Rodžers Kormans: “B klases filmu karalis”, kurš režisēja filmu “Mazais šausmu veikals”, ir miris 98 gadu vecumā.

Rodžers Kormans: "B klases filmu karalis", kurš režisēja filmu "Mazais šausmu veikals", ir miris 98 gadu vecumā.

Rodžers Kormans, pazīstams kā “B filmu karalis”, ir miris

Rodžers Kormans, pazīstams kā “B filmu karalis”, kurš palīdzēja radīt tādas zema budžeta klasikas kā “Little Shop of Horrors” un “Attack of the Crab Monsters” un devis iespēju daudziem slaveniem Holivudas aktieriem un režisoriem sākt savu karjeru, ir miris. Viņam bija 98 gadi.

Mūžībā aizgājis Rodžers Kormans

Kormans mira ceturtdien savās mājās Santamonikā, Kalifornijā, saskaņā ar paziņojumu, ko sestdien izplatīja viņa sieva un meitas.

“Viņš bija dāsns, atvērts sirdij un laipns pret visiem, kas viņu pazina,” teikts paziņojumā. “Kad viņam jautāja, kā viņš vēlētos tikt atcerēts, viņš teica: ‘Es biju kinorežisors, tikai tas.'”

Sākot no 1955. gada, Kormans palīdzēja radīt simtiem B-filmu kā producents un režisors, tostarp “Black Scorpion”, “Bucket of Blood” un “Bloody Mama”. Kormans bija izcilas talantu izjūtas īpašnieks, viņš pieņēma darbā tādus topošos kino veidotājus kā Francis Ford Coppola, Ron Howard, James Cameron un Martin Scorsese. 2009. gadā Kormans saņēma goda Akadēmijas balvu.

“Ir daudz ierobežojumu, strādājot ar zemu budžetu, bet vienlaikus ir arī noteiktas iespējas,” Kormans teica 2007. gada dokumentālajā filmā par Valu Levtonu, 1940. gadu režisoru, kurš radīja tādas pazemes klasikas kā “Cat People”.

“Jūs varat uzņemties nedaudz lielāku risku. Jūs varat eksperimentēt. Jums jāatrod radošāks veids, kā atrisināt problēmu vai prezentēt koncepciju,” viņš teica.

Holivudas zelta laikmeta saknes 1970. gados var atrast Kormana filmās.

Džeks Nikolsona debija kino notika 1958. gadā Kormana ātrajā filmā “The Cry Baby Killer”, un viņš palika kompānijā, piedaloties motociklistu, šausmu un darbības filmās, rakstot un producējot dažas no tām. Citi aktieri, kuru karjeras sākās Kormana filmās, ietver Robertu De Niro, Brūsu Dernu un Elenu Burstīnu.

Pītera Fondas loma filmā “The Wild Angels” bija priekšvēstnesis viņa paša ievērojamai motociklistu filmai “Easy Rider”, kur līdzdarbojās Nikolsona un bijušais Kormana kolēģis Deniss Hoppers. “Boxcar Bertha”, kurā galvenajās lomās bija Bārbara Hersija un Deivids Karadīns, bija viena no Skorsezes agrīnajām filmām.

Kormana B-filmu režisoriem tika dots niecīgs budžets un bieži vien tika teikts, lai viņi pabeidz savas filmas tikai piecu dienu laikā. Kad Hovards, kurš vēlāk saņēma labākā režisora Oskaru par filmu “A Beautiful Mind”, lūdza papildus pusdienu laiku, lai pārfilmētu ainu 1977. gadam paredzētajai filmai “Grand Theft Auto”, Kormans viņam teica: “Rons, tu vari atgriezties, ja vēlies, bet neviens cits tur nebūs.”

“Rodžers Kormans bija mans pats pirmais priekšnieks, mans mūža mentors un mans varonis. Rodžers bija viens no lieliskajiem redzējumiem kino vēsturē,” teica Geila Anna Herda, kuras ievērojamie producentu darbi ietver “Terminator” filmu franšīzi, “The Abyss” un televīzijas sēriju “The Walking Dead”.

