“Pērc tagad, maksā vēlāk” tendence ir kļuvusi par spēcīgu dzinēju tiešsaistes iepirkšanā, atklāj jaunais Adobe ziņojums – un tās popularitāte tikai pieaugs.

"Pērc tagad, maksā vēlāk" tendence ir kļuvusi par spēcīgu dzinēju tiešsaistes iepirkšanā, atklāj jaunais Adobe ziņojums - un tās popularitāte tikai pieaugs.

Amerikāņi turpina tiešsaistes izdevumu vilni

Amerikāņi turpina savu pēcpandēmijas tiešsaistes izdevumu vilni arī 2024. gadā, neskatoties uz uzturīgu inflāciju un divu desmitgažu augstākajām procentu likmēm. Un galvenais iemesls šim pieaugumam ir tas, ka patērētāji arvien biežāk izvēlas maksājumu sāpes atlikt uz vēlāku laiku.

ASV patērētāju izdevumi tiešsaistē

ASV patērētāji pirmajos četros 2024. gada mēnešos tiešsaistē iztērēja 331,6 miljardus dolāru. Tas ir par 7% vairāk nekā pirms gada, un svarīgi, ka tiešsaistes izdevumus virzīja jauns pieprasījums, nevis augstākas cenas. Pētnieki skaidroja, ka e-komercijas cenas faktiski samazinājās par 5,6% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu aprīlī. Tas nozīmē, ka, ja šie skaitļi tiktu koriģēti ar inflāciju, amerikāņu tiešsaistes izdevumu procentuālais pieaugums būtu vēl lielāks.

Jaunas kategorijas tiešsaistē

“Neparedzamā ekonomiskajā vidē jaunie dati parāda digitālās ekonomikas noturību, jo patērētāji pieņem jaunas kategorijas tiešsaistē,” teica analītiķis, norādot uz strauji pieaugošajiem pārtikas pirkumiem kā jaunu izdevumu kategoriju.

Kredītkartes un “Pirkt tagad, maksāt vēlāk” platformas

Vairāki jauni pētījumi norāda, ka daudzi patērētāji, īpaši zema un vidēja ienākumu līmeņa patērētāji, paļaujas uz kredītkartēm un “Pirkt tagad, maksāt vēlāk” (BNPL) platformām, lai uzturētu savu dzīvesveidu. Rekordliels 25,9 miljardu dolāru e-komercijas izdevumu apjoms no janvāra līdz aprīlim bija saistīts ar BNPL platformām, jo pircēji “pieņem elastīgākus veidus, kā pārvaldīt savus budžetus”. Tas ir par 11,8% vairāk nekā pirms gada.

Tiek prognozēts, ka BNPL 2024. gadā veicinās līdz pat 84,8 miljardu dolāru patērētāju izdevumus, kas ir aptuveni par 13% vairāk nekā pagājušajā gadā. Lai sniegtu atskaites punktu, tas nozīmē, ka amerikāņi 2024. gadā tērēs vairāk naudas, izmantojot BNPL platformas, nekā Panamas ekonomika spēja radīt 2023. gadā.

Zemāka ienākumu līmeņa patērētāju paļaušanās uz BNPL

Īpaši zemāka ienākumu līmeņa patērētāji ir paļaujušies uz BNPL shēmām, lai uzturētu savus izdevumus, kamēr inflācija turpina kodēt. Gandrīz puse no visiem mājsaimniecībamiem, kas martā 2024. gadā izmantoja BNPL, nopelnīja mazāk nekā 50 000 dolāru gadā. Tika konstatēts, ka t.s. “smago” BNPL lietotāju – tiem, kuriem ir 20 vai vairāk BNPL maksājumu mēnesī – daļa ir pieaugusi par 15% kopš 2019. gada, lai gan tas joprojām ir neliels procents no kopējā kredītkaršu lietotāju skaita.

“Fantoma parāda” problēma

Daži analītiķi ir brīdinājuši, ka “fantoma parāds”, kas saistīts ar BNPL shēmām, ir nepietiekami novērtēta problēma ekonomikai, jo tajos slēpjas sāpes, ko daudzi vidus- un zemais ienākumu līmeņa patērētāji jūt inflācijas dēļ. “Fantoma” etiķeti BNPL parādam piešķīra ekonomists Tims Kvinlans, jo BNPL platformas bieži atsakās dalīties ar klientu pirkumu aktivitāti ar kredītu birojiem, kas atstāj ekonomistus un analītiķus neziņā par to, cik liels kopumā ir BNPL parāds sistēmā.

Kredītkaršu parāds ASV

Daudzi amerikāņi pēdējos gados ir paļaujušies uz kredītkartēm, lai palielinātu savu pirktspēju. Kredītkaršu parāds sasniedza rekordaugstu līmeni – 1,13 triljonu dolāru – 2023. gada ceturtajam ceturksnim. Tajā paša laikā kredītkaršu nokavēto maksājumu rādītaji dubultojas no 1,5% 2021. gada trešajam ceturksnim līdz 3,1% pagaišgad. Tas joprojām ir daudz zem 6,7% nokavēto maksajumu rata posmgrecesijas laikos 2009. gadam bet tas ir neveseligs trends.

Tomer labas ziņas ir tadas ka lai gan BNPL platformas palielina kreditkartes parada limeni un var but risks atseviškiem patereetajiem BNPL maksajumi aizvien veido mazu dala no kopigajiem kreditkartes bilancem kas “iespejamais samazina kopigo risku patereetajiem un platakai ekonomikai”.