Šis skolas direktors sagatavo “mājas putnu” paaudzes Z skolēnus darba pasaulei, ieviešot 12 stundu mācību dienu.

Šis skolas direktors sagatavo "mājas putnu" paaudzes Z skolēnus darba pasaulei, ieviešot 12 stundu mācību dienu.

Jaunieši Z paaudzes darba tirgū trūkst ‘pamata prasmju’

Jaunieši, kas pieauguši pandēmijas laikā, darba devējiem rada izaicinājumus. Darba devēji bieži apsūdz savus jaunākos darbiniekus pamata sociālo prasmju trūkumā un nepratnē sadarboties ar kolēģiem. Tagad skolas iesaistās, lai palīdzētu aizpildīt šo prasmju trūkumu.

Piemēram, Londonas Visu Svēto Katoliskajā koledžā direktors izmēģina 12 stundu garu skolas dienu no brokastīm līdz vakariņām, kā arī ievieš publiskās runas nodarbības un aizliedz lietot viedtālruņus – visu, lai sagatavotu skolēnus pieaugušo dzīvei.

Direktors Endrjū O’Nīls The Telegraph sacīja, ka pilotprogrammu uzsāka pēc tam, kad saprata, ka Z paaudzes skolēni – jaunākie no tiem ir 11 gadus veci – ir kļuvuši par “mājas putniem”, kuri “nav tik labi sarunu un acu kontakta uzturēšanā” pēc pandēmijas.

“Mēs sapratām, ka mums ir jāpārtrauc šis un jāmaina kaut kas,” sacīja O’Nīls, piebilstot, ka 20 gadu laikā, strādājot ar pusaudžiem, viņš nekad nav redzējis tik lielu “vienaldzību”.

Karantīnas un viedtālruņu izplatības dēļ pusaudži ir pieraduši mājās pavadīt laiku ritinot ekrānu, nevis mijiedarbojoties ar citiem – un tas viņus arvien vairāk izolē, uzskata O’Nīls.

Viņš piebilda: “Viņi negrib ierasties, viņi grib doties mājās, viņi grib būt vieni paši, viņi grib būt pie sava ierīces, izolējot sevi no citiem, un tas ir pilnīgs mūsu jaunatnes traģēdija.”

Risinājums? Pagarināt skolas stundas.

Visu Svēto koledža aizliedza saviem 900 skolēniem, vecumā no 11 līdz 16 gadiem, nēsāt tālruņus jau 2016. gadā. Tomēr 120 skolēni, kas piedalās pagarinātajā skolas dienā, var baudīt plašāku tālruņa detoksikāciju skolas teritorijā no plkst. 7:00 līdz 18:30 pirmdienās līdz ceturtdienām.

Vietā, kur parasti tiek pavadītas stundas ritinot TikTok vai BeReal, papildu laiks tiks aizpildīts ar aktivitātēm, piemēram, ēdiena gatavošanas nodarbībām, publiskajām runas nodarbībām, basketbola treniņiem un papildu laiku mājasdarbu pabeigšanai – pirms bauda vakariņas ar klasesbiedriem, kur viņi sēž un runā bez ekrāna redzeslokā.

O’Nīls sacīja, ka skola programmas panākumus mērīs, izmantojot apmeklējuma līmeņus, uzvedības žurnālus un mājasdarbu izpildi, kā arī anekdotiskus pierādījumus no vecākiem, skolēniem un skolotājiem.

Skolas sniedz papildu atbalstu sociāli neveiklajiem Z paaudzes jauniešiem

Visu Svēto Katoliskā koledža nav pirmā skola, kas sniedz papildu atbalstu sociāli neveiklajiem Z paaudzes jauniešiem.

Mičiganas Valsts Universitāte gatavo savus absolventus darba tirgum ar nodarbībām par to, kā rīkoties tīklošanās sarunās – ieskaitot to, kā meklēt pazīmes, ka otrai pusei sāk kļūt garlaicīgi un ir pienācis laiks doties tālāk – ziņo Wall Street Journal.

Universitāte arī lūdz uzņēmumiem sniegt skaidras norādes par jauna darbinieka pirmo dienu, ieskaitot to, ko valkāt un kur iet pusdienot.

Maiami Universitāte pat organizēja vakariņas ar augstas amatpersonas, lai mācītu pareizu ēšanas etiķeti, piemēram, kā iesaistīties sarunā par neitrālām tēmām.

Darba devēji arī sniedz jaunajiem absolventiem papildu apmācību, lai viņus atjauninātu. Piemēram, pasaules lielie četri konsultantu uzņēmumi – Deloitte, PwC, KPMG un EY – visi piedāvā jaunajiem darbiniekiem sociālo prasmju apmācību, ieskaitot nodarbības par to, kā izteikties sanāksmēs.

“Ir pilnīgi saprotams, ka studentiem, kuri COVID laikā palaida garām klātienes aktivitātes, tagad var būt stiprāki noteiktos jomos, piemēram, strādājot patstāvīgi, un mazāk pārliecināti citos jomos, piemēram, prezentējot grupai,” sacīja Ians Eliots, PwC Lielbritānijas personāla vadītajs.