Puig ir gatavs 15 miljardu dolāru vērtam IPO, taču izpilddirektors Marks Puigs ir izstrādājis “pašnovājināšanas” plānu, lai apturētu savas ģimenes kontroli pār Spānijas skaistumkopšanas impēriju.

Puig ir gatavs 15 miljardu dolāru vērtam IPO, taču izpilddirektors Marks Puigs ir izstrādājis "pašnovājināšanas" plānu, lai apturētu savas ģimenes kontroli pār Spānijas skaistumkopšanas impēriju.

Puig uzņēmuma IPO gaidāms ar spīdumu

Uzņēmums, kuram pieder smaržu un skaistumkopšanas zīmoli kā Paco Rabanne, Charlotte Tilbury un Byredo, drīzumā kļūs par publisku uzņēmumu Spānijas lielākajā kotēšanā gandrīz desmit gadu laikā. Tas ir arī šī gada nozīmīgākais IPO Eiropā, no kura tiek gaidīta 14 miljardu eiro (15 miljardu dolāru) vērtība.

Barcelonā bāzētais ģimenes vadītais skaistumkopšanas impērija ir izvēlējusies ceļu līdzīgu L’Oreal un LVMH. Tomēr tā plāno saglabāt savu 110 gadu mantojumu ļoti atšķirīgi – neiedodot kontroli pār uzņēmumu nākamajai paaudzei.

Uzņēmuma vadībā ir Marc Puig, kurš pieder pie dibinātāju ģimenes trešās paaudzes. Viņš ir bijis uzņēmuma izpilddirektors jau 20 gadus un priekšsēdētājs kopš 2007. gada.

Harvardā izglītotais biznesmenis Puig ir mazāk izplatīts viedoklis starp Eiropas izcilajiem biznesa impērijiem. Pāreja no vienas ģimenes paaudzes uz nākamo ir liela lieta, ņemot vērā, ka spēlē ir miljardi dolāru un bagāts mantojums.

Puig plāno izvairīties no jebkādas berzes pilnībā. Kā viņš saka, darboties biznesā ar ģimenes locekļiem prasa “hierarhiju un meritokrātiju”. Puig ģimenes locekļi automātiski neiegūs vietu pie galda.

“Grūtības var rasties, īpaši paaudžu maiņas laikā – meklējot vadību, nesaprašanu, aizrautības zudumu,” viņš teica intervijā pagājušajā gadā.

Spānijas izpilddirektora risinājums? “Pašatstumšana,” viņš saka. Puig uzņēmumā tas nozīmē, ka dažādos departamentos, piemēram, operācijās un kompensācijās, ir vairāk ārpus ģimenes locekļu nekā pašas ģimenes locekļu, viņš stāstīja medijam 2021. gadā. Viņš arī apzināti ieviesis “grūtus filtrus”, lai pat ģimenes locekļiem būtu augsts kvalifikācijas slieksnis.

Lai to panāktu, trīs Puig ģimenes locekļi pagājušajā mēnesī atstāja tās valdi un viņu lomas aizpildīja neatkarīgi direktori.

Pagaidām uzņēmumam ir tikai divi Puig ģimenes locekļi, abiem ir 60 gadu vecumā. 13 locekļu valdē ir divi Puigi – salīdzinot ar uzņēmumiem kā LVMH, kur visi, izņemot vienu, nākamās paaudzes Arnaults ir valdē.

“Dažreiz ģimenes uzņēmumi var zaudēt savu pozīciju tirgū. Tie var sākt lēnām mirt un neviens uzņēmumā par to nav informēts,” teica Puig, piebilstot, ka atbildība pret investoriem nodrošinās, ka ģimenes bizness nesabruks no iekšienes.

IPO, kas sāksies piektdien, Puigi pārdos 1,36 miljardu eiro (1,46 miljardu dolāru) vērtas akcijas, bet saglabās gandrīz 72% daļu uzņēmumā un 92,5% balsstiesības, ziņoja FT. Puig akcijas bija pieteiktas vairākas reizes – tas liecina par stipru interesi no investoru puses pirms tirdzniecības sākuma.

Puig ceļš

Kad Antonio Puig 1914. gadā uzsāka savu importa biznesu, tas nebija domāts kā kosmētikas uzņēmums. Tomēr tas slēdzas pēc traģiskas vienas no uzņēmuma kuģiem nogrimšanas Pirmajā pasaules karā. Antonio pārorientējās uz smaržu piegādi un galu galā to ražošanu.

Kad otro paaudzi Puigi – Antonio un Mariano – pārņēma vadību, Spānijas uzņēmums paplašinājās uz ārvalstu tirgiem kā Lielbritānija un ASV. Trešajai paaudzei, ko vadīja Marc un Manual, Puig ieguva virkni uzņēmumu, lai papildinātu savu augstas klases zīmolu portfeli, kas iezīmēja Puig sākumu tajā veidolā, kā mēs to pazīstam šodien.

Laiks ir atslēga

Skaistumkopšanas zīmoli pēdējā laikā ir ziedējuši.

Puig pieder augstas klases smaržu, kosmētikas un apģērbu zīmoli, kas konkurē ar virkni Eiropas luksusa zīmoliem. Šo uzņēmumu ietvaros skaistumkopšanas segmenta sniegums ir izcēlies. Piemēram, LVMH. Tirdzniecības ķēde Sephora, kuru tas pieder, piedzīvoja vislabāko gadu 2023. gadā, kad cilvēki tērēja naudu par augstas klases kosmētikas precēm.

Francijas L’Oreal, pasaulē lielākais skaistumkopšanas uzņēmums, arī ir gūjis labumu no pircējiem, kas tērē vairāk naudas par tā Maybelline skropstu tušu un Garnier serumiem.

Taču var būt grūti paredzēt, kā tiek uztverti jauni kotējumi patērētaju mazumtirdzniecības jomā. Piemēram, Šveices ādas kopšanas uzņēmuma Garderma akcijas strauji pieauga pēc tā 2,56 miljardu dolāru IPO martā, kamēr Vācijas skaistumkopšanas mazumtirgotaja Douglas kotējums neveicās tik labi.