Norvēģijas gāzes milzis Equinor būs izšķiroša loma, lai saglabātu Eiropas gaismas ieslēgtas

Norvēģijas gāzes milzis Equinor būs izšķiroša loma, lai saglabātu Eiropas gaismas ieslēgtas

Topošās ziemas gāzes darījumu noslēgšana Amsterdamā

Aprīļa beigās, kad pasaules vadošie gāzes tirgotāji tikās viesnīcā pie kanāla Amsterdamas nomalē, atmosfēra bija kā parasti: kafija, kruasāni un sarunas par darījumiem gaidāmajai ziemai. Tad pienāca ziņas par noplūdi Eiropas lielākajā sašķidrinātās dabasgāzes rūpnīcā, kas atrodas virs Arktiskā loka Norvēģijā.

Noplūdes problēma un tās ietekme uz gāzes cenu

Problēma, kas tika atklāta plānotā drošības sistēmu testa laikā, tika ātri novērsta, bet ne pirms tā izraisīja īslaicīgu dabasgāzes cenas pieaugumu. Nīderlandē tas kalpoja kā nepatīkams atgādinājums par vienas kompānijas – Equinor ASA – spēku.

Equinor ASA kļūst par Eiropas gāzes tirgus līderi

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā pirms vairāk nekā diviem gadiem, kas izraisīja enerģijas cenu strauju pieaugumu, Norvēģijas naftas un gāzes gigants ir klusi pārņēmis kroni, kas agrāk piederēja Krievijas Gazprom PJSC. Norvēģija tagad piegādā 30% bloka gāzes; Gazprom pirms kara nodrošināja aptuveni 35% visas Eiropas gāzes. Un no vairāk nekā 109 miljardiem kubikmetru dabasgāzes, ko Norvēģija pagājušajā gadā eksportēja uz Eiropu – pietiekami, lai apgādātu Vāciju līdz 2026. gadam – aptuveni divas trešdaļas tika tirgotas un pārdotas ar Equinor palīdzību.

Kamēr bloks turpinās smagi paļauties uz fosilajiem kurināmiem, Norvēģijas ogļūdeņraži būs būtiski, lai Eiropā saglabātu gaismu.

Equinor ASA nozīmes pieaugums un Eiropas atkarība

Kompānijas redzamība “dramatiski mainījusies ar samazinātajiem plūsmiem no Krievijas,” teica Irene Rummelhoff, kompānijas vidusstruktūras, mārketinga un apstrādes vadītāja. “Bija brīdis, kad [Eiropa] mūs gandrīz uzskatīja par pašsaprotamu. Tas vairs nav tā.”

Kompānijas jaunais prestižs ir izvirzījis arī jautājumus par to, vai Eiropas līderi atkal neapdraud savas valstis, pārlieku paļaujoties uz vienu piegādātāju. Lai gan Norvēģija tiek uzskatīta par stabilu tirdzniecības partneri ar ilgu un konsekventu enerģijas piegādes vēsturi uz Eiropu, ilgstoši traucējumi un tās spēja tikt galā ar uzturēšanas problēmām, kas ietekmē enerģijas cenas, ir radījuši viļņojošu efektu visā kontinentā.

Equinor ASA labklājība un Eiropas attiecības ar fosilajiem kurināmiem

Daļa no kompānijas veiksmes ir saistīta ar plašāku maiņu Eiropas attiecībās ar fosilajiem kurināmiem, sacīja Thina Margrethe Saltvedt, ilgtspējīgas finanses galvenais analītiķis Nordea Bank Abp.

Pirms pieciem gadiem “bijis daudz runu par zaļo pāreju un to, ka saskatījām naftas un gāzes nozares saulrietu,” viņa teica. “Tad notika Covid, tad karš Ukrainā, un tagad to vienkārši vairs neredzi. Uzmanība ir pārvērsta uz enerģijas drošību.”

Norvēģijas centriskais loms Eiropas enerģijas resursu nodrošināšanā

Uzskats, ka gāze tuvākajos laikos nepazudīs – viedoklis, ko stingri atbalsta gāzes nozare – ir izvirzījis Norvēģiju sarunu centrā par Eiropas enerģijas resursu nodrošināšanu. Vokietijas ekonomikas ministrs Roberts Habecks – kurš ir arī atbildīgs par klimata politiku reģiona lielākajā ekonomikā – veica oficiālu vizīti Oslo 2023. gada sākumā. Komisijas prezidente Ursula fon der Leiena divus mēnešus vēlāk devās uz Norvēģijas Troll dabasgāzes lauku, kas nodrošina 10% kontinenta piegādēm.

ES enerģētikas komisars Kadri Simson ir apmeklējis Norvēģiju divreiz pēdējo divu gadu laikā. Runa Norvēģijas galvaspilsētas pasakumam martam Simson teica zale pilna ar valsts naftas un gazu elite ka “ES turpina rēkinaties ar Norvēgiju ka partneris konvencionalem avotiem,” un pauda savu novērtējumu par palidzibu energokrizes laika.

