Šeit ir aprakstīts, kā nāves palīgi sniedz atbalstu un mierinājumu cilvēkiem ar nenovēršamu slimību.

Šeit ir aprakstīts, kā nāves palīgi sniedz atbalstu un mierinājumu cilvēkiem ar nenovēršamu slimību.

Kas ir dzīves beigu dūlas un ko viņi dara nāvošajiem

Erina Kolinsa ir Oregonas bāzēta dzīves beigu dūla – cilvēks, kurš, kā daļa no augošās jomas, būtībā vada citu cauri viņu nāves ceļojumam. Nesen viņa strādāja ar 91 gadu vecu vīrieti, kurš cieš no Parkinsona slimības un demences, un kurš bija noraizējies par to, cik ilgi viņam varētu būt jāmirst. Kolinsa teica, ka tas būs aptuveni 10 dienas.

“Viņš nomira 10 dienu laikā pēc savas dienas miega,” viņa saka. “Viņam vienkārši bija nepieciešams kāds, kam viņš … uzticējās un kuram varēja uzdot šo jautājumu bez jebkāda sprieduma vai trauksmes. Un viņš beidzot saņēma atbildi uz jautājumu, kas acīmredzot viņam sagādāja vislielāko diskomfortu.”

Tas ir tikai viens piemērs tam, kā dzīves beigu dūlas sniedz mierinājumu nāvošajiem – un viņu mīļajiem – sniedzot plašu ne-medicīnisku, holistisku pakalpojumu klāstu cilvēkiem, kuriem ir termināla slimība.

“Dūlu aprūpes būtība ir sniegt nesavtīgu atbalstu un vadību indivīdiem un ģimenēm kritiskos, transformējošos dzīves posmos,” saka Nacionālā dzīves beigu dūlu alianse (NEDA), biedru bāzēta labdarības organizācija, kas piedāvā apmācības un direktorijus. Viņu loma papildina citas pakalpojumu sniegšanas formas, piemēram, hospisu vai palīdzības aprūpi, sniedzot fizisku, emocionālu, garīgu un praktisku atbalstu. Tas var ietvert kāda rokas turēšanu vai klausīšanos, kamēr pacients atceras pagātni, vai vienkārši nomierinošas klātbūtnes nodrošināšanu nāves procesa laikā.

Praktiskajā pusē dūla var palīdzēt pacientam sagatavot priekšlaicīgas direktīvas vai ģimenes locekļiem ar uzdevumiem, piemēram, aprūpes koordinēšanu, modināšanas plānošanu, atelpas aprūpi un atbalstu sēru laikā.

Lai gan nav precīzu statistikas datu par to, cik daudz dzīves beigu dūlu pastāv, jo prakse ir neregulēta un tai nav pārvaldošas iestādes, šis skaits pēc pandēmijas šķiet pieaugošs, iespējams tāpēc, ka tik daudzi cilvēki saskaras ar skumjām un mirstību. 2019. gadā NEDA bija 250 biedri, bet 2024. gada janvārī šis skaits bija pieaudzis līdz 1545. Līdzīgi arī Starptautiskās dzīves beigu dūlu asociācijas (INELDA) apmācīto cilvēku skaits gandrīz dubultojies no 2018. līdz 2023. gadam, pieaugot no 648 līdz 1162.

Tikmēr dzīves beigu dūlu pieminēšana ir oficiāli iekļauta laikmeta garā – daļa no nāves pozitivitātes kustības, kas sākta pirms vairāk nekā desmit gadiem un identificēta kā veselības tendence 2019. gadā Globālajā veselības samitā. 2021. gadā aktrise Raileja Kiofa paziņoja sociālajos medijos, ka viņa tikko ir pabeigusi savu dzīves beigu dūlu apmācību, un pagājušajā mēnesī dzīves beigu dūla Alua Artura, “Going With Grace” dibinātāja, izdeva grāmatu “Briefly Perfectly Human”, kas ir saņēmusi plašu mediju uzmanību no NPR līdz CBS.

“Kad cilvēki cīnās ar izvēlēm, ko viņi ir veikuši, mana loma ir būt tur kopā ar viņiem,” Artura stāsta NPR. “Dažreiz lielākais dāvanas, ko mēs varam piedāvāt, ir žēlastība. … Daļa no iemesla, kāpēc es nosaucu uzņēmumu par ‘Going with Grace’, ir tajā esošajai žēlastībai dzīves beigās, lai cilvēki varētu to atbrīvot.”

Dzīves beigu dūlu darbība nāvošajiem

Vārds “dūla”, kas nāk no grieķu valodas un nozīmē “sievas aprūpētāja” – un ar dzemdību dūlu kā tās labi zināmo kolēģi – ir viss par unikālajam vajadzībām un prasībām katras apkalpotas ģimenes, saka Ešlija Džonsone, NEDA prezidente un dzīves beigu dūla Floridā. “Mans darbs ir nodrošināt, lai jūs emocionāli un fiziski būtu klāt tajos brīžos. Es redzu jūs no jūsu cilvēciskas puses.”

Dūlas satiekas ar pacientiem, vai nu hospisa iestādē vai mājās, lai piedāvātu jebkuru vēlamo ne-medicisko atbalstu tik bieži, cik vēlams. Viņi palīdz pirms, laikā un pēc nāves, izglīto ģimenes par nāves procesu, palīdz cilvēkam sagatavoties tam, kas gaidāms, aizstāv nāvoša cilvēka vēlmes un sadarbojas ar citiem viņa aprūpes komandas locekļiem.

