“Kvantu karalis”, kurš ar savu noslēpumaino Renaissance Technologies satricināja hedžfondus pasauli, ir miris 86 gadu vecumā.

"Kvantu karalis", kurš ar savu noslēpumaino Renaissance Technologies satricināja hedžfondus pasauli, ir miris 86 gadu vecumā.

Matemātiķa-investora nāve

Matemātiķis un investors, kurš radīja pasaulē vislielāko naudas pelnīšanas mašīnu savā slepenajā uzņēmumā Renaissance Technologies, ir miris 86 gadu vecumā.

Viņš nomira piektdien Ņujorkas pilsētā, pēc viņa labdarības fonda ziņām, kas neatsaucās uz nāves iemeslu.

Atgriežoties no akadēmiskās dzīves uz ieguldījumu pasauli, viņš atteicās no standarta naudas pārvaldītāju praksēm par labu kvantitatīvai analīzei – datu modeļu atklāšanai, kas paredzēja cenu izmaiņas. Viņa tehnika bija tik veiksmīga, ka viņš kļuva pazīstams kā Kvanta Karalis.

Renaissance, kas atrodas apmēram 60 jūdzes austrumos no Manhetenas klusajā East Setauket, Ņujorkā, Simons izvairījās no Volstrītas veterānu pieņemšanas darbā. Tā vietā viņš meklēja matemātiķus un zinātniekus, tostarp astrofiziķus un kodu lauzējus, kas varētu izvilkt izmantojamu ieguldījumu informāciju terabaitos datu, ko viņa uzņēmums katru dienu sūca par visu – no saules plankumiem līdz ārvalstu laika apstākļiem.

Vairāk nekā trīsdesmit gadu laikā viņa atdeve pastāvīgi pārspēja tirgus, pat kad datoru jauda kļuva lētāka un konkurenti centās pēc iespējas labāk atdarināt Renaissance panākumus, izveidojot savus pašu sarežģītos algoritmus savu fondiem.

“Ir tikai daži indivīdi, kas patiešām ir mainījuši mūsu skatījumu uz tirgiem,” Theodore Aronson, kvantitatīvās naudas pārvaldības uzņēmuma AJO Vista dibinātājs, teica Bloomberg Markets žurnālam 2008. gadā. “John Maynard Keynes ir viens no tiem. Warren Buffett ir viens no tiem. Tāpat arī Jim Simons.”

Kad viņš bija kods lauzējs ASV valdībai, Simons atteicās sniegt sīkumus par to, kā viņš radīja vairāk nekā četras reizes lielāku atdevi nekā S&P 500 indekss savam slavenākajam fondam Medallion. No 1988. līdz 2023. gadam fonds sasniedza pārsteidzošu vidējo gada atdevi gandrīz 40%, pat pēc smagajiem maksājumiem, padarot Simonu un līdz pat trim kolēģiem par miljardieriem.

Viņa vērtība tika lēsta 31,8 miljardos dolāru, padarot viņu par 49. bagātāko cilvēku pasaulē, saskaņā ar Bloomberg Billionaires Index.

Klienti un iekšējie darbinieki dārgi maksāja, lai uzticētu savus līdzekļus Simonam. Viņš galu galā paaugstināja maksas līdz 5% no aktīviem un 44% no peļņas, kas ir starp augstākajiem rūpniecībā. Uzskatot, ka algoritmi, ko uzņēmums izmantoja akciju, obligāciju un preču tirdzniecībai, nedarbotos, ja Medallion kļūtu pārāk liels, viņš drīz sāka ierobežot piekļuvi fondam.

1993. gadā Simons pārtrauca pieņemt jaunu naudu no Medallion klientiem, un 2005. gadā viņš pilnībā izmeta ārpusē esošos cilvēkus, ļaujot tikai darbiniekiem ieguldīt. Viņš katru gadu atgrieza peļņu, ierobežojot fonda lielumu apmēram 10 miljardu apmērā.

Viņš atvēra vairāk ikdienišķus fondus plašai sabiedrībai. Dažreiz to sniegums bija dramatisks. 2020. gadā Medallion fonds ieguva 76%, kamēr sabiedriskie fondi uzkrāja divciparu zaudējumus.