Norvēģijas jaunais loms kaa gaza piegadatajs Eiropai

Norvēģijas jaunais loms kaa gaza piegadatajs Eiropai ir bijis loti peleks — gaza eksports sasniedza rekordaugstu 1.4 triljonu kronu ($130 miljardi) 2022. gadam — bet tas ari ir izvirzijis jautajumu par Norvegijas zaļo naktotni. Lai gan valsts ir kluvusi par lideri iniciativas ka pereja uz elektriskajiem transportlidzekliem, nesens pieprasijums pec gazes ir radijis efektu ka finansialie resursi un talanti tiek novirziti atpakal naftas un gazes sektora.

Un tirgotajiem pilniba ieguldities Equinor rada citadu problemu kopumu.

Equinor ASA aizvien lielaka nozime Eiropa

Equinor aizvien lielaka nozime Eiropa izcela asu fokusu pagajuso vasaru, kad kompanija paziņoja ka uzturesana dazos no saviem lielakajiem gazes objektiem tiek pagarinata. Daudzas minutes gazes cenas pacelas gandriz par 20%.

Atbilde bija ipasi intensiva jo tirgotaji lielakoties bija likusies likmes ka cenas kristosies. Leta pieprasijuma un fakts ka regiona gazes kratauve bus pilna lidz vasaras beigam bija likusi domat ka Eiropa beidzot ir parvarjusi energokrizes sliktako dalu. Nepierasti karstais laiks kontinenta kas parasti palielina energijas paterejumu pastiprinaja bažas.

Neparedzetie traucējumi smagi samazinaja Norvegijas eksportu dažam nedelam un lika tirdzniecibas galdiem visa kontinenta smagak vertet “Equinor uzturesanas efektu” savos modeļos. Ka gazes cena kluva vel vairak paklauta kompanijas statusam tirgotaji sakuma pieverst lielaku uzmanibu ikdienas zinojumiem ko izsutija cita Norvegijas kompanija Gassco AS par izmainam uzturesanas grafikos visa valsti.

Equinor ASA turpmakie plani un Eiropas energotirgus naktotne

Equinor iekseji ir “informaciju barjeru un proceduru lai nodrosinatu atbilstibu regulejumiem ta lai visiem tirgus dalibniekiem butu vienlaiciga pieeja tirgus jutigai informacijai,” teica kompanijas parstavis piebilstot ka Gassco darbojas ka “neitrals un neatkarigs sistemas operators.”

Tirgotaji jau bija modri uz negaiditam iztrukumiem. Lidz 2021. gada beigam Gazprom lielakoties bija uzticams piegadatajs – liels iemesls kapiec gazes cenas palika stabilas pedeja desmitgade. Kad partraukumi sakuma notikt biezak cenas strauji pacelas izraisot energokrizes.

Ko neviens nezinaja toreiz ir ka gazes pludumu samazinasana bija dala no Putina iebrukuma Ukraina sagatavosanas. Apmeklejot novembri tirgotaji sakuma ieklaut zudumu Krievijas piegade savos cenu modeļos.

Eiropa ir daudz labaka pozicija neka pirms gada bet apstakli joprojam ir nestabili. Jebkads drauds degvielas piegade var satraukt tirgus un tas savukart var radit lejupslidosus efektus: pastaviga cenu svingsanas dabasgazes tirgu var mudinat rupnieciskos uznemumus ierobezot savu degvielas paterejumu un pacelt majoklu rekina augstak.

Taja pasa laika dabasgazes piegades no Norvegija var sasniegt jaunu rekordu so gadu. Equinor ir stradajis lai palielinatu savu kapacitati un samazinatu sastridzinajumus vienkarsot uzturesanas darbus. Mantra valsts valdiba – biezi atkartota energetikas ministra Terje Aaslenda – ir ka Norvegija bus “stabilu un ilgtermina energijas piegadatajs” desmitgadems nakt.

Paliek redzams vai tas izdosies. Ar jaunu LNG vilni no ASV un Katar kas naca klaja nakamajos gados “Equinor un Norvegijas gazes nozime Eiropai galu gala samazinasies,” teica Christopher Kuplent Bank of America Corp.’s Eiropas energetikas petniecibas vaditajs noradijot ka Norvegija “atradas gruti organiski augt savu gazes produkciju un lidz ar to eksportet butiski vairak.” Jaunie projekti vinam piebilda “padaris vismaz uz papira nedaudz ertak Eiropas gazes paterejam sarunat cenas leju.”

Turklaj Equinor Rummelhoff teica ka nesenais saškidrinatas dabasgazes importa pieaugums uz Eiropu jau ir palidzejis “normalizet tirgu.”

Pagaidam Equinor fokuss ir uzturet lietas pec iespejas gludak darbojasanas. “Vai mes jutam spiedienu? Mes vienmer esam to jutusi,” atzina Kjetil Hove kompanijas produkcijas vaditajs Norvegija.