Norvēģijas 1,6 triljonu dolāru naftas fonda izpilddirektors, kurš teica, ka amerikāņi strādā smagāk nekā eiropieši, savā birojā ir uzstādījis atpakaļskaitīšanas pulksteni, lai parādītu, cik dienas viņam vēl atlicis darbā.

Norvēģijas 1,6 triljonu dolāru naftas fonda izpilddirektors, kurš teica, ka amerikāņi strādā smagāk nekā eiropieši, savā birojā ir uzstādījis atpakaļskaitīšanas pulksteni, lai parādītu, cik dienas viņam vēl atlicis darbā.

Laiks ir nauda

Laiks ir nauda, vai arī tā saka, un pasaules lielākā suverēnā bagātības fonda vadītājs pārliecinās, ka katru dienu izmanto pilnvērtīgi – viņam pat ir kalendāra atskaites sistēma savā birojā, lai to pierādītu.

Nordic gigants

Nicolai Tangen vada Ziemeļvalstu gigantu Norges Bank Investment Management, kas pārvalda Norvēģijas naftas un gāzes resursu ienākumus, ar mērķi nodrošināt tā labumu taisnīgu sadali starp pašreizējām un nākotnes Norvēģijas paaudzēm.

Līdzīgi kā prezidenta cikls, fonda vadītāja loma ar 1,6 triljonu dolāru lielu kapitālu ir piecu gadu līgums, kas var tikt atjaunots.

Rezultātā Tangen zina līdz dienai, kad viņa pilnvaras beigsies, un viņa birojā ir liels atskaites rādītājs, kas katru dienu atskaita laiku.

“Man ir atlikušas 580 dienas,” Tangen sacīja ’20VC’ podkāstā šogad. “Tagad kāpēc man tas ir? Vai tāpēc, ka man nepatīk mana darba vieta? Nē. Man patīk mans darbs.”

“Bet lieta tāda, ka, kad kāds manā birojā saka ‘Jā, mēs to varam izdarīt nākamo trīs mēnešu laikā’, es saku: ‘Ej nu, skaties uz šo. Man ir atlikušas 580 dienas, mums jāsteidzas.'”

Tangen teica, ka šis rīks “pilnībā maina kolēģu domāšanu”, piebilstot: “Viņi saka: ‘Ak jā, ak Dievs, tev ir atlikušas tikai 580 dienas – mums tas jāizdara nekavējoties. Iegūst šo steidzamību domāšanā.”

Civildienesta darbinieks, kurš pārņēma augstāko amatu 2020. gadā, ir norādījis iepriekš, ka viņš vēlas vairāk no saviem Eiropas kolēģiem. Tangen sacīja Financial Times aprīlī: “Mēs neesam ļoti ambiciozi. Man būtu jāuzmanās runājot par darba un dzīves līdzsvaru, bet amerikāņi vienkārši strādā smagāk.”

Tangen, Norvēģijas t.s. “triljonu dolāru vīrs”, piebilda 20VC, ka dinamiska darbaspēka esamība ir atšķirība starp panākumiem un neveiksmi. “Organizācijas, kas pieņem ātrus lēmumus, parasti ir labākas,” viņš piebilda.

Darba un dzīves līdzsvars

Norges Bank Investment Management ir viens no spēcīgākajiem finanšu instrumentiem pasaulē: tas ir pasaules lielākais vienotais globālo akciju tirgu īpašnieks, kontrolējot 1,5% akciju pasaules kotētajos uzņēmumos.

Rezultātā tā vadītājam ir piekļuve dažiem no lielākajiem uzņēmumu vārdiem, tostarp Nvidia dibinātājam un izpilddirektoram Jensen Huang.

AI mikroshēmu ražotāja vadītājs un Tangen apsprieda darba un dzīves līdzsvaru, ar pirmo – kas ir slavens ar smago darbu un perfekcionismu – sakot, ka viņš praktiski nekad nepārtrauc strādāt.

Tangen skaidroja: “[Huang] teica: ‘Nicholai, ir smags darbs un ir neprātīgi smags darbs… Es daru neprātīgi smagu darbu.’ Es jautāju, bet kad tu atpūties? [Huang] teica: ‘Es atpūšos visu laiku, jo man patīk tas, ko daru.’

“Es domāju, ja tev patiešām patīk tas, ko tu dari, tas nejutīsies kā darbs. Es atvēlu laiku [manai sievai un bērniem],” Tangen piebilda. “Bet es strādāju, jo man patīk tas, ko daru.”

Kusties ātri, bet domā ilgtermiņa

Neskatoties uz Tangena skaidro darba motivāciju un steigu operatīvajos jautājumos, kā Norges Bank Investment Management aizbildnis vadītājam jādomā ilgtermiņa par fonda sniegumu nākamajām paaudzēm.

“Laiks ir ļoti interesants, un es domāju, ka tas ir ļoti smieklīgi,” Tangen teica. “Pieņemsim, ka tu esi 20 gadus vecs, tu esi tik steidzīgs. Trīs mēneši ir mūžība.

“Tu kļūsti vecāks… pēkšņi es esmu tik pacietīgs. Kāpēc? Man nav atlikuši tik daudz gadu salīdzinot ar 20 gadus vecu cilvēku, tomēr es esmu daudz pacietīgāks nekā šie jaunie cilvēki. Tas nav loģiski.”

Tangen turpināja: “Kāpēc tu esi nepacietīgāks, kad esi 20? Trīs mēneši ir lielāka procentu daļa no tavas dzīves nekā tad, kad esi 50.”

Līdz 50 gadu vecumam “tu esi redzējis, ka ilgtermiņa domāšana atmaksājas,” Tangen skaidroja. “Ja es varētu pateikt kaut ko savam 20 gadus vecajam es… tas būtu: ‘Tev ir tik daudz laika. Domā vairāk ilgtermiņa.'”

Norges Bank Investment Management patiešam ir veicis ilgtermiņa gaitu pēdējo 10 gadu laikā: vairāk ieguldot ASV. Galu galā Amerika ir ‘Magnificent 7’ akciju mītnes valsts, kas ir nodrošinājusi akciju tirgus uzplaukumu un, pēc analītiķu domas, turpinās to darīt.

Ieguldījumi ASV tagad veido 46,9% no Norges Bank portfeļa, savukārt pirms desmit gadiem ASV veidoja tikai nedaudz mazāk par 30%. Vēl desmit gadus atpakaļ, 2003. gadā, organizācijas ieguldījumi Amerikā veidoja tikai 26,3% no visiem ieguldījumiem.

Otrkārt, 2003. gadā 59,5% no Norges Bank portfeļa tika ieguldīti Eiropas valstīs, skaitlis, kas līdz 2023. gadam bija samazinies līdz 28,7%.