Kompanijas ceļojumi

Simona talanti izplatījās arī uz to, kā iedvesmot savus bieži dīvainos darbiniekus – kopumā 300 – kas nāca uz Renaissance. Sarežģītā problēma saprast, kāpēc tirgi ceļas un krīt, bija viens vilinājums, tāpat kā augstais atalgojums un kopienas sajūta, ko viņš radīja.

“Tas ir atvērts gaisotne,” Simons teica retajā runajumam 2010. gadā savas Alma mater – Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā. “Mēs nodrošinam, ka visi zina, ko dara visi pārējie, jo ātrāk, jo labak. Tas ir tas, kas stimulē cilvēkus.”

Viņš spēlēja labvēlīgu tēva figūru, organizējot kompānijas ceļojumus uz Bermudu, Dominikano Republiku, Floridu un Vermontu – un mudinot darbiniekus ņemt līdzi savas ģimenes.

Kompnijas leģenda ir tāda, ka vienam no firmas slēpošanas braucieniem Simons, kurš bija mūža smēķētajs, nopirka apdrošināšanas polisi vietējam restorānam, lai viņam nebūtu jāatsakas no saviem mīļajiem Merits.

Daudzi konkurenti mēģinaja un neizdevas atdarinat Medallion fonda noslēpumaino mērci. Pēc tam kad Bernard Madoff naudas pelnīšanas panakumi tika atklati kaa Ponzi shema 2008. gadaa ASV Vertybu un biržu komisija naca pie Renaissance Simons teica citaa MIT sanaksme 2019.gadaa.

“Viņi mūs patiešam izpētija,” viņš teica. “Protams, viņi neatrada neko.”

Politiskais sadalijums

Simons atkapa no izpilddirektora amata 2010.gadaa un ka priekssedetajs 2021.gadaa. Divi no vina agrakajiem algotajiem – Peter Brown un Robert Mercer matematiki un pionieri runas atpazisanas un masinas tulkojuma joma kas tika vilinati prom no IBM slavena Thomas J.Watson petijumu centra – vinu aizstaja ka lizdirektori.

“Profesionali Jim bija matematikis un biznesmenis. Garigi vinsh bija redzetajs. Personigi vinsh bija mensch kursh rupigi rupes par individiem un cilvekiem,” teica Brown piezime Renaissance darbiniekiem piektdien.

Renaissance naudas pelnisanas spejas padarija to par medus podu politikiem no abam galvenajam politiskajam partijam.

Simons un vina sieva Marilyn bija vadosie demokratisko partiju ziedotaji sniedzot vairak neka $109 miljonus kandidatiem – tostarp Hillary Clinton un Joe Biden – un atbalsta komitejas kopsh 2015.gada sakuma sakot ar OpenSecrets.

Viens no Simonu pirmais algotajiem Henry Laufer ari kluva par lielu atbalstitaju demokratisko komiteju un celsanam. Bet Mercer kopa ar savu meitu Rebekah kluva par lieliem ziedotajiem Republikanu partijai it ipashi Donald Trump 2016.gadaa.

Apmerejam 2020.gadaa Renaissance paplasinaja direktoru grupu kas galu gala aizstajetu Simonu uzraudziba uz firmu un veicinaja vina delu Nathaniel Simons ka lidzsedeetaju soli kas vinu pozicioneja lai galu gala parnemtu vadibu.

Matematikas brinums

James Harris Simons piedzima 1938.gada 25.aprili Bostonas priekspilsetaa Brookline vienigais berns Matthew Simons un bijusais Marcia Kantor. Vina tevs stradaja filmu industrijaa ka New England pardosanas parstavis 20th Century Fox. Velak vins palidzeja parvaldit sava socetevs apavu fabriku.

Izcilais matematika joma jau no 3 gadu vecuma Simons absolveja Newton High School tris gados. Vinsh kluva par bar mitzvah 13 gados bet teica ka vinam bija maz interese par judismu pec tam.

