NYPD policists izšāva šaujamieroci, atbrīvojot barikādētos koledžas studentus no zāles, apstiprināja prokurori.

NYPD policists izšāva šaujamieroci, atbrīvojot barikādētos koledžas studentus no zāles, apstiprināja prokurori.

Policists, kurš bija iesaistīts protestētāju izdzīšanā no Kolumbijas Universitātes administrācijas ēkas šonedēļ, iekšpusē izšāva ieroci

Notikuma laikā neviens netika ievainots, paziņoja prokuratūras pārstāvis Dags Koenens, kurš norādīja, ka notikuma vietā bija citi policisti, bet studentu nebija. Viņš teica, ka prokuratūra veic pārskatu.

Viņš nepiedāvāja papildu informāciju par incidentu, kuru pirmo reizi ziņoja ziņu aģentūra The City.

Ņujorkas policijas departaments nekavējoties neatbildēja uz Associated Press pieprasījumu sniegt komentāru.

Šaušana notika, kad policijas darbinieki vēlu otrdien iebruka Hamiltonas zālē. Pro-Palestīnas protestētāji bija barikadējušies iekšpusē vairāk nekā 20 stundas. Video redzams, kā policisti ar plastmasas saitēm un dumpinieku vairogiem iekļūst caur otro stāvu logu. Policija bija paziņojusi, ka protestētāji iekšpusē nenodarīja būtisku pretestību.

Vairāk nekā 100 protestētāji tika aizturēti laikā, kad notika apspiešana. Viņi ir daļa no vairāk nekā 2000 cilvēkiem, kas pēdējās nedēļās tika aizturēti pro-Palestīnas protestos koledžu kampusos visā Amerikas Savienotajās Valstīs, ceturtdien ziņoja Associated Press.

Kolumbijas demonstranti bija ieņēmuši Hamiltonas zāli agrā otrdien, pastiprinot savu klātbūtni kampusā no telšu nometnes, kas tur bija kopš 17. aprīļa. Nometne bija viena no pirmajām koledžu kampusos.

Neskatoties uz vairāk nekā 100 arestiem nākamajā dienā un telšu izvākšanu, protestētāji, ignorējot draudus par izslēgšanu, atgriezās nometnē. Tad viņi pastiprināja savu demonstrāciju, okupējot Hamiltonas zāli, administratīvo ēku, kuru līdzīgi ieņēma studenti 1968. gadā, protestējot pret rasismu un Vjetnamas karu.

Ārpus Kolumbijas Ņujorkas kampusa demonstrācijas un aresti notika gandrīz katrā valsts stūrī. Pēdējās 24 stundās visvairāk uzmanības piesaistīja Kalifornijas Universitāte Losandželosā, kur ceturtdien agrā rītā notika haotiskas ainas, kad bruņoti policisti ar dumpinieku vairogiem uzbruka demonstrantu pūlim.

Simtiem protestētāju UCLA ignorēja pavēles atstāt vietu, daži veidojot cilvēku ķēdes, kamēr policija izmantoja spilgtas bumbiņas, lai izklīdinātu pūli.

Vismaz 200 cilvēki tika aizturēti, sacīja Kalifornijas šosejas patruļas sersžants Alehandro Rubio, atsaucoties uz Losandželosas apgabala šerifa departamenta datiem.

Vēl 300 cilvēki brīvprātīgi atstāja vietu ilgstošajam konfliktam, daži izietot no nometnes ar rokām virs galvas miermīlīgas kapitulācijas zīmē, ziņo universitāte. Citi aizbēga, kad ar nūjām bruņoti policisti ielauzās pūļos, kuros bija vairāk nekā 1000 cilvēku.

Vēlāk ceturtdienas rītā darbinieki noņēma barikādes un demontēja protestētāju nostiprināto nometni. Buldozeri savilka maisus ar atkritumiem un teltis. Roisa zāle bija pārklāta ar grafiti.

Telšu nometnes protestētajiem, kas aicina universitātes pārtraukt sadarbību ar Izraēlu vai uzņēmumiem, kurus viņi apsūdz atbalstīt karu Gazas joslā, ir izplatījušies pa kampusiem visā valstī studentu kustībā, kas nav līdzīga nevienai citai šajā gadsimtā.

Demonstrācijas sākās Kolumbijas Universitātē 17. aprīlī, kad studenti aicināja izbeigt Izraēlas-Hamas karu, kas Gazas joslā nogalinājis vairāk nekā 34 000 palestīniešu, ziņo turienes Veselības ministrija. Izraēla uzsāka ofensīvu Gazas joslai pēc tam, kad Hamas militanti nogalināja aptuveni 1200 cilvēkus, lielākoties civiliedzīvotajus, un paņēma aptuveni 250 ķīlniekus uzbrukumos dienvidu Izraēlai 7. oktobrī.

UCLA kanclers Džins Bloks ceturtdien paziņojumā sacīja, ka nometne ir kļuvusi par “nopietnas vardarbības un milzīgu traucējumu fokusu”. Viņš teica, ka dienu ilgie sadursmes starp demonstrantiem un pretiniekiem apdraud cilvēkus kampusos, studenti nevar nokļūt uz nodarbībamiem, ēkas bija jāslēdz un nodarbības tika atceltas.