“Mēs tiešām sniedzam atbalstu visai ģimenei vai tam, ko es bieži dēvēju par rūpju loku. Tas var būt bioloģiskais ģimene, tas var būt izvēlēts ģimene, laulātie vai aprūpētaji,” saka Kolinsa, programmas direktore Miermīlīgajam klusuma projektam Bend un ar pieredzi hospisa un palīdzības aprūpes mūsa, kuras darbs šajos laukos iedvesmoja viņu kļūt par dzīves beigu dūlu. “Gara holistiskuma garumam es redzēju kaut ko lielaku darot. Es varēju radīt plašu sabiedrisko veselības ietekmi stradajot pie tautas attieksmes maiņas pret navi un mirsanu manas kopienas vidū.”

Lai gan šis koncepts var šķist jauns, dzives beigu dulas patiesibai ir eksistejusas jau tukstošiem gadu. Vienmer ir bijusi cilveki kas rupesies par miruso un smagi slimajiem kopienu vidu. Un lai gan mirstiba ir kluvusi arvien mediciniska puse gadsimtiem ilgi cilveki mira savas majas ar gimenes un draugu atbalstu blakus un biezi ar ciema vecako palidzibu pedejos soļos.

Dzives beigu dulas loma patiesiba atgriezas pie ta saka Kolinsa kas kalpo ka dzives beigu dulas padomes priekssedetaja vietniece Nacionalaja hospisa un palidzibas aprupes organizacija (NHPCO). “Tas ir tas velmes un atveribas un interese atbalstit cilvekus.” Turklad vinja saka ka pieeja ir pacienta vadita: “Mes vienmer ieverojam to ko velas tas cilveks kas mirst un atbalstam vinas vertibas un ticibas.”

Dulas atbalsts pec Dulas aprupes modeļa talak ieklauj: nomierinosu klatesibu emocionalo atbalstu nepratinatu un pieradijumu balstitu informaciju pec velmes proaktivo vadibu resursus un norades komforta pasakumus un logistisko atbalstu ieskaitot majas palidzibu un komisijas.

Apmaciba un izglitiba

Daudzas dulas piemeram Kolinsai ir profesionala pieredze medicinas masas vai sociala darba joma. Citi var justies aicinati uz so profesiju del dziļas personas pieredzes ar mīļota cilveka navi. Džonsone pirmo reizi saistijas ar stastiem par navi lasot miruso sludinajumus katru svetdienu ar savu vecmaminu. Velak vinja palidzeja terminalli slimam draugam un vinja gimenei izprast veselibas aprupes un apbedisanas sistemas. Lai gan vinja to taja laika nezinaja vinja jau veica dzives beigu dulu darbu. Nebija ilgi lidz Džonsone atbalstija citas gimenes lidzigos uzdevumos.

“Ka dula es esmu sniedzis garigo un ritualo atbalstu. Un tas man ir kulturas daudzveidiba – radit kaut ko nozimigu garigu balstoties uz individa ticibam un tradicijam ap navi un mirsanu,” vinja saka.

Nav formala valsts vai nacionala apmacibas programmu dzives beigu dulam bet lielakajai dalai ir bijusi klatesosa vai tiešsaistes apmaciba lai iegutu pamata zinasanas un prasmes – piemeram caur NEDA kas sniedz prasmju novrtisanu saviem biedriem.

Ka atrast dulu

Lai sakutu meklet savu dulu apskatiet Nacionalas dzives beigu dulu alianses direktoriju sakartotus pec varda vai pec stata. Jus ari varat vaicat savai hospisa vai palidzibas aprupes komandai par ieteikumiem. NHPCO ari piedava bezmaksas skumju atbalsta projektu kas var savienot kadu ar dulu islaicigiem pakalpojumiem tiem kas piedzivo skumjas vai beravement.

Parliecinieties ka intervijat savienoto dulu lai parliecinatos ka vinji ir laba izvele (lielakaja dalai bus bezmaksas sakotneja konsultacija). Uzdodiet jautajumus kas palidzes jums novertet sekojosus:

  • Vai vinji ir saskanigi ar jusu ticibam vertibam un jusu preferences?
  • Vai vinjiem ir prasmju kopa un pakalpojumu piedavajums ko jus meklejat?
  • Kadu apmacibu vinji ir izgajusi?

Noteiciet prioritates piemeram vai jusu prieksroka ir kadai ar klinisko pakapi un daudzam sertifikacijam vai jus dodat prieksroku kadai kas geografiski tuvu vai no jusu ticibas kopienas vai citiem kriterijiem neatkarigi no sertifikacijam. Tad parliecinieties ka visi jusu komandas locekli atbalsta jusu lemumu.

Lielaka dalaa veselibas apdrosinasanas tostarp Medicare pasreiz nemaksa par dzives beigu dulu aprupi. Maksa par dulu pakalpojumiem mainas atkariba no laika un iesaistito pakalpojumu bet daudzas kopienas balstitas dulas stradas ar pacientiem pec slidenas maksas skalas ja nepieciesams. Tas viss ir tas ko tik daudzi darijuma redz ka aicinajums – un gods.

“Es speju palidzet gimenei saprast sakaru starp dziedesanu un mieru kad mes runajam par mirsanu un skumjam,” saka Džonsone. “Un tas man ir skaisti.”