasījuma pēc hibrīdiem dēļ.

“Vēsture rāda, ka Eiropas patērētājs vienmēr izvēlas par labu cenai – un tiklīdz Eiropas valdības pārtrauca stimulēšanas pasākumus, pieprasījums pēc elektroautomobiļiem sabruka,” sacīja Tavaress.

Tarifu ietekme

Tavaress arī izteica kritiku par Baidena jaunāko protekcionisma gājienu, lai novērstu Ķīnas elektroautomobiļu traucējumus ASV tirgū.

Baltie nami pieņēma jaunus likumus, kas nozīmē, ka tie, kas importē automobiļus no tādiem uzņēmumiem kā BYD, tiks apveltīti ar 100% tarifu. Tas bija jaunākais eskalācijas posms asajos tirdzniecības karos starp ASV un Ķīnu.

Eiropā ir apspriesti tarifi uz Ķīnas autoražotājiem un tiek gaidīti, kad tiks pabeigta Eiropas Komisijas izmeklēšana par pretkonkurences praksi.

Tomēr tie nav paredzami efektīvi, ņemot vērā milzīgo rentabilitātes starpību starp Ķīnā pārdotajiem elektroautomobiļiem un tiem, kas pārdoti Eiropā.

Rhodium Group pētījumi liecina, ka tikai tarifs virs 50% būtu pietiekams, lai ietekmētu Ķīnas autoražotāju lēmumu turpināt agresīvo paplašināšanos Eiropā.

Tavaress bija mazāk aizrautīgs par Baidena gājienu attiecībā uz tarifiem, sakot, ka tie “vienkārši beigsies ar lielāku inflāciju burbulī”.

Viņš piebilda: “Protekcionismam ir daudz trūkumu. Tie neuzrodas uzreiz; tie parādās viens pēc otra.”