Mazas pilsētas ar pieejamām mājokļu cenām piesaista attālinātos darbiniekus

Mazas pilsētas ar pieejamām mājokļu cenām piesaista attālinātos darbiniekus

Uzvara mazajiem pilsētu centriem

Amerikas mazās pilsētas, kā ikoniskais televīzijas šova The Andy Griffith Show no 1960. gadiem iestudējums, 2023. gadā piedzīvoja lielāku iedzīvotāju pieplūdumu nekā lielākas teritorijas pirmo reizi desmitgadēs.

Attālinātais darbs turpina ietekmēt migrāciju

Attālinātais darbs, kas Amerikas iedzīvotājus mudināja pamest pilsētas un doties uz kalnu ciematiem un jūras piekrastes pilsētām pandēmijas laikā, turpinājās vismaz līdz pagājušajam gadam, saskaņā ar Virdžīnijas Universitātes demogrāfa Hamiltona Lombarda teikto. Pagājušajā gadā aptuveni 291,400 cilvēku migrēja no citām teritorijām uz Amerikas mazajiem pilsētu centriem un lauku apvidiem, ko Lombards definē kā metropoles ar 250,000 iedzīvotājiem vai mazāk.

Šis skaitlis pirmo reizi kopš vismaz 1970. gadiem pārsniedza tīro migrāciju uz lielākajiem apvidiem, lēsa Lombards, kurš strādā universitātes Demogrāfijas pētījumu grupā.

Apvidi ar 250,000 līdz 1 miljonu iedzīvotājiem pagājušajā gadā piedzīvoja tīro iedzīvotāju pieplūdumu 266,448 cilvēku apmērā, savukārt apvidi ar 1 miljonu līdz 4 miljoniem iedzīvotāju reģistrēja tikai nelielu pieaugumu. Apvidi ar vairāk nekā 4 miljoniem iedzīvotāju bija lielie zaudētāji, zaudējot gandrīz 600,000 iedzīvotāju pagājušajā gadā, saskaņā ar Lombarda pētījumu, izmantojot ASV Tautas skaitīšanas biroja datus.

“Ar trešdaļu darba dienu, kas 2023. gadā tika veiktas attālināti, amerikāņiem ir lielāka ģeogrāfiskā elastība un viņi ir arvien vairāk gatavi pārcelties tālu no lielajiem iedzīvotāju centriem, ja viņu galamērķis piedāvā labu dzīves kvalitāti,” rakstīja Lombards.

Pētījums koncentrējas tikai uz migrāciju valsts ietvaros un neietver imigrāciju no ārvalstīm.

Mazpilsētu dabu maina pieaugošais iedzīvotāju skaits

Iedzīvotāju pieplūdums jau maina ASV mazo pilsētu Mayberry tipa raksturu. Dienvidu Virdžīnijas mazajai Martinsvilai, kuru reiz sauca par pasaules “Džemperu galvaspilsētu” tekstilrūpniecības dēļ, ir viens no spēcīgākajiem algu pieaugumiem štatā. Tās iekšzemes migrācijas līmenis pagājušajā gadā bija otrais augstākais Virdžīnijā.

Starbucks pamanīja šo izaugsmi un 2021. gadā atvēra savu pirmo kafijas veikalu Martinsvilai, norādīja Lombards savā ziņojumā. Kopš tā laika šis visur klātesošais ķēdes veikals ir izplatījies citos Dienvidu Virdžīnijas pilsētu centros.

Protams, mazo pilsētu turpmākais izaugsmes potenciāls daļēji ir atkarīgs no attālinātā darba tendences turpināšanās, teica Lombards. Viņš atsaucās uz Stanfordas Universitātes pētījumu par attālināto darbu, kurš lēsa, ka aptuveni 28% no apmaksātajiem darba dieniem ASV martā bija attālinātajam darbam. Tas ir mazāk nekā pandēmijas perioda laikā, bet daudz vairāk nekā pirms Covid.

“Ja attālinātais darbs paliks pastavīgs, šķiet, ka šis trends arī paliks,” teica Lombards.