“Pilnīgi apburoši”: Pārtikas drošības eksperti ir pārsteigti, redzot neapstrādāta piena pārdošanas pieaugumu, sākoties putnu gripas krīzei.

"Pilnīgi apburoši": Pārtikas drošības eksperti ir pārsteigti, redzot neapstrādāta piena pārdošanas pieaugumu, sākoties putnu gripas krīzei.

Neapstrādātā piena pārdošanas pieaugums

Neapstrādātā piena pārdošana šķiet pieaugam, neraugoties uz gadu gaitā izteiktajiem brīdinājumiem par veselības riskiem, ko rada nepasterizēto produktu dzeršana, un putnu gripas uzliesmojumu pienu ražojošajās govīs.

Neapstrādātā piena pārdošanas pieaugums

Kopš 25. marta, kad ASV liellopiem pirmo reizi apstiprināja putnu gripas vīrusu, neapstrādātā govs piena nedēļas pārdošana ir pieaugusi par 21% līdz pat 65% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgajiem periodiem, saskaņā ar tirgus pētījumu firmas NielsenIQ datiem.

Tas ir pretrunā Pārtikas un zāļu administrācijas un Slimību kontroles un profilakses centru padomiem, kas neapstrādāto pienu dēvē par vienu no “riskantākajiem” pārtikas produktiem, ko cilvēki var patērēt.

“Neapstrādātais piens var būt piesārņots ar kaitīgām baktērijām, kas var padarīt jūs ļoti slims,” brīdina CDC savā mājaslapā.

Līdz pirmdienai vismaz 42 ganāmpulki deviņos štatos ir zināmi ar vīrusu inficētiem lopiem, ko pazīst kā A tipa H5N1, paziņoja federālie amatpersonas.

Vīruss ir atrasts augstos līmeņos neapstrādātā piena inficētajos lopos. Vīrusa atliekas ir atrastas piens paraugos, ko pārdod veikalos, taču FDA apgalvo, ka šie produkti ir droši patērēt, jo ir apstiprināts, ka pasteurizācija nogalina vīrusu.

Vēl nav zināms, vai dzīvais vīruss var tikt nodots cilvēkiem, kas patērē nepasterizētu pienu.

Taču CDC amatpersonas brīdināja pagājušajā nedēļā, ka cilvēki, kas dzer neapstrādātu pienu, teorētiski varētu inficēties, ja putnu gripas vīruss nonāk saskarē ar receptoriem degunā, mutē un rīklē vai ieelpojot vīrusu plaušās. Pastāv arī bažas, ka, ja vairāk cilvēku būs pakļauti vīrusam, tas varētu mutēt un izplatīties cilvēkos vieglāk.

Štatiem ir “dažādi noteikumi” attiecībā uz neapstrādāto pienu, daži atļauj tirdzniecību veikalos, bet citi atļauj pārdošanu tikai saimniecībās. Daži štati atļauj t.s. govju daļu sistēmu, kur cilvēki maksā par pienu no noteiktajiem dzīvniekiem, un daži atļauj patēriņu tikai saimniecības īpašniekiem, darbiniekiem vai “bezmaksas viesiem”.

NielsenIQ dati ietver pārdošanu veikalos un citos mazumtirdzniecības punktos. Tie rāda, ka neapstrādāto piena produktu daļa no kopējā piena pārdošanas apjoma ir neliela. Piemēram, maija 5. nedēļas laikā tika pārdotas aptuveni 4100 vienības neapstrādāta govs piena un aptuveni 43000 vienības neapstrādāta piena siera, salīdzinot ar aptuveni 66,5 miljoniem vienību pasteurizēta govs piena un aptuveni 62 miljoniem vienību pasteurizēta siera.

Neskatoties uz riskiem, aptuveni 4,4% ASV pieaugušo – gandrīz 11 miljoni cilvēku – ziņo, ka viņi dzer neapstrādātu pienu vismaz reizi gadā, un aptuveni 1% saka, ka patērē to katru nedēļu, saskaņā ar FDA 2022. gada pētījumu.

Boni Gilija, 75 gadus veca no Fresnas, teica, ka viņa ir audzinājusi paaudzes savai ģimenei uz neapstrādāta piena un nepasterizēta krējuma un sviesta, jo uzskata “to par ļoti veselīgu” un bez piedevām.

Ziņojumi par putnu gripu pienu ražojošajos lopos nav likuši viņai divreiz padomāt par neapstrādāta piena dzeršanu, sacīja Gilija.

“Ja kas, tas paātrina manas domas par neapstrādātu pienu,” viņa teica, daļēji tāpēc, ka viņa neuzticas valsts amatpersonām.

Šie uzskati ir daļa no plašākas problēmas par valdības neuzticamību un ekspertu noraidīšanu, sacīja Matejs Mota, kurš Bostonas Universitātē pēta veselības dezinformāciju.

“Tas nav tāpēc, ka cilvēki ir stulbi vai nezinīgi vai ka viņi nezina zinātni,” viņš teica. “Viņi ir motivēti to noraidīt politisku iemeslu dēļ, viņu politiskajiem uzskatiem, reliģijai, kultūras vērtībām.”

CDC un FDA amatpersonas neatbildēja uz jautājumiem par neapstrādāta piena popularitātes pieaugumu.

Mota ieteica aģentūrām pretoties ar sociālo mediju ziņojumiem par pasteurizēta piena veselības efektiem.

“Komunikatoriem ir jācenšas saprast kāpēc cilvēki patērē neapstradatu pienu un jameginajiet viņus satikt tur kur viņi atrodas,” viņš teica.