“Mājokļu tirgus ir sasniedzis zemāko punktu”: Galvenais nekustamā īpašuma izpilddirektors saka, ka augstās mājokļu cenas liedz cilvēkiem iekļūt tirgū.

"Mājokļu tirgus ir sasniedzis zemāko punktu": Galvenais nekustamā īpašuma izpilddirektors saka, ka augstās mājokļu cenas liedz cilvēkiem iekļūt tirgū.

Mājokļa tirgus sarežģītības

Mājokļa iegāde ir sarežģīta, bet viens ir skaidrs: pašlaik ir grūti iegādāties mājokli. Ļaujiet man izklāstīt situāciju. Mājokļu cenas pandēmijas laikā strauji pieauga, jo vairāk cilvēku strādāja no mājām un varēja to darīt no jebkuras vietas. Turklāt hipotēkas procentu likmes bija vēsturiski zemas, tāpēc cilvēki pirka mājas. Bet tad pieauga inflācija un Federālā rezerve paaugstināja procentu likmes, cenšoties to ierobežot. Hipotēkas procentu likmes sekoja līdzi, bet, atšķirībā no tipiskiem mājokļu cikliem, mājokļu cenas nekrita. Tātad, ko mums ir? Augstas mājokļu cenas, augstas hipotēkas procentu likmes un samazināts mājokļu pārdošanas apjoms. Un iegādāties mājokli ir vēl grūtāk, ja nekad iepriekš neesi bijis īpašnieks, kas nozīmē, ka visvairāk cieš jaunākās paaudzes.

Ekspertu viedokļi

“Problēma ir tāda, ka korekcija nav bijusi korekcija; cenas ir pieaugušas par 5%,” vakar teica Redfin vadītājs Glenns Kelmans. “Un tas ir tāpēc, ka procentu likmes šoreiz pieauga tik strauji, un recesija nav notikusi.”

Vēl viņš turpināja: “tāpēc mīkstais nosēšanās punkts kopumā ir bijis labs Amerikai, acīmredzot labvēlīgs ekonomikai, bet tas ir bijis slikts mājokļu tirgum, jo tas ir saglabājis augstas procentu likmes. Un tāpēc tirgū nav vairāk piedāvājuma, un tāpēc mājokļi nav kļuvuši pieejamāki. Parasti tirgū kā 2008. gadā redzam cenu kritumu par 30% līdz 50%, un pēkšņi pircēji atkal ir spēlē. Bet šoreiz cenas joprojām ir ļoti augstas, un īpaši pirmo reizi mājokli iegādājošies pircēji ir izslēgti no spēles. Mileniāļi ilgi gaidījuši iespēju iegādāties māju, bet viņiem vienkārši nepaveicas.”

Tomēr “baby boomers” paaudze, kuri ir redzējuši savu mājokļu vērtības pieaugumu, un ikviens, kurš iegādājies mājokli pirms vai pandēmijas laikā, kopumā ir labi situēti (izņemot varbūt sajūtu, ka viņi ir iesprostoti, jo nevēlas zaudēt savu zemo hipotēkas procentu likmi).

“Mājokļa tirgus ir sasniedzis zemāko punktu,” teica Kelmans. “Šogad pārcelsies četri miljoni cilvēku; tas ir zemākais skaits, ko esam redzējuši daudzu gadu laikā, un tas ir tāpēc, ka procentu likmes ir bijušas tik pastāvīgi augstas.”

Taču situācija var būt labāka nekā pagājušajā gadā, kad esošo mājokļu pārdošanas apjoms kritās līdz zemākajam punktam gandrīz 30 gadu laikā. Kelmans domā, ka daži cilvēki šogad mazāk atliks savus mājokļa iegādes plānus, “vienkārši tāpēc, ka viņiem apnīk dzīvot ar bijušo sievu vai viņiem piedzimst trešais bērns un mājoklī nav vietas. Taču kopumā ekonomiskie apstākļi mājas iegādei ir smagi.”

Atsevišķa intervijā ar CNBC trešdien Realtor.com galvenais ekonomists Daniels Heils teica, ka pašlaik tirgū ir par 36% mazāk mājokļu nekā pirms pandēmijas – un ar augstajām mājokļu cenām un hipotēkas procentu likmēm pircējiem 34 no 50 lielajiem metropoles apgabaliem ir jānopelna vairāk nekā $100 000, lai iegūtu tipisku mājokli.

Un lūk vēl kaut kas – pastāv atšķirības starp dažiem reģioniem. Piemēram, Floridai un Teksasai, kuras būvē jaunus mājokļus, cenas saskaņa ar Kelmans sacīto sasniedz līdzsvarotību un viņš sagaida šo tendenci turpinam redzamos štatos, kur attīstība parasti notiek vieglak. Kalifornijai un Ņujorkai vienkarsi nav pietiekami daudz majaoklu piedavajuma lai cenas butiski kristos ja vispar. Tadel Kalifornijas pilsetas kur nepieciesams nopelnit daudz vairak par $100 000 lai atljautu majokli jaunakas paaudzes izvelas iret. “Tas ir iemesls kapeč homeownership rates in these large markets trail behind the typical U.S. housing market,” teica Heils. “Tas ir izaicinajums.”

Neskatoties uz uzlabojumiem pardošanai pieejamo majoklu skaita ziņa salidzinajuma ar pagajuso gadu Heils teica ka tas joprojam ir “diezgan dramatiska situacija jaunajiem cilvekiem.”

Dienas hipotekas procentu likmes ir kritusas pec nesenajam pieaugumam pedejo nedelu laika. Pašreiz vidēja 30 gadu fiksēta hipotekas procentu likme ir 7.18%. Kur virzisies hipotekas procentu likmes atkarigs no ekonomiskiem apstakliem it ipasi no inflacijas kas izradijas noturigaka neka tika gaidits. Un inflacija ir tik noturiga dala no tam del majokla tirgus tas ir liels komponents patereja cenu indeksa. Mes esam redzejusi majokla komponenta mazinajumu bet ne pietiekami lai samazinatu procentu likmes skaidroja Kelmans.

Un vins nav ieinteresets prognozet kur beigsies hipotekas procentu likmes gada beigas. “Es tikai cenos neskaitit vistas pirms olas izperotas. Mes esam jau piedzivojusi vilsumus kad domajam ka varbut gada beigas bus zemas procentu likmes; Redfin pagaidam uz to neliek likmes,” teica Kelmans.

No Heils puses vina teica: “Es domaju ka mes redzesim inflacijas atkapsumu un hipotekas procentu likmes krisanas.”

Un mes gaidisim lidz 15. maijam lai redzet kur nonaks inflacija un vel ilgak lai redzet ka Federala rezerve reages.