Lielbritānijas Microsoft atbalstītais pašbraucošo automašīnu uzņēmums Wayve piesaista 1 miljardu dolāru, sasniedzot jaunu rekordu Eiropā bāzētā mākslīgā intelekta finansējuma darījumā.

Lielbritānijas Microsoft atbalstītais pašbraucošo automašīnu uzņēmums Wayve piesaista 1 miljardu dolāru, sasniedzot jaunu rekordu Eiropā bāzētā mākslīgā intelekta finansējuma darījumā.

Uzņēmuma sasniegumi

Britu pašbraucošo automobiļu starta uzņēmums Wayve ir piesaistījis 1 miljardu dolāru savā jaunākajā finansējuma raundā, uzstādot rekordu riska kapitāla ieguldījumā Eiropā bāzētā mākslīgā intelekta uzņēmumā.

Finansējuma raunda detaļas

Otrdien paziņotajā C sērijas raundā, kuru vadīja Japānas konglomerāts Softbank, piedalījās arī mākslīgā intelekta giganti Nvidia un Microsoft.

2017. gadā dibinātais Londonas uzņēmums Wayve izstrādā programmatūru autonomai braukšanai, kas ļauj transportlīdzekļiem mācīties braucot un patstāvīgi pieņemt lēmumus ceļā.

Wayve atbalstītāju vidū ir tādi augsta profila ieguldītāji kā Microsoft un Meta galvenais zinātnieks Yann Le Cunn. Uzņēmumu, ko dibinājuši Kembridžas Universitātes doktorantūras studenti Aleks Kendals un Amars Šahs, iepriekšējos finansējuma raundos bija piesaistījis 300 miljonus dolāru. Uzņēmuma vērtība pēc jaunākā riska kapitāla ieguldījuma nav atklāta.

Wayve plāno izmantot līdzekļus, lai paplašinātu darbību un laistu tirgū savus mākslīgā intelekta programmatūras produktus – ko uzņēmums dēvē par “Embodied AI”, jo līdzīgas sistēmas varētu izmantot jebkuram autonomam ierīcei, kas navigē un rīkojas fiziskajā pasaulē – galu galā ieviešot šīs sistēmas transportlīdzekļos, ko ražo lielie automobiļu ražotāji.

Uzņēmuma programmatūra atšķiras no iepriekšējām pašbraucošo AI paaudzēm, jo tās modeļi tiek apmācīti “no gala līdz galam” – ievadot kameru un sensoru datus par notiekošo ap transportlīdzekli un izvadot labāko rīcību braukšanai. Uzņēmums ir apmācījis arī AI sistēmu, kas apvieno lielu valodas modeli ar braukšanas modeli, tādējādi transportlīdzeklis var izskaidrot, ko tas redz un kāpēc veic noteiktas darbības, kā arī saņemt instrukcijas dabiskajā valodā.

Iepriekš pašbraucošie automobiļi paļaujās uz vairākiem maziem AI modeļiem, no kuriem katrs veica vienu konkrētu darbību, piemēram, identificēja objektus kameru datos, un pēc tam šos mazos modeļus apvienoja ar sarežģītu balstoties uz noteikumiem programmatūru, lai nonāktu pie braukšanas lēmumiem.

“Šis nozīmīgais finansējuma posms uzsver mūsu komandas nevainojamo pārliecību, ka Embodied AI risinās ilgstošas problēmas, ar kurām nozare ir saskārusies, mērogojot šo tehnoloģiju visiem, visur,” teica Wayve līdzdibinātājs un izpilddirektors Kendals otrdien paziņojumā.

Ieguldījums ir liels panākums Lielbritānijai, kur jau ir divreiz vairāk uz AI orientētu uzņēmumu nekā jebkur citur Eiropas valstī, nodarbinot vairāk nekā 50 000 cilvēku un veicot ieguldījumu ekonomikā 3,7 miljardu mārciņu (4,6 miljardu dolāru) apmērā. Ministru prezidents Riši Sunaks ir centies pozicionēt valsti kā globālu AI centru, būdams gan attīstības, gan regulējuma avangardā.

Pasaules vadošo uzņēmumu uzticības balsojumi ir palīdzējuši apstiprināt Lielbritānijas pozīciju. Piemēram, aprīlī Microsoft paziņoja, ka atvērs biroju, kas veltīts AI pētniecībai Londonā.

Wayve nesenie kapitāla pieplūdumi pārsniedz tādus izcilus ģeneratīvus AI starta uzņēmumus kā Vācijas Aleph Alpha, kas novembrī piesaistīja 500 miljonus dolāru, un Francijas Mistral, kas nākamajā mēnesī piesaistīja 415 miljonus dolāru.

“Tas, ka vietējs britu uzņēmums ir nodrošinājis lielāko ieguldījumu līdz šim Lielbritānijas AI uzņēmumam, ir apliecinājums mūsu līderpozīcijai šajā nozarē,” teica Sunaks par Wayve ieguldījumu. “Šis paziņojums nostiprina Lielbritānijas pozīciju kā AI supervaru.”

Pastāvīgi šķēršļi

Automašīnu uzņēmumi kā Tesla un General Motors ir mēģinājuši radīt autonomus transportlīdzekļus, tomēr nozare nav brīva no izaicinājumiem. Neskatoties uz pasaules lielāko uzņēmumu ambīcijām padarīt bezpilota automobiļus par realitāti, joprojām pastāv būtiskas drošības, pieejamības un tiesiskas šaubas.

Pagājušajā gadā GM pašbraucošo automobiļu vienība Cruise atsauca savus transportlīdzekļus programmatūras atjauninājumam un atbrīvoja ceturto daļu sava personāla. Glitches Tesla “pilnai pašbraukšanai” tehnoloģijai ir noveduši pie Elona Maska piederošo kompensiju izmeklēšanas ASV Tieslietu departamenta. Jaunakais Tesla pilnas pašbraukšanas sistemu paaudze izmanto end-to-end pieeju kaut cik līdzigu Wayve.

Apple nesen atcēla plânus sekot savam ilgstošajam pašbraucošo automobiļu projektam.

Bet Wayve var izrâdîties citâdi.

Tâ tehnoloğija var izskaidrot vadîtâjiem, kâ tâ “domâ”. Tâ izmanto reâlus video un datu piemêrus no partneriem kâ Asda un Ocado, kas mâca tam navigêt dažâdâs ceļa situâcijâs. Mêrķis ir padarît autonomo transportlîdzekļu tehnoloğiju uzticamâku un drošâku ceļu satiksmes dalîbniekiem, Kendals teica Fortune septembrî. Kopumâ iespêjas turpina augt, viņš piebilda.

“Es domâju, ka Lielbritânija atrodas ârkârtîgi labâ vietâ, lai izmantotu šo tehnoloğiju,” Kendals teica Fortune toreiz. “Ko mês dzirdam ir tas, ka valdîba to redz kâ ârkârtîgi lielu izaugsmes iespêju un vêlas tam veltît laiku,” viņš teica.