Pludmales zēnu dibinātājs Braiens Vilsons tiek ievietots aizbildniecībā sakarā ar “smagu neirokognitīvo traucējumu”. Lūk, ko tas nozīmē.

Pludmales zēnu dibinātājs Braiens Vilsons tiek ievietots aizbildniecībā sakarā ar "smagu neirokognitīvo traucējumu". Lūk, ko tas nozīmē.

Kas ir aizbildnība?

Kad personai tiek uzskatīta par smagi samazinātu garīgo spēju, tiesa var iejaukties un piešķirt citiem pilnvaras pieņemt finansiālus lēmumus un lielas dzīves izvēles viņu vietā, dažreiz bez viņu piekrišanas. Tie visbiežāk attiecas uz cilvēkiem ar attīstības vai intelektuālām invaliditātēm vai tiem, kuriem ir vecuma saistīti jautājumi, piemēram, demence.

Kalifornijas likums saka, ka aizbildnība, ko dažās valstīs sauc par aizgādību, ir pamatota “personai, kura nespēj pienācīgi nodrošināt savas personīgās vajadzības pēc fiziskās veselības, pārtikas, apģērba vai patvēruma”, vai arī kādam, kurš “būtiski nespēj pārvaldīt savus finanšu līdzekļus vai pretoties krāpšanai vai nepamatotai ietekmei”.

Aizbildnis var būt ģimenes loceklis, tuvs draugs vai tiesas iecelts profesionālis. Viņi var kontrolēt gan personas dzīves lēmumus, gan finanšu lēmumus, vai abus.

Lai gan Spīrsa lieta pievērsa uzmanību – lielākoties negatīvu – aizbildnībai, Vilsona gadījums ir tuvāks tipiskajam aizbildnības izmantojumam, kas ļoti bieži tiek ieviests vecākiem cilvēkiem, kuri piedzīvo neatgriezenisku garīgo pasliktināšanos.

Lai gan aizbildnību vienmēr var atcelt tiesa, ir reti, ka persona sasniedz savu atbrīvošanu no tās – kā to būtībā izdarīja Spīrsa.

Kas noveda pie Vilsona aizbildnības?

Vilsons, kuru daži ir slavējuši kā muzikālo ģēniju un kurš sarakstījis vai līdzautors daudziem no “Beach Boys” lielākajiem hitiem, tostarp “Good Vibrations” un “God Only Knows”, cīnījās ar garīgās veselības un vielu lietošanas problēmām, kas apgrieza viņa karjeru 1960. gados.

Viņš satika savu nākamo sievu Melindu Vilsonu, kad viņš bija klients automašīnu dīlera firmā vidējos 1980. gados. Toreiz Vilsons jau daudzus gadus bija bijis psihologa Dr. Jūdžina Landija ciešajā uzraudzībā. Melinda un citi uzskatīja, ka Landijs izmanto un ļaunprātigi izturas pret Vilsonu, un viņi daudzus gadus strīdējās ar Landiju, pirms viņam 1992. gadā tika aizliegts jebkāds kontakts ar Vilsonu. Pāris apprecējās 1995. gadā.

Melinda Vilsona negaidīti mira šogad sākumā. Vilsons ir atzinis viņu par stabilizējošu spēku savā slavenajā traucētajā dzīvē, un pēdējos gados viņa vadīja viņa ikdienas dzīvi.

“Mūsu pieci bērni un es esam asarās. Mēs esam apjukuši,” Braiens Vilsons rakstīja savā tīmekļa vietnē. “Melinda bija vairāk nekā mana sieva. Viņa bija mana glābēja.”

Viņa garīgais pasliktinājums un viņas nāve lika Braiena Vilsona vadības komandai februārī iesniegt tiesai lūgumu ieviest viņam aizbildnību. Laulātā zaudējums šādos apstākļos ir bieži sastopams iemesls šādiem juridiskiem pasākumiem. Lūgumrakstā tika prasīta tikai Vilsona personas aizbildnība, sakot, ka viņam nav nepieciešama aizbildnība pār viņa finansēm, jo viņa aktīvi ir uzticamajos fondos, ar vadītāju Hardu kā uzticamo.

Ārsta deklarācijā teikts, ka Vilsonam ir “smaga neirokognitīva traucējuma”, viņš lieto medikamentus demences ārstēšanai un “nespēj pienācīgi nodrošināt savas personiskās vajadzības pēc fiziskas veselības, pārtikas, apģērba vai patvēruma”.

Vilsons var pārvietoties ar palīgu un aprūpētāju palīdzību, tiesas ieceltais advokāts Roberts Franks Cipriano rakstīja ziņojumā. Viņš teica, ka Vilsonam ir laba izpratne par to, kas viņš ir, kur viņš atrodas un kad tas ir, bet nevar nosaukt savus bērnus ārpus diviem, kas dzīvo kopā ar viņu.

Apstiprinot lūgumu, Losandželosas Augstākās tiesas tiesnesis Gass T. Mejs teica, ka pierādījumi liecina, ka Vilsons piekrita šim pasākumam un trūkst spējas pieņemt veselības aprūpes lēmumus.

Kāda ietekme bija #FreeBritney kustībai uz aizbildnībām?

Daži fani iebilda pret Spirsas aizbildnību tūlīt pēc tās sākuma. Bet kustība un #FreeBritney hashtags patiešām sāka strauji pieaugt 2019. gada sākumā, kad daži uzskatīja, ka viņu pret viņas gribu piespiež ievietot psihiatriskajā slimnīcā.

Fani rūpīgi izpētīja viņas sociālo mediju ziņas, lai izvilktu norādes par viņas labsajūtu un protestēja ārpus tiesas katrā sēdē. Spirsas tēvs un citi ilgu laiku noraidīja šos fanus kā konspiratologus, bet viņu ietekme uz Spirsas lietu galu galā bija nenoliedzama un viņa pateicās viņiem par savu panākumu.

2022. gadā Kalifornijas likumdevēji grozīja štata statūtu, lai prasītu tiesnešiem dokumentēt visas alternatīvas aizbildnībai pirms tās piešķiršanas. Atjauninājums stājies spēkā pagājušajā gadā ieguva atbalstu #FreeBritney kustības vidū. Aizstāvju grupas apgalvoja, ka cilvēki kā Spirsas var iesprūst sistēmā, kas atņem viņiem pilsoniskos tiesiskos un spēju aizstavēt sevi.

Vairākas citas valstis, tostarp Ņūdžersija, Ņūmeksika un Oregona, izmantoja uzmanību, ko Spirsas un viņas sekotaji pievērsa jautajumam lai mainitu savus aizbildnibas likumus.