Pēdējais privātais zemes gabals šajā stratēģiskajā Arktikas stūrī tiek pārdots par 323 miljoniem dolāru, jo ģeopolitika un klimats kļūst karstāki.

Pēdējais privātais zemes gabals šajā stratēģiskajā Arktikas stūrī tiek pārdots par 323 miljoniem dolāru, jo ģeopolitika un klimats kļūst karstāki.

Augstā Arktikā izsolē nonācis Manhetenas lieluma zemes gabals ar ģeopolitiskām sekām

Augstajā Arktikā ir nonācis tirgū Manhetenas lieluma zemes gabals ar ģeopolitiskām sekām, kura cena ir 300 miljoni eiro (323 miljoni ASV dolāru).

Arktikas reģions piedzīvojis siltāko vasaru

Pārdošana notiek laikā, kad Arktika piedzīvojusi savu siltāko vasaru 2023. gadā, un Svalbāra reģionā ir bijis mazāk jūras ledus, vairāk lietus un augstākas temperatūras klimata pārmaiņu dēļ. Jūras ledus zudums ir kļuvis par labumu Krievijai, kas iegūst piekļuvi papildu kuģošanas maršrutiem un enerģijas rezervēm, jo teritorija atveras.

Privātīpašums Arktikā

“Tas ir vienīgais veids, kā pircējam iegūt pozīciju Augstajā Arktikā un izveidot stratēģisku pamatu,” saka advokāts Per Kīlingstads, kurš pārstāv pārdevējus, runājot ekskluzīvi ar Bloomberg News caur Zoom no Oslo. Viņš saka, ka tas ir pēdējais privāti turētais zemes gabals deviņu salu Norvēģijas arhipelāgā.

Svalbāra – viena no ziemeļu apdzīvotajām vietām pasaulē

Svalbāra ir viena no ziemeļu apdzīvotajām vietām pasaulē. Tā atrodas austrumos no Grenlandes, aptuveni pusceļā starp Skandināvijas kontinentu un Ziemeļpolu. Apmēram 60% no tās ir klāti ar ledājiem, un tur dzīvo polārlāči un Arktikas lapsas. Tā kļuvusi par galamērķi piedzīvojumu meklētājiem un zinātniekiem, kuri nodrošina cilvēces izdzīvošanu. (Slavenais “Pasaules gala” sēklu seifs ir apglabāts šeit.)

Privātīpašums tiek tirgots globāli

Privātīpašums tiek tirgots globāli ar Knight Frank LLP starpniecību. Norvēģijas un Krievijas valsts uzņēmumi pieder citai zemei Svalbārā.

Kontroversija par zemes pirkšanu

Kontroversija izcēlās 2014. gadā, kad cita privāti piederīga īpašuma reģionā tika paziņots par pārdošanu. Kad tika ziņots, ka ķīniešu pircējs interesējas par ogļraktuvju zemi, cilvēki uztraucās, ka īpašums varētu nonākt ārvalstu rokās. Divus gadus vēlāk to vietā iegādājās Norvēģijas valsts.

Pircēji – strīdīgi vai nestrīdīgi

“Mēs esam piedāvājuši īpašumu nepretrunīgiem pircējiem. Neviens secinājums netika panākts,” saka Kīlingstads, kurš saka, ka viņi bija diskusijās ar Norvēģijas valdību par pirkumu. “Tagad mēs piedāvājam to pašu visiem pircējiem, strīdīgiem vai nestrīdīgiem. Pārdevēji pārdos augstākajam solītajam,” viņš saka. Norvēģijas valdības pārstāvis nav atbildējis uz komentāra pieprasījumu.

14 830 akru liels zemes gabals

14 830 akru liels zemes gabals atrodas aptuveni 40 jūdžu attālumā no apdzīvotās pilsētas Longjērbijenas (iedzīvotāju skaits: 2 400) uz salas Spitsbergene. Tajā ietilpst vairāk nekā 3 jūdzes garš krasta līnijas posms un tas ir pilns ar kalniem, fjordiem un Arktikas savvaļas dzīvniekiem. No aprīļa līdz augustam tur ir pastāvīga saules gaisma; oktobris līdz februārim ir tumšais periods.

Søre Fagerfjord – vairāk nekā gadsimtu vecs īpašums

Zināms kā Søre Fagerfjord, šis zemes gabals dienvidrietumos no Svalbāra vairāk nekā gadsimtu ir bijis Norvēģijas turēšanas uzņēmuma Aktieselskabet Kulspids īpašumā. Uzņēmumu dibināja bagātas Oslo ģimenes, kas interesējās par teritoriju tās dabas resursu dēļ – viņi gribēja iegūt azbestu – bet akcijas ir mainījušas īpašniekus pēdējo simt gadu laikā. Akcionāru vārdi netiek atklāti, lai gan visi ir norvēģi, saka Kīlingstads. Pirkums ir par 100% akciju.

Arktika – neizzināto naftas resursu avots

“Pēdējo gadu laikā ir bijusi liela interese par Arktiku, un tas saistīts ar klimata pārmaiņām, jo tā atver iespējas, kuras iepriekš neesam redzējuši,” viņš turpina.

Arktika satur aptuveni 13% no pasaules neizzinātajiem naftas resursiem, saskaņā ar ASV Ģeoloģisko izpēti. Kīlingstads saka, ka vienīgais ģeogrāfiskais pētījums tika veikts saskaņa ar azbesta meklējumiem (neviens netika atrasts), un viņiem nav zināšanu par citiem resursiem šajā zemē.

Lielbritanija interesējas par Svalbardu

Lielbritanija bija izskatījusi iespēju iegadaties citu teritoriju Svalbarda arhipelagaa, lai palielinatu savus zvejas ūdeņus pēc Brexit 2017. gadam, bijušais ārlietu ministrs Tobias Ellwood teica, ka Svalbards piedavaja “nopietnu nekustamo īpašumu”.

Knight Frank – investīciju projekts

Knight Frank saka, ka šis milzīgais zemes gabals var būt investīciju projekts augsta neto vērtības indivīdam, kurš vēlas radīt lielu ietekmi kļūstot par vides aizstavi, kurš to saglabatu. Arktika ir vitli svariga cina pret klimata parmainam. Arktikas udeni palidz regulat oceanu stravas, parvietojot aukstu un silto udens masu apkart planetai. Burtiski runajot, Arktika palidz atdzist planetai.

Pirkuma ierobežojumi

Ir tikai viens galvenais ierobežojums zemes izmantošanai. Pircēji – gan ārvalstu valstis, gan korporacijas, gan indivīdi – ir jauzsaista ar 1920. gada Svalbarda līguma noteikumiem, kas atzist Norvegijas suverenitati un aizliedz militaro izmantosanu “karadarbibai”. Šo līgumu parakstija pec sarunam Versalja, kas beidza Pirmo pasaules karu. To ir parakstijusi vairak neka 40 valstis, tostarp Kina, Krievija, Lielbritanija un ASV.

Pedeeja iespeja iegadaties ipasumu Augstaja Arktika

Kyllingstad saka, ka pardosana ir “diezgan jutiga darisana geopolitisku apsverumu del”, bet sakara ar ligumu pirceji var darit ko vinas velas ar ipasumu noteikumu ietvaros.

“Tiešam tas ir pedejais sans iegadaties ipasumu Augstaja Arktika,” viņš saka.