Pēc “Brexit” iepirkšanās paradumi mainās no Londonas uz nodokļu brīvajām Parīzi un Milānu kā “zaudēta iespēja”

Pēc "Brexit" iepirkšanās paradumi mainās no Londonas uz nodokļu brīvajām Parīzi un Milānu kā "zaudēta iespēja"

Tūristu pirkumu paradumi mainās

Tūkstošiem tūristu, kuri agrāk apmeklēja Lielbritāniju bezmuitas iepirkšanās dēļ, tagad dodas uz veikaliem Parīzē, Milānā un Madridē pēc tam, kad Apvienotā Karaliste atcēla šo stimulu pēc izstāšanās no Eiropas Savienības.

Jauna analīze

Jaunā analīze rāda, ka 2019. gadā 162 000 tūristu no ārpus Eiropas Savienības meklēja PVN atmaksa — pārdošanas nodoklis — tikai Lielbritānijā. Piektā daļa šo tūristu tagad pieprasa kompensācijas citās ES daļās, kur nodokļu atlaide joprojām ir spēkā.

Lielbritānija pārtrauca nodokļu atvieglojumu 2021. gadā un ir pretinājusies spēcīgai lobēšanai no mazumtirgotājiem un citiem tūrisma nozares uzņēmumiem.

34 000 tūristu, kuri ir pārvietojuši savu bezmuitas iepirkšanos no Lielbritānijas, ir arī palielinājuši savus izdevumus no vidēji €2,900 uz personu 2019. gadā līdz €3,800 2023. gadā, saskaņā ar Global Blue, Šveices bāzētu nodokļu atmaksa sniedzēju, kas seko līdzi pasu numuriem.

Francija un Itālija gūst vislielāko labumu, piesaistot vairāk nekā divas trešdaļas šo ceļotāju, arī Spānijas mazumtirdzniecības sektors saņem stimulu.

Politiskais strīds

Lielbritānijas atteikums atjaunot nodokļu atlaides pēc izstāšanās no ES ir vairāk kaitējis nekā nesenais dzīves dārdzības krīze, saskaņā ar New West End Company, lobiju grupu, kas pārstāv Londonas tūristu karsto punktu.

Tomēr Lielbritānijas valdība uzskata, ka tās politika ir stiprinājusi valsts finanses un nav atturējusi tūristus. Tā pasūtīja neatkarīgu pārskatu no Budžeta atbildības biroja, valdības izdevumu uzraudzības iestādes, 2020. gadā un atkal šogad. OBR novērtēja £462 miljonu labumu valsts finansēm pagājušajā finanšu gadā, slēdzot šo caurumu, pat ņemot vērā ietekmi uz tūrismu un izkliedēto tēriņu — palielinoties līdz vairāk nekā pusei miljarda mārciņu pašreizējā fiskālajā gadā.

Tūrisms uz Lielbritāniju šķiet stiprs. Viesnīcu noslogojums Londonā decembrī pārsniedza pirms pandēmijas līmeni saskaņā ar konsultantu firmas RSM UK datiem, kamēr caur Heathrow lidostu pirmajā ceturksnī šogad izgāja 18,5 miljoni pasažieru — visu laiku augstākais rādītājs. Pilsētas slavenajai Oksfordas ielai tiek gatavots atdzimšana.

Ar valsts vēlēšanām vēl šogad, daži luksusa mazumtirgotāji ir atteikušies no jebkuras izredzes uz politikas maiņu.

“Vai premjerministrs piecelties un teikt ‘Es visu to nepareizi sapratu’?” teica Maikls Vards, Harrods vadītājs, runājot Pasaules Mazumtirdzniecības kongresā Parīzē pagājušajā mēnesī. “Es to ļoti šaubos.”

Opozīcijas Darba partija tiek gaidīta pie varas un Vards teica, ka nodokļu atmaksa “nav vispār viņu darba kārtībā.”

Citi mazumtirgotāji joprojām argumentē lietu.

“Ja mēs vēlamies, lai britu zīmoli varētu ieguldīt darbavietas, veikalus un cilvēkus, mums ir jāpievilina ārvalstu pircēji tērēt naudu Lielbritānijā,” teica Tjerijs Andretta, Mulberry Group izpilddirektors. “Tam ir nepieciešams piedāvāt viņiem to pašu bezmuitas politiku, ko viņi bauda visur pasaulē.”

Lielbritānijas somu ražotājs, kas pēdējos gados ir cietis grūtības, vainoja 4% apgrozījuma samazinājumu Lielbritānijas pārdošanai pēdējajos 13 nedēļas 2023. gadam salīdzinot ar iepriekšējo gadu uz PVN-bezmaksas iepirkšanās trūkumu.

“Ir šī zaudētā iespēja,” teica Pols Barness, Starptautiskais Mazumtirdzniecības asociācijas izpilddirektors. “Apmeklētaju skaits patiesībā ir tikpat stiprs kā citur Eiropā tagad, bet viņi netērē — tas ir atšķirība.”

Global Blue dati neiekļauj Ķīnas pircējus, jo viņu skaits joprojām bija mazāks par pusi no Covid līmeņiem. Lielākoties tūristi datiem bija no grupas Tuvie Austrumi valstis (33%) un ASV (19%).