Microsoft noslēdz 10 miljardu dolāru zaļās enerģijas līgumu, jo enerģijas patēriņš pieaug datorintelekta dēļ, lai izpildītu emisiju saistības.

Microsoft noslēdz 10 miljardu dolāru zaļās enerģijas līgumu, jo enerģijas patēriņš pieaug datorintelekta dēļ, lai izpildītu emisiju saistības.

Microsoft apņemas līdz 2030. gadam būt oglekļa negatīviem

2020. gadā Microsoft paziņoja par ambiciozu mērķi kļūt par oglekļa negatīvu uzņēmumu līdz 2030. gadam. Iegādājoties oglekļa kredītus un, kas ir īpaši svarīgi, samazinot pašu izmešus, tehnoloģiju gigants apņēmās ne tikai pozitīvi ietekmēt klimatu, bet arī “noņemt no vides visu oglekļa dioksīdu, ko uzņēmums ir izlaidis tieši vai elektrības patēriņa dēļ kopš tā dibināšanas 1975. gadā”.

Mākslīgais intelekts maina spēles noteikumus

Mākslīgais intelekts (AI) jau patērē milzīgas elektroenerģijas daudzumus, mainot tehnoloģiju uzņēmumu līdzsvarošanas vienādojumu starp oglekļa emisiju pārvaldību un konkurētspējas saglabāšanu AI sacensībās. Datu centri, kas glabā informāciju un uzņem lielos valodas modeļus, uz kuriem tiek apmācīts AI, ir aprīkoti ar jaudīgām datoru mikroshēmām, kas prasa daudz enerģijas un daudz ūdens dzesēšanai.

Daži analītiķi prognozē, ka AI varētu patērēt līdz pat ceturtdaļai no visiem ASV elektroenerģijas patēriņiem līdz 2030. gadam. Microsoft atklāja, ka pagājušajā septembrī tā ūdens patēriņš ir pieaudzis par 34%. Pašreizējais elektroenerģijas tīkls nespēj tikt galā ar tik milzīgu pieprasījuma pieaugumu, tāpēc tehnoloģiju uzņēmumi paši rūpējas par šo jautājumu.

Microsoft noslēdz lielāko atjaunojamās enerģijas darījumu

Šorīt Microsoft paziņoja par 10 miljardu dolāru vērtu darījumu ar aktīvu pārvaldnieku Brookfield, lai nodrošinātu Microsoft ar 10,5 gigavatu atjaunojamās enerģijas jaudu starp 2026. un 2030. gadu. Tas ir līdz šim lielākais šāda veida darījums, aptuveni ekvivalents elektroenerģijas daudzumam, kas nepieciešams četru miljonu māju apgādei.

“Tas ir kvalitatīvi atšķirīgs solis,” teica Ksavijs Smits, pētniecības direktors enerģijas un rūpnieciskajā sektorā pētnieciskajā uzņēmumā AlphaSights. “Enerģijas uzņēmumi… agrāk bija sajūsmā par četru megavatu darījumiem. Tad tie pārvērtās 600 megavatu darījumos. Un tagad mēs esam gigavatu līmenī. Tas aug eksponenciālā tempā.”

Brookfield ir milzis atjaunojamās enerģijas jomā. Tas pārvalda vairāk nekā 7 000 elektroenerģijas ražošanas iekārtu piecās kontinentos, sākot no vēja parkiem līdz saules enerģijai un ūdens enerģijai. Taču pat Brookfield, visticamāk, būs jāpalielina jauda, lai apmierinātu Microsoft prasības.

Tas varētu notikt ar vairākiem saules enerģijas projektiem, kas varētu būt piemēroti, ņemot vērā potenciālo saules enerģijas vietu tuvumu pieaugošajiem datu centru mezgliem Fīniksā un Lasvegasā. Un kodolenerģija ir izvirzījusies kā vēl viena iespējamā opcija tehnoloģiju sektoram: Amazon iepriekšējā mēnesī iegādājās kodolenerģijas datu centra vietu Pensilvānijā, un OpenAI izpilddirektors Sems Altman ir atbalstījis start-up uzņēmumu, kas cenšas nodrošināt datu centrus ar maziem kodolreaktoriem.

“Kodolenerģija arvien vairāk kļūst par svarīgu šīs sarunas daļu,” teica Smits. “Pagājušajā rudenī [Microsoft] bija darba sludinājums kodoltehnoloģiju vadītājam. Viņi vēlas kādu, kurš spētu izstrādāt stratēģiju mazo modulāro reaktoru ieviešanai viņiem. Un arvien vairāk kodolenerģija ir tas, ko cilvēki domā attiecībā uz šo jomu nākotnē.”

Ne viena, ne otra uzņēmuma nav precizējuši, kāda veida atjaunojamu enerģiju Brookfield nodrošinās Microsoft vai precīzus finanšu darījuma nosacījumus. Finanšu laikraksts lēsa darījuma vērtību apmēram 10,5 miljardu dolāru apmērā, balstoties uz pašreizējām nozares tendencēm un cenu struktūrām.

Atjaunojamās enerģijas cenas pēdējos gados ir ievērojami samazinājušās un var turpināt samazināties, taču Smits teica, ka joprojām ir saprātīgi uzņēmumiem, piemēram, Microsoft, tagad noslēgt līgumus, nevis gaidīt iespēju iegūt lētāku enerģiju nākotnē vai mēģinot izveidot savu enerģijas infrastruktūru. Tā kā AI ātri attīstās un enerģijas projekti var prasīt daudzus būvniecības un atļauju gadiem no priekšlikuma līdz pabeigšanai, tehnoloģiju uzņēmumiem ir stimuls rīkoties ātri.

“Es patiešām domāju, ka viņi ir gudri to bloķēt tagad,” teica Smits. “Visi hiper-mašinisti saka, ka līdz 2030. gadam viņi darbosies savos datu centros ar 100% zaļo enerģiju… visstraujākais veids to izdarīt ir strādāt ar kādu, kurš jau ir izveidojis šo infrastruktūru, nevis mēģinot sākt no nulles un izveidot sev pašam telpu dēļ ilgajiem laikiem šajā jomā.”

Microsoft pārvalda vairāk nekā 300 datu centrus visā pasaulē, kurus izmanto informācijas glabāšanai un lielo valodas modeļu apmācībai, kas nodrošina tērzēšanas robotus, piemēram, ChatGPT un AI lietojumprogrammas, tostarp Copilot. Sakar ar AI infrastruktūras decentralizēto raksturu, daži ir ierosinājuši, ka ārpus tīkla esoši specifiski enerģijas projekti tieši datu centriem var būt efektīvāks veids elektroenerģijas nodrošināšanai AI. Lai gan Microsoft vai tā konkurentiem var būt lētāk izveidot savus ārpus tīkla risinājumus, Smits teica, ka tas ir mazāk pievilcīga opcija.

“Lai gan [tehnoloģiju uzņēmumi] vēlas piesaistīties atjaunojamajiem resursiem, viņi nevēlas vadīt enerģijas centru,” teica Smits. “Google nevēlas vadīt enerģijas [ražotni]. Microsoft nevēlas vadīt kodoliekartu.”