Lielbritānija atgūstas no recesijas ar straujāko izaugsmi gandrīz trīs gadu laikā.

Lielbritānija atgūstas no recesijas ar straujāko izaugsmi gandrīz trīs gadu laikā.

Lielbritānija atgūstas no recesijas

Lielbritānija spēcīgi atgūstas no sekla recesijas, sniedzot atvieglojumu premjerministram Riši Sunakam, kurš līdz šim cīnījās, lai izpildītu savu solījumu veicināt ekonomikas izaugsmi.

Ekonomikas izaugsme pārspēj prognozes

Kopējais iekšzemes produkts (KIP) pirmajā ceturksnī pieauga par 0,6% salīdzinājumā ar iepriekšējiem trim mēnešiem, paziņoja Statistikas birojs piektdien. Tas bija labākais rādītājs kopš 2021. gada beigām, kad Apvienotajā Karalistē tika atviegloti karantīnas ierobežojumi, un tas bija augstāks par ekonomistu prognozēto 0,4% pieaugumu.

Iedzīvotāji atgriezās veikalos, un streiku trūkums veicināja transporta nozari pirmajā ceturksnī. Arī uzņēmumu investīcijas bija daudz spēcīgākas nekā gaidīts. Marta mēnesī vien izaugsme bija 0,4%, kas ir daudz augstāka par prognozēm, pateicoties pakalpojumu un ražošanas nozares atveseļošanai.

“Sliktākais ir aiz muguras Lielbritānijas ekonomikai,” teica KPMG Lielbritānijas galvenā ekonomiste Jaela Selfina. “Uz priekšu vērstie rādītāji liecina par turpmāku dinamiku nākamajos mēnešos.”

Sterliņu mārciņa nedaudz palielināja pieaugumu pēc datu publicēšanas, bet drīz vien tas tika samazināts. Valūta pieauga par mazāk nekā 0,1% līdz 1,2533 ASV dolāriem.

Dati norāda uz izteiktu recesijas beigām, kas bija vismaigākais kritums gandrīz 70 gadu laikā – samazinājums par 0,4% no augstākā punkta līdz zemākajam pagājušā gada otrajā pusē. Šis rādītājs var sarežģīt Anglijas Bankas apsvērumus par to, kad samazināt procentu likmes, jo stiprāka izaugsme var veicināt inflācijas spiedienu, par kura ierobežošanu amatpersonas vēl nav pārliecinātas.

“Visi signāli kopš šī gada sākuma noteikti liecina, ka lietas beidzot sāk uzlaboties,” teica HSBC vecākā ekonomiste Liza Martinsa Bloomberg Radio. “Bažas būtu par to, ja šie procentu likmju samazinājumi netiktu īstenoti, tad šī atveseļošanās pamats tiktu vājināts, un varbūt tas izņemtu daļu no dinamikas.”

Ko saka Bloomberg Economics …

Pirmā ceturkšņa KIP palielinājums rada uz augšu vērstus riskus mūsu skatījumam, ka Lielbritānijas atveseļošanās no gandrīz divu gadu stagnācijas būs mērena. Pieņemot, ka galvenais inflācijas rādītājs nākamajos mēnešos samazināsies līdz 2%, mēs domājam, ka tas netraucēs Anglijas Bankai samazināt procentu likmes jau jūnijā. Tomēr, ja pašreizējais impulss tiktu saglabāts, tas laika gaitā palielinātu inflācijas spiedienu ekonomikā. Tas, visticamāk, liktu centrālajai bankai mazināt likmes mazāk nekā mēs sagaidām. – Ana Andrade, Bloomberg Economics

Ekonomikas aktivitātes uzlabošanās ir rets labas ziņas piemērs valdošajai Konservatīvajai partijai pēc grūtajiem pēdējiem nedēļu laikiem. Tā piedzīvoja smagus zaudējumus vietējās vēlēšanās, tai skaitā zaudēja galveno mēra amatu Rietummidlendij, un divi tās parlamenta deputāti pārgāja uz opozīcijas Leiboristu partiju.

