Lufthansas izpilddirektors sauc Boeing lidmašīnu kavēšanos par “ļoti kaitinošu” pēc nesenās drošības krīzes, bet viņš cer, ka situācija uzlabosies.

Lufthansas izpilddirektors sauc Boeing lidmašīnu kavēšanos par "ļoti kaitinošu" pēc nesenās drošības krīzes, bet viņš cer, ka situācija uzlabosies.

Boeing grūtības

Kopš gada sākuma Boeing ir bijušas vienas problēmas pēc otras.

Visas grūtības sākās, kad vienā no Alaska Airlines lidmašīnām lidojuma laikā nokrita paneļa daļa. Tas izraisīja virkni nelaimīgu notikumu, tostarp divu informatoru nāvi divu mēnešu laikā, kuri bija apsūdzējuši kompāniju īsceļu izmantošanā, ražojot tās flagmaņa lidmašīnas. Tas arī būtiski noveda pie kavējumiem lidmašīnu piegādē.

Ar vasaru tepat aiz stūra, aviokompānijām būtu labi, ja šīs problēmas tiktu atrisinātas pirms intensīvā ceļošanas laika. Tomēr, kamēr Boeing atpaliek ar savām piegādēm, tas tikai palielina aviokompāniju bažas.

Lufthansas izpilddirektors Carstens Spohrs pauda savu bažas par Boeing kavējumiem, saucot tos par “ļoti kaitinošiem”, jo tie izmaksā Vācijas aviokompānijai lielas summas naudas, intervijā Šveices ziņu portālam Neue Zuercher Zeitung.

Viņš ir jaunākais aviācijas industrijas vadītājs, kurš publiski pauž nožēlu par to, kā Boeing drošības krīze ietekmē viņu biznesu. Februārī Ryanair izpilddirektors Maikls O’Leary teica, ka viņš vēlas, lai Boeing maksātu kompensāciju viņa aviokompānijai, jo tas “ierobežoja” budžeta pārvadātāja izaugsmi.

Emirates izpilddirektors šeihs Ahmeds bin Saeeds Al Maktoums teica, ka viņš nav apmierināts ar kavējumiem Boeing lidmašīnās un cer, ka lidmašīnu ražotāja vadība drīz izpildīs savus solījumus problēmu novēršanai, ziņoja Bloomberg pagājušajā nedēļā.

Lai gan dažas aviokompānijas ir salīdzinoši labāk aprīkotas, lai tiktos galā ar piegādes kavējumiem, citiem nācies samazināt lidojumus savos grafikos, lai tiktos galā ar lidmašīnu trūkumu.

Galvenais iemesls, kāpēc tik daudz aviokompāniju ir cietušas, ir tas, ka Boeing ir viens no tikai diviem lielajiem lidmašīnu ražotājiem, kopā ar Eiropas konkurentu Airbus. Palēninājums kompānijas ražošanā nozīmēja vairāk biznesa tās konkurentam, bet tikai noteiktā mērā, jo Airbus sasniedz savu ražošanas jaudu maksimumu.

“Visiem ir intereses, lai Boeing drīzumā atkal varētu uzticami būvēt lieliskas lidmašīnas,” teica Lufthansas Spohrs, piebilstot, ka viņš ir “pārliecināts, ka Boeing tiks galā ar problēmām.”

Problēmu risinājums

Varbūt lielākais izaicinājums Boeing – un līdz ar to arī tās aviokompāniju klientiem – šobrīd ir Federālās aviācijas administrācijas (FAA) uzliktais ražošanas ierobežojums Boeing peļņas avotam 737 Max lidmašīnai.

Tas ir paredzēts, lai nodrošinātu augstāko kvalitāti lidmašīnai, kurai ir bijušas savas problēmas, bet tas jau ir ietekmējis kompānijas peļņu pēc tikai dažiem mēnešiem. Visos haosā Boeing ir paziņojis par izmaiņām vadībā, tostarp izpilddirektora Deiva Calhouna plānu atkāpties šī gada beigās un komerciālo lidmašīnu vadītāja Stena Deala pensiju.

No savas puses Boeing teica, ka tas “īsteno visaptverošu rīcības plānu”, lai risinātu FAA revīziju par 737 līnijas ražošanu, kur tika konstatēti vairāki gadījumi, kad netika ievēroti ražošanas un kvalitātes kontroles standarti.

Ryanair O’Leary teica, ka viņš atzinīgi vērtē izmaiņas Boeing vadībā (ko viņš reiz aprakstīja kā “bezgalvainas vistas”), cerot, ka tas palīdzēs Amerikas kompānijai mainīt kursu.

Pasaules lielākajiem aviokompānijiem ir likmes uz to, ka Boeing sakops savu rīcību, lai tas neizraisītu vairāk nekā nelielu kavējumu piegādēs. Bet Boeing ir garš ceļš līdz savas bojātās reputācijas labošanai un uzticamības veidošanai kā aviopriekšgalam.