Maui cīnās tiesā ar mobilo sakaru operatoriem, jo brīdinājumi par ugunsgrēku Lahainā netika saņemti.

Maui cīnās tiesā ar mobilo sakaru operatoriem, jo brīdinājumi par ugunsgrēku Lahainā netika saņemti.

Brīdinājumi par ugunsgrēku Maui salā

Ja glābšanas dienesti būtu zinājuši par plašiem mobilā tālruņa traucējumiem pagājušā vasaras smagākajā laikā, viņi būtu izmantojuši citus veidus, lai brīdinātu par katastrofu, paziņoja apgabala amatpersonas tiesas prāvā.

Neizmantotās brīdinājuma sistēmas

Brīdinājumi, ko apgabals nosūtīja uz mobilajiem tālruņiem, aicinot cilvēkus nekavējoties evakuēties, netika saņemti, neskatoties uz to, ka apgabals to nezināja, teikts tiesas prāvā.

Maui amatpersonas neaktivizēja sirēnas, kas būtu brīdinājušas visu iedzīvotāju par tuvojošajām liesmām. Tas ir radījis jautājumus par to, vai tika darīts viss iespējamais, lai brīdinātu sabiedrību štatā, kuram ir sarežģīta ārkārtas brīdinājumu sistēma dažādiem draudiem, tostarp kariem, vulkāniem, viesuļvētrām un ugunsgrēkiem.

Tiesas prāva pret mobilo operatoriem

Galvenie mobilo sakaru operatori bija neuzmanīgi, neinformējot pareizi Maui policiju par plašiem pakalpojumu traucējumiem, apgabala amatpersonas teica tiesas prāvā, kas trešdien iesniegts štata tiesā pret Verizon Wireless, T-Mobile USA, Spectrum Mobile un AT&T.

“Mēs turpinām atbalstīt Maui kopienas dziedināšanu no traģiskajiem ugunsgrēkiem, bet šie apgalvojumi ir nepamatoti,” teica T-Mobile paziņojumā ceturtdien. “T-Mobile raidīja bezvadu ārkārtas brīdinājumus klientiem, kamēr stacijas bija darbībā, savlaicīgi nosūtīja nepieciešamos traucējumu paziņojumus un ātri sazinājās ar valsts un vietējām ārkārtas situāciju aģentūrām un pakalpojumiem.”

Spectrum pārstāvis atteicās komentēt, un citi operatori nekavējoties neatbildēja uz Associated Press e-pastu ar lūgumu komentēt.

Tiesas prāvas pēc ugunsgrēka

Kopš vissmagākajā ASV ugunsgrēkā vairāk nekā gadsimta laikā iznīcināja vēsturisko Lahaina pilsētu un nogalināja 101 cilvēku, ir izvirzītas daudzas tiesas prāvas.

Maui apgabals ir vairāku tiesas prāvu atbildētājs par tā ārkārtas reaģēšanu ugunsgrēka laikā. Apgabals arī vēršas tiesā pret Havaju Elektrisko kompāniju, apgalvojot, ka uzņēmums neuzmanīgi neizslēdza elektroenerģiju, neskatoties uz ārkārtīgi augstiem vējiem un sausu laiku.

Apgabala tiesas prāva pret mobilo operatoriem

Jaunākajā Maui tiesas darbībā advokāti apgalvo, ka ja apgabals tiks atzīts par atbildīgu par zaudējumiem, tad mobilo operatoru “rīcība būtiski veicināja zaudējumus” pret apgabalu.

“2023. gada 8. un 9. augustā, kamēr apgabala drosmīgie pirmie reaģētāji cīnījās ar ugunsgrēkiem visā salā un strādāja, lai sniegtu pirmo palīdzību un evakuētu cilvēkus drošībā, apgabals brīdināja tos, kas atradās briesmu tuvumā, izmantojot daudzus brīdinājumus un ziņojumus, tostarp tiešu teksta ziņojumu sūtīšanu uz individuāliem mobilajiem tālruņiem,” teikts tiesas prāvā.

Apgabals nosūtīja vismaz 14 brīdinājuma ziņojumus uz mobilajiem tālruņiem, brīdinot iedzīvotājus evakuēties. Vēlāk apgabals atklāja, ka visi 21 mobilo torņu rietumu Maui apkalpošanai, tostarp Lahainai, piedzīvoja pilnīgu izgāšanos.

“Līdz šīs iesniegšanas datumam Mobilo operatori joprojām nav ziņojuši Apgabalam par patieso mobilo pakalpojumu traucējumu apjomu un izplatību 2023. gada 8. un 9. augusta dienās, kaut arī viņiem tas ir jādara saskaņā ar federālo likumu,” teikts tiesas prāvā. “Ja Mobilo operatori būtu precīzi ziņojuši Apgabalam par pilnīgu un plašu desmitiem mobilo vietņu izgulšanos visā salā tāpat kā viņiem bija jau likumiski jauztais, Apgabals būtu izmantojis citus metodus savai katastrofu un brīdinajumu reakcijai.”