Londonas Kanāriju piestātne parāda, ka nākotnes darbs ir vairāk nekā tikai birojs.

Londonas Kanāriju piestātne parāda, ka nākotnes darbs ir vairāk nekā tikai birojs.

Izgājot no metro stacijas plašajā tirdzniecības centrā, jūs varētu būt jebkur – Singapūrā, Ņujorkā vai pat Toronto. Izejot uz ielas, jūs esat ieskauts ar augstceltņiem, pieminekļiem apgabala pārsteidzošajam panākumam piesaistot pasaules lielākās bankas un juridiskās firmas.

Stikla fasādes uz augstceltņiem pārvērš visu pelēkos un zilos toņos, kas saskan ar uzvalkos tērptajiem darbiniekiem, kuri apgalvo, ka šī teritorija ir viņu īpašums. Kanāriju piestātni var salīdzināt ar jebkuru citu finanšu centru pasaulē – stoiska, funkcionāla un ne visiem patīkama.

Bet, ejot vēl dažus soļus, sākat redzēt kaut ko pavisam citu un dažiem pat negaidītu: patīkamu ūdensmalu, restorānu rindas un modernu dzīvojamo torņu klasterus.

Šī ir Kanāriju piestātne – bet ne tāda, kādu mēs to pazīstam.

Ja jūs jautātu londoniešiem, viņiem ir spēcīgi (bieži negatīvi) viedokļi par šo apgabalu, padarot to par vieglu kritikas mērķi. Daži to apraksta kā sterilu un bezgarīgu, salīdzinot ar konkurentu rajoniem Londonas Kvadrātjūdzē un Rietumu galā. Kanāriju piestātnes debesskrāpji šķiet neizbēgami – īpaši tiem, kas apsver domu tur dzīvot.

Tāpat kā citi globālie centri, Kanāriju piestātne saskārās ar pārbaudījumu laikā COVID-19 pandēmijas laikā. Cilvēki no piecām dienām nedēļā birojā pavadīja tikai dažas dienas labākajā gadījumā. Finanšu giganti no Barclays līdz Revolut, kas ir Docklands īpašuma dzīvības spēks, kopš tā laika ir pielāgojuši hibrīda darbu. Tas ir izraisījis jautājumus par to, cik labi Kanāriju piestātne ir aprīkota nākotnei.

Augsta profila izstāšanās paziņojumi no HSBC, Moody’s un Clifford Chance nav palīdzējuši Kanāriju piestātnes tēlam, vēl vairāk iegrūžot stāstu pesimisma teritorijā.

Uzņēmējdarbības rajons, atdzimis

Lai iegūtu priekšstatu par Kanāriju piestātnes nākotni, palīdz paskatīties atpakaļ uz tās pagātni. Docklands, kas atrodas Londonas rūpnieciskajos austrumos, no purva zemes pārvērtās par svarīgu tirdzniecības ostu. Tad nāca Otrais pasaules karš 20. gadsimta sākumā, kas pēc vācu bombardēšanas pārvērta apgabalu drupās.

Pēc daudzu gadu atjaunošanas apgabals pagriezās stūrī. Tas kļuva par cerības simbolu un atdzimušas Tatcherisma laika Lielbritānijas simbolu ar finanšu pakalpojumiem tās centrā. Vispirms nāca revolucionārā (tolaik) automatizētā vilcienu līnija DLR, un tad nāca Lielbritānijas augstākais ēka nākamajiem diviem gadu desmitiem, One Canada Square. Bet tikai 1980. gados Kanāriju piestātne sasniedza jaunu līmeni un ieguva savu jauno nosaukumu.

Kad finanšu deregulēšana sāka darboties visā Eiropā, bankas vajadzēja vairāk vietas darbībai – un Londonas pilsēta ar savām vēsturiskajām ēkām un ierobežojošajiem plānošanas likumiem vienkārši nevarēja piedāvāt to. Tad Kanāriju piestatne kļuva par jauno banku un galu galā fintech centru.

“Tas radīja iespaidu, ka tiek būvēta pilsēta nākotnei,” sacīja Erik Van der Kleij, riska kapitāla fonda EdenBase partneris un bijušais Level39 vadītajs, kas bija pirmais tehnoloģiju akselerators Kanariju piestatnē.

Kanariju piestatne nav sveša finanšu nemieriem. Gadiem ilgi tajai bija jauztver visdrūmākie laiki, piemēram, Globālais finanšu krīze, kad Lehman Brothers krišana satricinaja piestatni kaa nekad agrak.

Tad COVID-19 pandēmija atstaja Kanariju piestatnes naktotni miglai. Tomer uzņemumiem, kas parvietojas uz šo apgabalu ir redzama tikai “desmitgade izaugsmes”, sacija Van der Kleij.

“Tas ir ciklisks. Tagad redzat kaut ko lidzigu,” piebilda viņš.

Apgabalu nevar salidzinat ar citam Londonas dalam, kas attistijas laika gaita,” sacija Paul Jayson, nekustama ipašuma sektora vaditajs juridiska firma DLA Piper.

“Tas tika izveidots pilnigi ka birojs. Tas vienmer tika uzskatits par centralo biznesa rajonu biroja nomniekiem vietes varasiestades acis, kas nav tas pats, ja dodaties uz Oxford Circus vai Kings Cross, kur tas ir izveidots organiskak,” sacija Jayson.

Atkal uz kajam

Ta ka mainas ir nozimigas, Van der Kleij iesaka radikali parskatit biroju telpu parvaldibu.

“Nekustamajam ipašumam jaaapjauj Uber ekvivalents cenu pieaugumam.”

– Erik Van der Kleij

Šodien londonieši nedela pavada mazak dienas biroja, parasti otrdiena, trešdiena un ceturtdiena, ko vietes iedzivotaji sauc par “TWaTs”. Šis mainas radijis pieprasijumu pec ekam, kas var kalpot darbinieku elastibai un nodrosinat gan klataienes, gan virtualo sadarbibu – un tas ir Kanariju piestatnes priekšrociba, argumente Jayson.

“Ekas, kas tika projektetas 90. gados vai pat 2000. gadu sakuma, tam nespej. Tepat mes redzam Kanariju piestatnes priekšrocibas,” sacija viņš.

Neskaitot 9 lidz 5 darba dienu rutinu, Kanariju piestatne ir piesaistijusi ari lielu veikalu un edienu un dzerienu iestazu nosaukumus, tostarp Hawksmoor un Gaucho, ap jaunizveidotajam dzivojamo rajonam Wood Wharf, lai mudinatu jauno iedzivotaju paaudzi tur dzivot un stradat.

Liekas, ka risks ir atmaksajies ar rekordaugstu mazumtirdzniecibas nodarbinatibu un apmekletaju skaitu 2022. gada, saskaņa ar CWG datiem. Jaunas Elizabetes linijas atklasanai Kanariju piestatne pagajusaja gada ieverojami pieauga cilveku pludi un tiek gaidits turpinajums piesaistit gan darbiniekus gan atputniekus.

Kanariju piestatnes stasts ir izturibas stasts. Tapat ka daudzi uznemumi un iedzivotaji, kas to sauc par majam, tas nebaidas inovet, pielagoties un plaukt strauji mainiga pasaule.