Sākotnēji tikai autokinos un specializētos kinoteātros varēja redzēt Kormana filmas, bet kad pusaudži sāka pulcēties, nacionālie kinoteātru ķēdes piekāpās. Kormana filmas bija atklātas savam laikam par seksu un narkotikām, piemēram, viņa 1967. gada izlaidums “The Trip”, eksplicita stāsts par LSD, ko rakstījis Nikolsona un kur galvenajās lomās bija Fonda un Hoppers.

Tikmēr viņš atklāja peļņu nesošu blakusdarbību – prestižo ārzemju filmu izplatīšanu Amerikas Savienotajos Valstīs, tostarp Ingmara Bergmana “Cries and Whispers”, Federiko Fellini “Amarcord” un Volker Schlondorff “The Tin Drum”. Pēdējais divi saņēma Oskarus kategorijā labākais ārzemju valodas filma.

Kormans savu karjeru sāka kā ziņnesis kompānijai Twentieth Century-Fox, pakāpeniski kļūstot par stāstu analītiķi. Pēc īsa pārtraukuma biznesam, lai studētu angļu literatūru Oksfordas Universitātē, viņš atgriezās Holivudā un uzsāka savu karjeru kā kino producents un režisors.

Neskatoties uz savu taupību, Kormans saglabāja labas attiecības ar saviem režisoriem, lepojoties ar to, ka nekad nevienu nav atlaidis, jo “es negribētu uzlikt šo pazemojumu.”

Daži no viņa bijušajiem padotajiem atdeva viņa laipnību daudzus gadus vēlāk. Kopola iekļauja viņu filmā “The Godfather Part II”, Džonatans Demme iekļauja viņu filmās “The Silence of the Lambs” un “Philadelphia”, bet Hovards deva viņam lomu filmā “Apollo 13”.

Lielākajai daļai Kormana filmu drīz aizmirst visi izņemot uzticamus fanus. Reti izņēmumi bija 1960. gada filma “Little Shop of Horrors”, kur galvenajos lomos bija asiņaini augi, kas barojas ar cilvēkiem un kur Nikolsonam bija neliela, bet atmiņas vērta loma kā zobu sapes mīlošam pacientam. Tā iedvesmoja ilgstošu skatuves muziklu un 1986. gada muzikālo adaptāciju ar Stīvu Martinu, Bilu Mareju un Džonu Kendiju.

1963. gadā Kormans uzsāka filmu sēriju balstoties uz Edgar Allan Poe darbiem. Visievērojamakais bija “The Raven”, kur Nikolsonam pievienojas pieredzējuši šausmu zvaigznes Boriss Karlofs, Pīters Lorre un Bazils Ratbons. Corman to režisēja retajos trīs nedēļu grafikos, šausmu parodija saņēma labas atsauksmes – retums viņa filmam. Viena no citam Poe adaptacijam – “House of Usher” – tika uzskatīta par saglabanas cienīgu Kongresa bibliotekas viedoklī.

“Man bija privilēģija viņu pazīt. Viņš bija lielisks draugs. Viņš veidoja manu bērnību ar zinatnes fantastikas filmam un Edgar Allen Poe episkajam,” teica Džons Karpenters, režisors filmam “Halloween”, “The Thing” un citam klasiskam šausmu un darbības filmam.

Tuvajos dzīves gados Karlofs piedalijas citos Kormana atbalstītos projektos – 1968. gada trilleri “Targets”, kas iezīmēja Pītera Bogdanoviča režisora debiju.

Kormana panakumi izraisija piedavajumus no lielajiem studijam un vinš režisera “The St. Valentine’s Day Massacre” un “Von Richthofen and Brown” ar normalem budžetiem. Abas bija vilšanases tomēr un vinš vainoja to neveiksmi biroja iejaukšanai.

Rodžers Viljams Kormans piedzima Detroitaa un uzauga Beverlihilza bet “ne bagatajos rajonos,” vinš reiz teica. Vinš apmekleja Stanfordas Universitati iegustot inzenierzinatnu gradi un ieradas Holivuda pec triju gadu dienesta flote.

Pec Oxfordas vinš stradaja ka televizijas skatuves stradnieks un literaras aģents pirms atrada savu dzives darbu.

1964.gada vinš apprecija Dzuliju Haloranu UCLA absolventi kura ari klust par producenti.

Viņu izdzivo sieva Dzulija un berni Ketrina Rodzers Braiens un Merija.