Profesors, kurš izgudroja rīku, lai masveidā atsauktu sekotājus sociālajā tīklā, preventīvi iesniedz prasību, jo baidās no platformas bloķēšanas.

Profesors, kurš izgudroja rīku, lai masveidā atsauktu sekotājus sociālajā tīklā, preventīvi iesniedz prasību, jo baidās no platformas bloķēšanas.

Vai sociālo mediju lietotājiem ir tiesības kontrolēt to, ko viņi redz vai neredz savos plūsmās?

Prasība, kas iesniegta pret sociālo mediju gigantu Meta Platforms Inc., apgalvo, ka federālais likums, kas bieži tiek izmantots, lai aizsargātu interneta uzņēmumus no atbildības, arī ļauj cilvēkiem izmantot ārējos rīkus, lai kontrolētu savu plūsmu – pat ja tas nozīmē to pilnībā izslēgt.

Kolumbijas Universitātes Knight Pirmā grozījuma institūts iesniedza prasību trešdien pret Meta Platforms pārstāvot Amherstas profesoru, kurš vēlas izlaist rīku, kas ļauj lietotājiem atsaukt sekot visam saturam, ko Facebook algoritms viņiem piedāvā.

Rīks, ko sauc par Unfollow Everything 2.0, ir pārlūka paplašinājums, kas ļautu Facebook lietotājiem atsaukt sekot draugiem, grupām un lapām un iztukšot savu ziņu plūsmu – ziņojumu, fotoattēlu un videoklipu straumi, kas var likt viņiem bezgalīgi ritināt. Ideja ir tāda, ka bez šī pastāvīgā, atkarību veicinošā satura cilvēki to varētu izmantot mazāk. Ja pagātnē ir kāda norāde, Meta nebūs sajūsmā par šo ideju.

Lielbritānijas izstrādātājs Luis Barklijs izlaida līdzīgu rīku, ko sauc par Unfollow Everything, bet viņš to noņēma 2021. gadā, baidoties no prasības pēc tam, kad saņēma pārtraukšanas un aizlieguma vēstuli un Meta mūža Facebook aizliegumu.

Ar trešdienas prasību Etans Zukermans, Amherstas Universitātes Masačūsetsas profesors, cenšas pieteikties tiesai pirms Meta, lai izvairītos no sociālo mediju giganta prasības par pārlūka paplašinājumu.

“Iemesls, kāpēc ir vērts izaicināt Facebook šajā jautājumā, ir tas, ka pašlaik mums kā lietotājiem ir ļoti maz kontroles pār to, kā mēs izmantojam šos tīklus,” Zukermans teica intervijā. “Mums būtībā ir tikai tādas kontroles, kādas Facebook vēlas. Un tas patiesībā ir diezgan atšķirīgs no tā, kā internets ir strādājis vēsturiski.” Tikai domājiet par e-pastu, kas ļauj cilvēkiem izmantot dažādus e-pasta klientus, vai dažādas tīmekļa pārlūkprogrammas, vai pretizsekošanas programmatūru cilvēkiem, kuri nevēlas tikt izsekoti.

Meta atteicās komentēt.

Prasība, kas iesniegta federālajā tiesā Kalifornijā, koncentrējas uz 1996. gada Komunikāciju pieklājības likuma 230. sadaļas noteikumu, kas bieži tiek izmantots, lai aizsargātu interneta uzņēmumus no atbildības par lietotņu vietnēs publicēto saturu. Tomēr atsevišķa klauzula nodrošina imunitāti programmatūras izstrādātājiem, kuri izveido rīkus, kas “filtrē, ekrānus, ļauj vai neļauj saturu, ko pakalpojumu sniedzējs vai lietotājs uzskata par rupju, netiklīgu, nekaunīgu, netīru, pārmērīgi vardarbīgu, uzmācīgu vai citādi nepieņemamu”.

Citiem vārdiem sakot, prasība lūdz tiesu noteikt, vai Facebook lietotāju ziņu plūsma iekļaujas nepieņemama materiāla kategorijā, ko viņi varētu filtrēt, lai izbaudītu platformu.

“Varbūt CDA 230 mums dod šo tiesību veidot rīkus, lai uzlabotu jūsu pieredzi Facebook vai citos sociālajos tīklos un dotu jums lielāku kontroli pār tiem,” teica Zukermans, kurš māca sabiedrisko politiku, komunikāciju un informāciju Amherstas. “Un ziniet ko? Ja mums izdosies to pierādīt, tas varētu patiešām atvērt jaunu pētniecības un jaunu izstrādes sfēru. Jūs varat redzēt cilvēkus sākam veidot rīkus, lai sociālie tīkli labāk darbotos mums.”

Lai gan Facebook ļauj lietotājiem manuāli atsaukt sekot visam, process var būt apgrūtinošs ar simtiem vai pat tūkstošiem draugu, grupu un uzņēmumu, kurus cilvēki bieži seko.

Zukermans arī vēlas pētīt, kā ziņu plūsmas izslēgšana ietekmē cilvēku pieredzi Facebook. Lietotājiem būtu jāpiekrīt piedalīties pētījumā – pārlūka rīka izmantošana automātiski nepiesaka dalībniekus.

“Sociālo mediju uzņēmumi var veidot savus produktus tā, kā viņi vēlas, bet lietotājiem ir tiesības kontrolēt savu pieredzi sociālo mediju platformās, ieskaitot satura bloķēšanu, ko viņi uzskata par kaitīgu,” teica Ramja Krišnana, Knight institūta vecais jurists. “Lietotājiem nav jāpieņem Facebook tāds, kāds tas ir dots viņiem. Tas pats likums, kas pasargā Meta no atbildības par lietotņu runu, dod lietotņiem tiesības izlemt, ko viņi redz platforma.”