MIT vins ieguva bakalaura gradu matematika 1958.gada pec tikai tris gadiem studiju. Kameras veicot savu Ph.D. Kalifornijas universitate Berkeley vins ieguva savu pirmo pieredzi ieguldisana braucot uz Merrill Lynch brokeris Sanfrancisko tirgot sojas pupas nakotnes ligumus. Vins ari apprecas ar savu pirmo sievu bijuso Barbara Bluestein ar kuru vins bus tris berni: Nathaniel Liz un Paul kas mireja velosipeda negadijuma 1996.gadaa.

Ta lauliba beidzas ar skirsanam. Ar savu otro sievu bijuso Marilyn Hawrys vinsh bus divi berni – Nick kas mireja peceldesanas negadijuma 2003.gadaa un Audrey. Vins ari izdzivo pieci mazberni un viens lielberns.

Simons atgriezas MIT 1961.gada lai sakto savu macibu karjeru sajutot ka vina nakotnes cels ir lemets. “Es atceros sedejot biblioteka viena diena sakot ‘Nu es domaju ka es klusu par asistenta profesoru tad asocieta profesoru tad profesoru tad es ejosh cauri dzivei ta veida tad nomirshu'” vinsh atceresies 2020.gada mutvards vestures intervija ar Amerikas Fizikas institutu “Un tas man lika domat varbut pasaule ir citas lietas.”

Auksta kara kodlauzana

1964.gada pec macibam Harvard Universitate Simons parvietojas uz Princeton New Jersey lai pienemtu augsti apmaksatu un augsti klasificetu darbu Aizsardzibas analizes instituta. Bezpelejas petijumu organizacija algaja matematikus lai atbalstitu ASV Nacionalo drosibas agenturu lauzot kodus un sifrus ko izmantoja Padomju Savieniba.

Darbs iepazistinaja Simonu ar algoritmu radisanas iespejam datoriem. IDA darbiniekiem tika atljauts pavadiet pusi sava laika personigam darbam un Simons veliceja dala sava prognozet akciju tirgus islaicigas kustibas.

Simons stradaja tur vairak neka tris gadus pirms zaudet savu darbu publiski apstridet IDA prezidentu armijas generali Maxwell D.Taylor par karu Vietnam.

Vina blank” aria-label=”Go to https://timesmachine.nytimes.com/timesmachine/1967/10/15/105271241.html?pageNumber=251″ rel=”noreferrer noopener” class=”sc-330a5589-0 gPJZJS”>raksts New York Times Magazine Taylor bija apgalvojis ka ASV uzvar karu kas ir verts cinities. Simons atbildot ar blank” aria-label=”Go to https://www.google.com/books/edition/CongressionalRecord/moajDVeep6AC?hl=en&gbpv=1&dq=%22cannot+possibly+be+offset+by+the+enormous+economic,+intellectual+and+moral+investment%22&pg=PA31632&printsec=frontcover” rel=”noreferrer noopener” class=”sc-330a5589-0 gPJZJS”>vestules redaktoram, izklajis savu ticibu ka “jebkadi politiskie ieguvumi kas rodas no militara uzvara nekad nevar kompenset milzigais ekonomiskais intelektualais un moralais ieguldijums ko mes turpinam likt saja uznemuma.”

Simons tika algots lai vaditu matematikas nodalu New York valsts universitate Stony Brook. Kopa ar blank” aria-label=”Go to https://senate.universityofcalifornia.edu/files/inmemoriam/html/shiingshenchern.htm” rel=”noreferrer noopener” class=”sc-330a5589-0 gPJZJS”>Shiing-Shen Chern, vins radija Chern-Simons teoriju kas tika prezenteta blank” aria-label=”Go to https://math.mit.edu/juvitop/pastseminars/notes2019Fall/Chern-Simons.pdf” rel=”noreferrer noopener” class=”sc-330a5589-0 gPJZJS”>1974.gada raksta. Teorija nodrosina rikus zinamus ka invarianti ko matematiki izmanto lai atskirtos starp dazadam lokanam telpam – sadiem parastas telpas izkroplojumiem kas pastav saskaana ar Albert Einsteina visparejas relativitates teoriju.

1976.gada vins tika apbalvots ar Oswald Veblen balvu geometrija Amerikas Matematikas biedriba.

Tirgoja preces