Priekš Federālās rezerves prezidenta ir “pārāk agri domāt” par samazināšanu

Priekš Federālās rezerves prezidenta ir "pārāk agri domāt" par samazināšanu

Procentu likmju paaugstināšana un inflācija

Pēdējo divu gadu straujās procentu likmju paaugstināšanas, visticamāk, prasīs ilgāku laiku, nekā sākotnēji tika prognozēts, lai samazinātu inflāciju, ir teikuši vairāki Federālās rezerves amatpersonas nesenos komentāros, norādot, ka šogad varētu nebūt procentu likmju samazinājumu.

Procentu likmju ietekme uz ekonomiku

Galvenā baža, ko pauduši gan Federālās rezerves politikas veidotāji, gan daži ekonomisti, ir tāda, ka augstākas aizņemšanās izmaksas neietekmē ekonomiku tik daudz, cik varētu gaidīt pēc ekonomikas mācību grāmatām. Piemēram, amerikāņi kopumā tērē savus ienākumus procentu maksājumiem tikpat daudz kā pirms dažiem gadiem, neskatoties uz Federālās rezerves straujo procentu likmju paaugstināšanu. Tas nozīmē, ka augstākas likmes varbūt nemaz nesamazina daudzu amerikāņu tēriņus vai neapdzēš inflāciju.

“Pašlaik ir situācija, kad šīs augstās likmes nerada lielāku bremzēšanas spēku ekonomikai,” teica globālais ekonomists Džozefs Laptone no J.P. Morgan. “Tas varētu nozīmēt, ka tām jāpaliek augstām ilgāk vai pat jākļūst vēl augstākam ilgāk, kas nozīmētu, ka procentu likmju paaugstināšana var nonākt sarunās.”

Federālās rezerves priekšsēdētājs Džeroms Pauels preses konferencē šomēnes teica, ka procentu likmju paaugstināšana ir “maz ticama”, bet viņš to pilnībā neizslēdza. Tomēr Pauels uzsvēra, ka Federālajai rezervei ir nepieciešams vairāk laika, lai iegūtu “lielāku pārliecību” par to, ka inflācija patiešām atgriežas pie Federālās rezerves 2% mērķa.

“Es domāju, ka Federālā rezerve saka, ka procentu likmju paaugstināšana nav tik ļoti galda malas klausījums, kā tirgus bija gaidījis,” teica ekonomists Gennadijs Goldberg no TD Securities.

Procentu likmju ietekme uz patērētājiem

Piektdien Dalasas Federālās rezerves prezidente Lori Logana teica, ka “ir pārāk agri domāt” par procentu likmju samazināšanu, ziņoja ziņu aģentūras. Viņa arī norādīja, ka nav skaidrs, vai Federālajai rezervei izdodas pietiekami apspiest inflāciju ar pašreizējo procentu likmi. Logana ir viena no 19 amatpersonām Federālajai rezervei procentu likmju noteikšanas komitejai, lai gan šogad viņa nebalsos par likmēm.

Augstas aizņemšanās izmaksas noteikti sagādās vilšanos daudziem – sākot ar amerikāņiem, kuri cer uz zemākajiem hipotekārajiem pirms mājas iegādes, līdz Volstrītas tirgotajiem, kas nepacietīgi gaida samazinājumu, līdz pat prezidentam Džo Baidenam, kura atkārtotas ievēlēšanas kampaņa gūtu labumu no zemajiem procentiem.

Trešdien valdība publicēs aprīļa inflācijas ziņojumu, un ekonomisti prognozē, ka tas parādīs inflācijas nedaudz samazinoties līdz 3.4%, salīdzinot ar 3.5% martā. Tomēr inflacija ir pieaugusi no 3.1% janvārī pēc straujas krituma pagājušajā gadā, radot bažas par to, vai progress inflācijas samazināšanai ir apstajies.

Federālajai rezervei ir izdevies paaugstinat savu galveno procentu likmi līdz 23 gadu augstumam – 5.3%, cenšoties samazinat inflaciju, kas jūnijā 2022.gad sasniedza 9.1%.

