Miljardieris Stens Druckenmillers saka, ka viņš dotu Bidena ekonomikas politikai “F”, jo inflācija gandrīz samazinājās pirms Federālā rezervju sistēma “kļūdījās pie piecu jardu līnijas”.

Miljardieris Stens Druckenmillers saka, ka viņš dotu Bidena ekonomikas politikai "F", jo inflācija gandrīz samazinājās pirms Federālā rezervju sistēma "kļūdījās pie piecu jardu līnijas".

Bidenas ekonomika saskaras ar kritiku

Slavenais miljardieris investors Stenlijs Drukenmillers, kurš savu naudu nopelnījis, strādājot kopā ar Džordžu Sorossu, ir bijis ļoti neapmierināts ar prezidenta Džo Baidena ekonomikas politiku.

Drukenmillera vērtējums Baidena ekonomikai

“Baidena ekonomika, ja es būtu profesors, es viņam iedotu ‘F’,” Drukenmillers teica CNBC otrdien.

Drukenmillers bija īpaši nikns par to, ko viņš uzskatīja par makroekonomiskās ainavas nepareizu izlasīšanu no Baidena, Federālās rezervju sistēmas un Finanšu departamenta puses. Visi trīs, pēc Drukenmillera domām, pārvērtēja pandēmijas radīto ekonomisko krīzi un tāpēc ieviesa nepareizas politikas.

Administrācija “nepareizi diagnosticēja COVID un domāja, ka mēs ieejam depresijā,” teica Drukenmillers. “Federālā rezervju sistēma arī. Es arī par to uztraucos sākumā. Federālā rezervju sistēma galu galā mainīja kursu – labāk vēlu nekā nekad. Finanšu departaments joprojām rīkojas tā, it kā mēs būtu depresijā.”

Valsts būtu varējusi izkļūt no ekonomiskās lejupslīdes, kas kādā brīdī bija tehniski recesija, bez Baidena ekonomikas fiskālajiem izdevumiem, teica Drukenmillers – un tagad, kad atveseļošanās ir gandrīz pabeigta, dažas no tās politikas ir izraisījušas deficīta pieaugumu.

Baidena ekonomika tika strukturēta tā, lai iekļautu milzīgus valdības finansējuma izlietojumus visā valstī, lai saglabātu naudas apriti ekonomikā un veicinātu ekonomisko izaugsmi. Tomēr kritiķi saka, ka tas ir novedis pie rekordliela valsts parāda – $34 triljoni, kas ir visu valdības izdevumu rezultāts. Pensilvānijas universitātes pētnieku analīze lēš, ka ASV ir aptuveni 20 gadi, pirms tās parāda līmenis kļūst neilgtspējīgs.

Baidena ekonomika arī saskaras ar pieaugošām bažām, ka tā galu galā varētu būt inflatoriska, jo papildu valdības izdevumi paaugstinās cenas laikā, kad Federālā rezervju sistēma cenšas ierobežot inflāciju. Patiesība, visticamāk, ir kaut kur pa vidu. Vēl pārāk agri zināt Baidena ekonomikas politikas visaptverošo ietekmi, ņemot vērā to, ka ražošanas un infrastruktūras subsīdijas prasīs gadus, lai nonāktu līdz pilnai attīstībai, ņemot vērā garos laika posmus šajās nozarēs.

Drukenmillera frustrācija un kritika

Šeit un tagad tomēr Drukenmillers paliek frustēts. Viņš arī izteica neapmierinātību ar Federālo rezervju sistēmu un tās priekšsēdētāju Džeromu Pauelu par tirgus pārmērīgu uzmundrināšanu pagājušajā gadā, kad tika sākta procentu likmju samazināšanas prognozēšana nākotnē, kad inflācija bija ievērojami samazinājusies no 2022. gada jūnija 9% līmeņiem. Bet vēl bija iespēja, ka inflācija varētu vai nu palielināties atkal vai palikt ļoti neatlaidīga pēdējais posms. Tā noteikti nebija samazinājusies līdz Federālajai rezervju sistēmai 2% mērķim. Faktiski Pauels vēlāk teiktu, ka viņam ir nepieciešami vairāk dati, lai norādītu uz to virzību uz šiem līmeņiem. Tā vietā Pauels steidzīgi prognozēja līdz pat trim procentu likmju samazinājumiem tajā laikā.

“Daļēji man šķiet, ka viņi nokļūda pie piecu jardu līnijas ar spēli uz spēles,” teica Drukenmillers.

Tirgus priecājās pēc Pauela prognozes, gaidot, ka pašreizējais monetārās stingrināšanas cikls ir beidzies. Priecīgi ekonomisti sāka prognozēt līdz pat sešiem procentu likmju samazinājumiem 2024. gadam, kas noveda pie Dow Jones indeksa lidojuma līdz rekordaugstumiem un buļļiem apgalvojot, ka recesija ir noteikti izvairīta.

“Viņi atkal iededza finanšu apstākļus,” teica Drukenmillers.

Savas intervijas laikā Drukenmillers bija īpaši nikns uz Pauelu, ko viņš turpināja kritizēt par pārāk daudz publiskas runas. Federālajai rezervju sistēmai priekšsēdētaja rūpīgi izsvērtu vārdu – zinams kā Fed runa – analizēšana ir kļuvusi par mūsdienīgu mūziku. Tomēr Drukenheimerim tas bija tikai slikts lēmums.

“Nedodieties uz 60 Minutes,” teica Drukenmillers, atsaucoties uz Pauela februāra interviju ar programmu. “Jūs neesat rokzvaigzne – labi. Jūs esat Federālajai rezervju sistēmai priekšsēdētajs. Jums vajadzētu vadīt monetāro politiku valsts labklājībai.”

Drukenmillera vārdi nāk laikā, kad par Federālajai rezervju sistēmai neatkarības priekšrocībām notiek intensīvas debates. Wall Street Journal ziņojumos aprakstīts, kā bijušais prezidents Donalds Tramps plānoja mazināt centrālajai bankai neatkarību, pat izvirzot ideju, ka prezidents noteiks procentu likmes. Kamēr Tramps bija amatā, viņš regulāri publiski kritizēja Pauelu par monetaritisko politiku, kas viņam nepatika. Tas pats par sevi bija gandrīz nedzirdama prakse.

Drukenmillers tomēr pauda pretstatu bijušajam prezidentam. Pēc viņa domas, Federajai rezervju sistemei vajadzētu būt vēl neatkarīgakai un vispär neizteikt prognozes nolūkos. “Ko es darītu ir vienkärši neko neteikt un darit to ko Federajai rezervju sistemei priekšsēdētajs agrak darija,” viņš teica. “Kad jums jadodas paaugstinat procentu likmes; kad jums jadodas samazinat tås.”