“Pagājušais nedēļa ir bijusi viena no sirdi plosošajiem periodiem mūsu UCLA kopienai,” viņš teica. “Tas ir sašķelts mūsu kopības sajūtu un saplosījis mūsu uzticamības saites un noteikti atstās rētu uz kampusa.”

Policija bruņojumos ielauzusies UCLA kampusos simtiem reižu ceturtdien agrajos rīta stundos. Nēsajot sejas aizsargus un aizsargvestes, viņi tur savus nūjas rokai prom no demonstrantiem, kas valkaja ķiveres un gaisa maskas un dziedaja: “Jūs vēlaties mieru. Mums vajag taisnīgumu.”

Stundas garum ilgi policisti brīdinaja caur skaļruņiem par arestiem ja pūlis neizklis. Protestētaji un policija grūda un cīnijas. Policijas helikopteri lidoja virs galvas un skaļi spridzinajumi caurdur gaisu. Policija novilka protestetaju ķiveres un brilles arestu laikam.

Policija metodiiski izjauca nometnes barikadi no saplaksnem, paletiem, metaliskiem žogiem un konteineriem, tad nolaida nojumes un teltis.

Policijas klatesamiba un turpinatie brinajumi kontrasteja ar skatu otrdien vakara, kad pretinieki uzbruka pro-Palestinas nometnei. Kampusu administratori un policija neiejaucajas vai nesauc paligus stundam ilgi. Neviens netika arestets, bet vismaz 15 protestetaji tika ievainoti.

Kaveta atbilde izraisija kritiku no politiskiem lideriem, tostarp Kalifornijas gubernatora Gavina Ņusoma un amatpersonas solija neatkarigu parskatu.

Ariels Dardastijs, beidzoss UCLA seniors studijam globalo studiju un sociologiju joma teica ka neviens students nedrikst justies nedrosiba kampusa.

“Tam nevajadzetu nonakt tik talu ka studenti tiek aresteti,” Dardastijs teica ceturtdien kampusa.

Dardastijs sacija ka vins var saistities ar traumu ko piedzivo palestiniesti.

“Kad mans tevs bega no Irana vin prays ka vina berniem nebustu jadzivo cauri antisemitismam,” Dardastijs teica. “Mes bailamies no begsanam velreiz ta pat ka musu vecaki.”

Iranas valsts televizija raidija tiešraides attelus no policijas darbibam UCLA ka ari Kataras pan-arabu Al Jazeera satelita tikla. Tiešraides atteli no Losandželosas ari tika raiditi Izraela televizijas tiklos.

Izraela ir nosaukusi protestus par antisemitiskiem kameras laika protestetaji ir redzami antisemitiskus komentarus vai vardarbibu draudus bet protestu organizatori – dazi no tiem ir ebreji – to sauc par miermiligu kustibu lai aizstavetu palestiniesu tiesibas un protestetu pret karu.

ASV prezidents Dzo Baidens ceturtdien aizstavija studentu tiesibas uz miermiligu protestu bet nosodija nesenos nemierus.

Kalifornijas republikanu lideri nosodija universitates administraciju par to ka nav pasargajusi ebreju studentus un atlava protestiem eskalities likumparkapumos un vardarbiba. Viņi aicinaja atlaidinat vaditajus UCLA un Kalifornijas Valsts Politehniskaja Universitate Humboldta un virzija priekslikumu kas samazinatu algas universitates administratoriem.

“Mums ir daudz cilveku sajas universitates kas sanem sešciparu algas un vin staveja malaa un nedarija neko,” sacija Asamblejas Republikanu Lideris Džeimss Galagers zurnalistiem.

Tikmer protesta nometnes skolas visaa ASV tika izklidinatas ar policijas palidzibu – rezultata aizturejot vel vairak cilveku – vai brivpratigi slgtas.

Koledzas profesors no Ilinoisas teica ka vins guvis vairakus salauztus ribus un salauztu roku pro-Palestinas protesta sestdien Vašingtonas Universitate Sentluisa.

Gadadienas video redzama Stiva Tamari arestu – vestures profesora Dienvidilinoisas Universitate Edvardsvila. Izskatas ka vins meginaja fotografet vai filmet aresteto protestetaju kad vairaki policisti rupji vinu nogazina zeme.

Sandra Tamari socialaja platforma X teica ka vinas viram nepieciesama operacija rokai un ir devini salauzti ribi.

Tamari ceturtdien paziņojuma sacija ka tas ir “maza cena ko maksat par Izraela turpinato genocidu Gazaa.” Kampus policija atsaucas uz universitates komunikaciju departamentu kurs neatbilda uz pieprasijumu sniegt komentaru.

Citur Minnesotas Universitates amatpersonas panaca vienosanos ar protestetajiem neradit trauccejumus izlaidumiem. Lidzigas vienosanas ir panaktas Northwestern Universitate piepilsetas Cikaga Rutgers Universitate Nudzersija un Brauna Universitate Rodailenda.

Tikmer Kolumbijas Universitates profesoru grupa ceturtdien nosodija skolas vadibu par to ka policija tika luta izraidit protestetajus ko grupa nosauca par “sokjošu policijas uzbrukumu musu studentiem.” Policisti iebruka eka otrdiena sakaujot demonstraciju kas paralizeja skolu un aizturejot vairak neka 100 cilveku.