Lielbritānijas nodokļu iestāde HMRC pēdējā finanšu gadā turēja britus gaidīšanā gandrīz 800 gadus – un situācija pasliktinās.

Lielbritānijas nodokļu iestāde HMRC pēdējā finanšu gadā turēja britus gaidīšanā gandrīz 800 gadus - un situācija pasliktinās.

Apkārtējie klienti pavadīja gandrīz 800 gadus kopā, gaidot valsts nodokļu iestādes atbildi pagājušajā fiskālajā gadā

Apkārtējie klienti pavadīja gandrīz 800 gadus kopā, gaidot valsts nodokļu iestādes atbildi pagājušajā fiskālajā gadā, saskaņā ar valdības izdevumu uzraudzības iestādi, kas norādīja, ka vairāk nekā puse no tālruņa zvaniem tagad paliek neatbildēti.

Valsts revīzijas birojs ziņo par nodokļu iestādes zemajiem pakalpojumu līmeņiem

Padomdevēji no Viņa Majestātes Ieņēmumu un Muitas dienesta atbildēja tikai uz 20,5 miljoniem no 38 miljoniem zvanu 2022.-2023. gadā, par kuru pilnus datus ir pieejami, Valsts revīzijas birojs teica trešdien ziņojumā. Balstoties uz 11 mēnešu datiem, tika prognozēts pasliktinājums rādītājos 2023.-2024. gadam – 16,3 miljoni atbildētu zvanu no 36,5 miljoniem.

Valsts revīzijas biroja kritiskais ziņojums atklāja, ka nodokļu iestāde ir ceļā uz savu korespondences mērķu neizpildi piekto gadu pēc kārtas un ka nodokļu maksātāji vidēji pavada vairāk nekā četras reizes ilgāku laiku, gaidot, lai runātu ar padomdevēju pa tālruni, salīdzinot ar 2018.-2019. gadu.

“Nodokļu iestādes tālruņa un korespondences pakalpojumi ir bijuši zem mērķa pakalpojumu līmeņiem pārāk ilgi,” teica Valsts revīzijas biroja vadītājs Garets Deiviss. “Lai gan daudzi tās digitālie pakalpojumi darbojas labi, tie nav pietiekami daudz mainījuši klientu situāciju, daži no viņiem ir nonākuši pakalpojumu kvalitātes samazināšanās spirālē.”

Kļūmes ir jaunākais piemērs sabiedrisko pakalpojumu slogam pēc desmitgades ilgas taupības politikas konservatīvajai valdībai, kam sekoja centieni ierobežot sabiedrisko izdevumu pieaugumu pēc rekordliela valdības atbalsta Covid-19 pandēmijas laikā. Ministru prezidents Riši Sunaks – kurš toreiz bija finanšu ministrs – 2021. gadā lūdza nodokļu iestādi atrast ietaupījumus vērtībā 75 miljoni mārciņu (94 miljoni dolāru) gadā līdz 2024.-2025. gadam, mērķi, kuru nodokļu iestāde ir cīnījusies sasniegt, neskatoties uz personāla samazināšanu par 9% četru gadu laikā.

Trešais lielākais valdības departaments izskatīja tikai 76% jautājumu 15 darba dienu laikā 2023.-2024. gada pirmajos 11 mēnešos, saskaņā ar Valsts revīzijas biroju. Vidējais gaidīšanas laiks bija gandrīz 23 minūtes, salīdzinot ar piecām minūtēm pieciem gadiem agrāk.

Valsts revīzijas birojs atklāja, ka nodokļu iestādes tālruņa darba slodze samazinās lēnāk nekā prognozēts, jo tiek centieni pārvietot klientu apkalpošanu tiešsaistē. Tas daļēji ir saistīts ar pieaugošo pieprasījumu, jo fiskālais vilciens piesaista vairāk cilvēku nodokļu sistēmā un sarežģītākiem jautājumiem, ar kuriem padomdevējiem vidēji jāpavada ilgāks laiks katram zvanam.

Atzīstot nodokļu iestādes cīņas sasniegt savus mērķus, Finanšu ministrija pirmdien paziņoja par 51 miljona mārciņu jaunu finansējumu nodokļu iestādei tālruņa līniju apkalpošanai. Tas nozīmēs, ka “visi var būt droši, ka telefona galā būs kāds, kas būs gatavs runāt,” teica Finanšu ministrijas ministrs Naidžels Huddlstons paziņojumā.