Pētījums atklāj, ka Dienvidfloridas mājokļu cenas ir par 35% pārvērtētas, izraisot bažas par burbuļa veidošanos.

Pētījums atklāj, ka Dienvidfloridas mājokļu cenas ir par 35% pārvērtētas, izraisot bažas par burbuļa veidošanos.

Dienvidfloridas mājokļu cenas pieaug

Floridas Atlantijas universitātes un Floridas Starptautiskās universitātes pētnieki no Dienvidfloridas ir atklājuši, ka reģiona vidējā mājokļa cena ir gandrīz par 35% pārvērtēta attiecībā pret tās ilgtermiņa cenu, un viņi brīdina par iespējamām sekām.

“Šī tendence mani satrauc, jo cenas Miamī turpina pieaugt, bet pārējās Floridas mērītajās vietās tā nav,” saka Ken H. Džonsons, nekustamā īpašuma ekonomists no FAU Biznesa koledžas.

Paaugstinātas mājokļu cenas un hipotekāro kredītu procentu likmes ir “potenciāli satraucošs signāls mājokļu tirgum”, saka pētnieki. Marta dati no Top 100 ASV Mājokļu Tirgiem, ko FAU seko katru mēnesi, rāda, ka mājokļu cenas Dienvidfloridā ir pieaugušas par 15 bāzes punktiem jeb 0,15% salīdzinājumā ar februāri.

Taču vislielākais satraukums ir tas, ka cenu pieaugums Dienvidfloridā varētu būt norāde uz mājokļu burbuli. Tas notiek, kad mājokļu cenas strauji pieaug, pieprasījums ir augsts un piedāvājums ir zems. Visi šie faktori ir acīmredzami pašreizējā Dienvidfloridas mājokļu tirgū.

“Dienvidfloridā ir mājokļu burbulis,” saka Alesa Soto Brodija, nekustamā īpašuma brokeris un līdzdibinātājs Miamī un Ņujorkas bāzētai nekustamā īpašuma pārdošanas un mārketinga brokeru firmas Development Marketing Team. “Turpinot novērot inflācijas ietekmi un tuvojošos recesiju, ir liela iespēja, ka tuvākajā nākotnē notiks mājokļu tirgus krahs, jo lielākajai daļai pircēju Miamī tirgus būs nepieejams.”

Kāpēc Dienvidfloridas mājokļu cenas pieaug

Pētnieki un citi mājokļu eksperti vienojas, ka Dienvidfloridas pārmērīgi paaugstinātās cenas ir saistītas ar ārkārtīgi zemu mājokļu piedāvājumu, kas veicina cenu kāpumu. FAU Top 100 ASV Mājokļu Tirgu informācijas panelis aprēķina, cik paaugstinātas vai pazeminātas ir tipiskas mājas vērtības valsts visvairāk apdzīvotajās pilsētās. Džonsons un Eli Beraha, FIU Hollo Nekustamā īpašuma skolas direktors, pēta atšķirību starp faktisko vidējo mājokļa cenu pilsētā un salīdzina to ar ilgtermiņa cenu tendencēm. Viņi savai pētījumam izmanto Zillow datus.

Nekustamo īpašumu cenai jomai vajadzētu “cieši sekot” jomas ilgtermiņa nekustamā īpašuma cenu tendencēm, saka Džonsons. Taču tas nav noticis Dienvidfloridā. Tas ļauj “pirkumiem šodien būt vērtīgākiem drīzumā, neradot bažas par mājokļu cenu strauju svārstību virs un zem tendences.”

“Tas ir galvenais faktors, lai nodrošinātu amerikāņu sapni par mājokļa īpašumtiesībām,” saka Džonsons. “Diemžēl tas Dienvidfloridai nav noticis pēdējos divos ciklos.”

Lai gan Dienvidfloridas mājokļu cenas ir tendenciozi pieaugušas un ir lielākoties paaugstinātas, citas mājokļu tirgus štatā rada lēnāku cenu pieaugumu. Piemēram, Cape Coral ziņoja par 0,63% samazinājumu mājokļu cenās; North Port ziņoja par 0,48% samazinājumu; Deltona par 0,32% samazinājumu; Lakeland samazinajums bija 0,07%; un Tampa cenam bija 0,04% samazinajums, saskaņa ar FAU un FIU pētījumu.

“Cenu pieaugumam vajadzētu būt lēnam, ņemot vērā īres samazinajumu un procentu likmju pieaugumu, bet Dienvidfloridas cenas turpina pieaugt neskatoties uz šiem tirgus spēkiem,” saka Džonsons.

Dienvidfloridas mājokļu tirgus var sabrukt

Protams, citi Dienvidfloridas nekustamais īpašums eksperti redz straujo cenu pieaugumu kā korekciju, jo pilsētas kā Miami “ilgu laiku bija novērtētas par zemu”, saka Nensija Bačelore, viceprezidente nekustamais īpašums brokeris Compass. It īpaši tāpēc, ka Miami un citas Dienvidfloridas pilsētas pēdējos gados ir kļuvušas populāras – it īpaši starp bagatniekiem, piemēram, Džefs Bezos, kurš tur ir iegadajies vairakus pilis.

“Majoklu cenu pieaugums ir tikai pilsetas veids kaa panakt savu patieso vertibu,” saka Bačelore. “Es domaju, ka tas ir tikai korekcija pilsetai, kura bija novērteta par zemu. Tirgus ir mainijies un mes nepiedzivosim straujo cenu pieaugumu ka ieprieksejos gados. Tas bus vairak pakapeniska stabilizacija.”

Lai gan Džonsons nesagaida “lielu krahu” Dienvidfloridas majaoklu tirgum, vinu “trauce” tas ka majoklu cenas turpina pieaugt neskatoties uz hipotekaro kredito procentu likmju pieaugumu.

“Reģions var piedzivot ilgstošu majoklu cenu stagnaciju, padarot to nedaudz labaku iret un ieguldit šobrid,” saka Džonsons.