Pārprodukcija ir “izdomāts koncepts”, saka liela Ķīnas automobiļu ražotāja starptautiskais vadītājs: “Viņi nezina, kas notiek manā mājā”

Pārprodukcija ir "izdomāts koncepts", saka liela Ķīnas automobiļu ražotāja starptautiskais vadītājs: "Viņi nezina, kas notiek manā mājā"

Ķīnas EV eksports strauji aug

Ķīnas elektroauto eksports strauji aug, palīdzot valstij pārspēt Japānu kā pasaules lielāko automobiļu eksportētāju pagājušajā gadā. ASV un Eiropas amatpersonām Ķīnas pieejamie elektroauto ir pierādījums valsts “pārprodukcijas problēmai”, kas apdraud Rietumu ražošanu.

Ķīnas autoražotāju atbilde

Taču apgalvojumi, ka Pekina izmanto valsts subsīdijas, lai atbalstītu savu ražošanas sektoru un pēc tam izlietu pārpalikumu ārvalstīs, kaitina Ķīnas automobiļu sektora vadītājus.

“Pārprodukcija ir izdomāts jēdziens,” sacīja Great Wall Motor International vadītājs Pārkers Ši. Ši pauda neapmierinātību, ka ārvalstu komentētāji izsakās, nezinot, kā darbojas Ķīnas ražotāji kā Great Wall Motor. “Viņi nezina, kas notiek manā mājā,” viņš teica.

Automašīnu uzņēmumi bieži būvē rūpnīcas ar ražošanas jaudu, kas pārsniedz pašreizējo pieprasījumu, gaidot “labu biznesu”, apgalvoja Ši.

Citi Ķīnas automobiļu vadītāji saka, ka viņu panākumi ir saistīti ar Ķīnas augsti konkurētspējīgo elektroauto sektoru, nevis valsts atbalstu.

Ķīnas elektroauto ražotājiem ir jāizstrādā un jāattīsta produkti divreiz ātrāk nekā esošajiem automobiļu ražotājiem, sacīja Guangzhou Automobile Group dizaina vadītājs Džangs Fans.

Februārī BYD Europe prezidents Maikls Šu sacīja, ka viņa uzņēmuma automašīnas ir lētākas sakarā ar “vadības efektivitāti”, nevis valsts atbalstu.

Ķīnas amatpersonas arī noraida Rietumu argumentus par pārmērīgu Ķīnas kapacitāti. Prezidents Sji Dzjiņpins noliedza, ka Ķīnai būtu “pārprodukcijas problēma” sanāksmē pagājušajā nedēļā ar Eiropas Komisijas prezidenti Ursulu fon der Leieni un Francijas prezidentu Emanuēlu Makronu.

Great Wall Motor ir viens no lielākajiem Ķīnas privātajiem automobiļu ražotājiem, paziņojot par 173 miljardiem ķīniešu juaņu (23 miljardi dolāru pašreizējā maiņas kursā) ieņēmumiem 2023. gadam. Uzņēmums pagājušajā gadā pārdeva 1,23 miljonus automašīnu, no kurām 256 400 bija “jaunas enerģijas transportlīdzekļi”, kategorija, kas ietver gan akumulatoru elektroauto, gan hibrīdauto ar uzlādējamu akumulatoru.

Tas ierindoja Great Wall astotajā vietā Ķīnas elektroauto tirgū 2023. gadā, saskaņā ar datiem no China Passenger Car Association. Elektroauto gigants BYD ir pirmajā vietā ar 3 miljoniem pārdotiem “jaunas enerģijas transportlīdzekļiem” pagājušajā gadā. Tesla bija otrajā vietā ar aptuveni 600 000 pārdotiem elektroauto Ķīnā.

Izplešanās ārvalstīs

Ķīnas “jaunas enerģijas transportlīdzekļu” pārdošana pagājušajā mēnesī pieauga par 28%, neskatoties uz to, ka kopējais automobiļu tirgus samazinājās par 5,7%. Organizācija norādīja, ka iekšdedzes dzinēju automašīnas cieš, jo ražotāji nespēj tikt galā ar elektroauto sektora asiņaino cenu karu, ņemot vērā jau tā plānus peļņas procentus.

Taču Ķīnas elektroauto ražotājiem rada bažas par izaugsmes palēnināšanos Ķīnas tirgū, tāpēc tie meklē jaunus tirgus un ražošanas centrus ārvalstīs.

Great Wall Motor šogad sāka elektroauto ražošanu jaunajā Taizemes rūpnīcā; uzņēmums plāno arī ražot baterijas Dienvidaustrumāzijas valstī.

Lēto elektroauto perspektīva izraisa pretreakciju ASV un Eiropā. Baidena administrācija plāno paziņot par ievērojamu tarifu paaugstināšanu ķīniešu elektroauto, palielinot nodokļus no 27,5% līdz vairāk nekā 100%. Baltie nami iepriekš nosauca ķīniešu elektroauto par “valsts drošības risku” un ir atteikušies no nodokļu kredītiem elektroauto, kas izmanto ķīniešu komponentes.

Eiropa varētu arī noteikt augstākus tarifus Ķīnai ražotiem elektroauto, sakarā ar Eiropas Komisijas pagājušajam oktobrim uzsākto pretsubsidiju izmeklēšanu. Eiropas tirdzniecības komisars Valdis Dombrovskis sacīja, ka viņš sagaida izmeklēšanas noslēgumu “pirms vasaras brīvdienas”.