Finanšu ministrs Džeremijs Hants teica, ka dati ir “pierādījums tam, ka ekonomika atgriežas pilnīgai veselībai”.

“Ģimenēm, kurām ir bijis ļoti grūti, tas ir norādījums tam, ka grūtie lēmumi, ko esam pieņēmuši pēdējos gados, beidzot sāk atmaksāties, un mums jāturpina tos ievērot,” teica Hants Sky News.

Lai gan Sunaks izvirzīja izaugsmes veicināšanu par vienu no saviem galvenajiem solījumiem pēc ieiešanas Numur 10, ekonomika cīnījusies pretim sliktākajai dzīves dārdzības krīzei paaudzēs un augstiem procentu likmju līmeņiem.

Sunaks un Hants apgalvoja, ka ekonomika saskatīja pagrieziena punktu 2024. gada sākumā, cenšoties nomierināt parlamenta deputātu neapmierinātību par Konservatīvajiem slikto aptauju rezultatu pirms valsts vēlēšanam. Ar Konservatīvo partiju saskaroties ar vairāk nekā 20 punktu deficītu aiz opozīcijas Leiboristu partijas, Sunaks noradīja uz strauju inflacijas kritumu, zemakam enerģijas rēķiniem un pieaugošam algam kaa zimem tam, ka ekonomika ir atgriezusies pareizaja celja.

“Ar krītošu inflaciju, kas palielina majsaimniecibu ienakumu speju, ka ari pavera celju procentu likmju samazinasanai tuvakajos menesos, ekonomikai vajadzetu spejat saglabat zinamu dinamiku visa gada garuma,” teica Ben Džonss, CBI galvenais ekonomists – Lielbritanijas lielakais biznesa lobiju grupa.

Izejas jauda uz vienu iedzivotaju pirmaja ceturksni pieauga par 0,4%, beidzot septinu pec kartas sekojosu ceturksnu seriju bez pozitivas izaugsmes. Tomer KIP uz vienu iedzivotaju tiek novetets par 0,7% zemaks neka ta pats ceturksnis pagajusaja gada.

0,7% pieaugums pakalpojumu sniegsanas joma veicinaja ekonomikas atveselosanos pirmaja ceturksni. Tas beidza tris pec kartas sekojosus ceturksnus ar kritumu Lielbritanijas lielakaja nozare ar majssaimniecibu ienakumu spejas atjaunosanu dzives dardzibas krizes mazinasanas rezultata. Tomer zinas arpus pakalpojumu sniegsanas bija jauktas ar rupniecibas produkcijas pieaugumu par 0,8%, kamert buvniecibas produkcija samazinajas par 0,9%.

“Tagad nav laiks Konservatīvo ministriem veikt uzvaras apli un teikt britiem, ka viņiem nekad nav bijis tik labi,” teica Leiboristu partijas finansu ministra amata kandidats Reičela Rīvsa. “Ekonomika joprojam ir par £300 mazaka uz vienu personu neka tad, kad Riši Sunaks klava par premjerministru.”

ONS teica, ka importa ieplude Lielbritanija nav ietekmeta ar traucējumiem Tuvajos Austrumos un Sarkanas jūras reģionos. Lielbritanijas tirdzniecibas deficita starpiba bez dargmetaliem samazinajas pirmaja ceturksni lidz £7.8 miljardiem un ir stabili samazinajusies kopš 2022. gada sakuma.

“Tas ir spilgta Lielbritanijas ekonomikas perioda sakums salidzinajuma ar pedejiem cetriem gadiem,” teica Tomas Pjuhs, RSM Lielbritanijas ekonomists. “Palielinoties realajam ienakumam, nodoklu samazinasanai un zemakam procentu likmem sniegs majssaimniecibu riciiba ieverojamu pieaugumu otraja pusgada laika un patereju uzticibas atveselosana nodrosinas to lielako dalu no ienakumu pieauguma tiks iztereta.”