Norvēģijas kruīza magnāta panākumu noslēpumi: koncentrēties uz bagātajiem un pilnīgi aizliegt bērnus.

Norvēģijas kruīza magnāta panākumu noslēpumi: koncentrēties uz bagātajiem un pilnīgi aizliegt bērnus.

Torsteina Hāgena uzņēmējdarbība

Torsteins Hāgens savu kruīzu līniju izveidoja, balstoties uz dažiem vienkāršiem principiem. Starp tiem: koncentrēties uz bagātajiem un intelektuāli ziņkārajiem; bez maziem izdevumiem; un bez bērniem.

Gandrīz trīs desmitgades vēlāk

Gandrīz trīs desmitgades vēlāk viņa Viking Holdings Ltd. ir starp pasaules lielākajiem luksusa kruīzu operatoriem, un Hāgena bagātība varētu pārsniegt 5 miljardus dolāru, kad uzņēmums pabeigs sākotnējo publisko piedāvājumu Ņujorkā.

Viking plāno piesaistīt līdz pat 1,3 miljardiem dolāru no akciju pārdošanas, cerot, ka investori ir gatavi ieguldīt naudu nozarē, kas tika iznīcināta Covid pandēmijas laikā un tagad atgūstas.

Piedāvājuma viduspunktā uzņēmuma vērtība būtu aptuveni 10 miljardi dolāru. Pēc pārdošanas Hāgens kontrolēs nedaudz vairāk nekā pusi no akcijām, padarot viņu par otro bagātāko cilvēku nozarē pēc Carnival Corp. priekšsēdētāja Miki Arisona, saskaņā ar Bloomberg Billionaires Index.

Tas arī būs virsotnes punkts uzņēmumam, kas, Hāgena vārdiem sakot, sākās ar “diviem vīriešiem ar diviem mobilajiem telefoniem un četriem upju kuģiem”, cenšoties piesaistīt klientus, kuri meklē “vairāk nekā tikai atvaļinājumu”. Kā 81 gadus vecais izpilddirektors bieži ir teicis žurnālistiem: kruīzi ir domāti domājošam cilvēkam, nevis dzeramajam cilvēkam.

Viking pārstāvji neatbildēja uz lūgumiem komentēt Bloomberg aprēķinu par Hāgena bagātību.

Fizikas grāds

Dzimis netālu no Oslo, Hāgens ieguva fizikas grādu Norvēģijas Tehnoloģiju institūtā un MBA no Harvardas Universitātes. Pēc darba vadības konsultācijās viņš ienāca kruīzu nozarē 1970. gados. Apmēram divdesmit gadus vēlāk, pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem palīdzēt iegādāties vai citādi pārņemt kontroli pār kruīzu līnijām ar dažādām investoru grupām, Hāgens vadīja četru upju kuģu iegādi un izveidoja Viking.

Uzņēmums sākotnēji koncentrējās uz kruīziem pa Eiropas upēm, pirms paplašinoties uz okeāna ceļojumiem un īpašiem ekspedīcijas uz vietām, piemēram, Antarktiku un ASV Lielajiem ezeriem. Būdams reģistrēts Bermudu salās, Viking šodien darbojas ar 92 kuģiem un nodarbina vairāk nekā 10 000 cilvēku.

Tas mērķauditorija: turīgi angļu valodas runātāji vecumā no 55 gadiem vai vecāki, ar laiku un naudu, lai izpētītu pasauli. Pagājušajā gadā 90% klientu nāca no Ziemeļamerikas, saskaņā ar uzņēmuma reģistrēšanas paziņojumu. ASV 55 gadus veci un vecāki cilvēki kontrolē apmēram trīs ceturtdaļas no valsts mājsaimniecību bagātības, rāda Federālās rezerves dati.

Pēdējos gados Viking ir pārdevis daļas Kanadas Pensiju plāna investīciju padomei un alternatīvo aktīvu pārvaldniekam TPG Inc. Abi pirms piedalīšanai piedalīsies akciju piedalīšanai, katrs pēc saraksta kontrolēs 16,5% no Viking.

Hagens nepardos akcijas. Viņa meita Karine, kura stradaja Viking kopš tika dibinats un tagad ir izpilddirektora vietniece, kontrolēs nelielu daļu mazak neka 1%.

Viking teica, ka piedavajuma ienakumi tiks izmantoti “lai palielinatu musu kapitalizaciju un finansu elastibu”, ņemot vera “būtisku parada” apjomu. Tas bija 5,4 miljardi dolari parada beigas 2023.gada.

Vestule akcionariem, kas ieklauta reģistracijas paziņojuma, Hagens noradija, ka uzņemums redz lielu izaugsmes potencialu starp paterejiem Ķina un citur Azija. Tas ietver “China Outbound”, kruizu piedavajumu Eiropa ar pilniem mandarinu valodas runataju apkalpiem, ko Viking uzsaka 2016.gada. Uzņemums ari izpete safari un zemes ekskursijas.

“Mes redzam Viking ka izcilu ceļojumu pieredzes sniedzeju domajosiem cilvekiem,” miljardieris rakstija vestule. “Mes nemeginam but visam lietam visiem cilvekiem.”