Neskatoties uz šiem straujiem paaugstinajumiem, amerikanie vidēji tērēja tikai 9.8% no saviem pēc nodokļiem saņemtajiem ienakumiem procentu un pamatsummas maksajumiem par savam paradiem pagajusa gada ceturtaja ceturksni. Divus gadus agrak – pirms Federaralas rezerves paaugstinaja likmes – tie tereja 9.5%, kas ir vestureiski zems procents.

Kape šis skaitlis nav pieaudzis? Miljoniem amerikanu majaipasnieku refinanseja savus ipotekaros par loti zemam likmem pagajusa desmitgade un puslaika laika, kad Federaral rezerve galvenokart saglabaja savu galveno likmi gandriz nullei, lai atbalstitu ekonomiku. Rezultata viņu ipotekarji paliek zemi un viņu finanses lielakoties nav ietekmetas ar Federaralas rezerves politiku. Patereji, kas nomaksaja savus automašinas kreditus vai kas iznema zemas procentu likmes piecu gadu automašinas aizdevumus pirms likmju celšanas, ari nav jutusi lielu ietekmi.

Videja jauna 30 gadu ipotekarja likme ir gandriz 7.1%, atbilstosi ipotekarja milzinam Freddie Mac. Bet Goldberg apraksta ka videja likme visiem izsniegtajiem ipotekarjiem ir tikai 3.8%, kas nav daudz augstaka par 3.3%, kad Federaral rezerve saka celst likmes. Starpiba starp jaunam likmem un videjo izsniegto ir visaugstaka kopš 1980.gadiem.

“Viens no lietam ko mes dzirdam ir tas ka varbut tik daudz amerikanu refinanseja savus ipotekarjos kad ipotekarju likmes krita pandemijas laika… cilveki vel nejut augstakas ipotekarju likmes,” teica Neils Kaškari, Federaralas rezerves Mineapolisas filiales prezidents pagajusaja nedela. “Ja tas ir patiesi un es domaju ka tam ir kada patiesiba tad varbut prasis ilgaku laiku” lai Federaralas rezerves procentu likmju celšana “butu pilnigi jutama majaipasniecibas tirgu un plašaka ekonomika.”

Daudzi lieli uznemumi ari blokeja zemas likmes pirms Federaral rezerve saka celst likmes, turpinot ierobezot augstakas aiznemsanas izmaksa ietekmi.

“Es domaju ka visdrosakais scenarijs ir tur kur mes esam tagad kas ir tikai palikt vieta ilgam laika periodam,” teica Kaškari atsaucoties uz Federaralas rezerves galveno likmi.

Ir zimes ka augstakas likmes rada vairak finansialas cinas daudziem amerikaniem jo nokavetas maksajumi par kreditkartem un automašinas aizdevumiem pieaug. Un daudzi jaunaki amerikani kluvst aizvien norupeti par to ka ar tik augstam ipotekarju izmaksam viņi nevares atljauties pirkt maju.

Tomer nokaveti maksajumi pieaug no loti zemiem limeniem un vel nav vestureiski augsti. Pandemijas laika stimulus ceki un pieaugosie ienakumi ļauj daudziem cilvekiem samazinat paradi pagajusos gados.

Un amerikani kopuma nes loti mazaku paradi kaa procentualo dalu no saviem ienakumiem neka tas bija majaipasniecibas burbuli pirms 15 gadiem Luptone piezime.

“Ar paterejiem un uznemumiem pasargatiem no augstakam procentu likmem pateicoties pandemijas laika parada samaksai un refinansejumam vinu kopiga interese nav vel vestureiski pacelta,” teica Toms Barkins Richmondas Federaralas rezerves prezidents nesenos komentarios. “Manuprat tas liecina ka pilna augstako likmju ietekme vel nav pienakusi.”

Goldberg teica ka lielakas aiznemsanas izmaksa galu gala sakums ietekmet kad vairak amerikanu metis dviele un pirks majas pat ar augstakam ipotekarju likmem. Daudzos gadijos viņi varbut parvacies jaunam darbam vai gimenes izmainam kas prasa parvietosanos. Un vairak uznemumu laika gaita bus jabut aiznemas par augstakam likmem kad vinu zemu interesi aizdevumi beigsies.

“Jo ilgak mes paliekam seit jo vairak cilveki nevar gaidit,” teica Goldberg. “Ja Federaral rezerve var izgaidit paterejus tas butu viens veids ka ilgak augstak patiesiba tulkojas Mainstrita.”