Kurus 2023. gada vecuma vīnus jums vajadzētu iegādāties? Ceļojums cauri Bordo vīna dārziem.

Kurus 2023. gada vecuma vīnus jums vajadzētu iegādāties? Ceļojums cauri Bordo vīna dārziem.

Stila vīns

Mani labākie sarkanie un baltie vīni ir tikpat labi (un dažreiz labāki) kā 2022. gada vīni, bet stilā, ko Bordovas mīļotāji sauc par “klasisko”. Lai gan tiem trūkst 2022. gada labāko vīnu sulīguma un spēka, tie apvieno nobriedušos tanīnus un gludu tekstūru no siltā ražas gada ar ziedu aromātiem, dzīvīgiem augļiem, tīrību un svaigumu no aukstā – ar zemāku alkohola līmeni.

“Tas ir gads, kad jūsu glāzē varat atrast terroir,” teica Matjē Kivjē no Clos Fourtet Saint-Émilion, kas nozīmē, ka jūs varat skaidri atpazīt katras vīna darītavas vīnu personības nianses.

Audzēšanas sezona nebija viegla, jo bija pārmērīgs nokrišņu daudzums un siltas dienas un nakts temperatūras – kas ir ļoti atšķirīgs no 2022. gada, kuram bija nopietns sausums un karstums. Vīna darītāji cīnījās, lai tiktos galā ar straujiem laika apstākļu maiņām, un prognozes bieži vien bija maldinošas. Panākumi bija atkarīgi no veiksmes, mikroklimata, augsnes veida, vīnogu šķirnes un cilvēka lēmumiem. Pieredze un resursi (kas nozīmē ekspertīzi un naudu) veica galīgo atšķirību. Katastrofa draudēja tiem, kas pieņēma sliktu lēmumu.

Lietus un silts, mitrs laiks jūnijā radīja ilgstošu situāciju virulentu pelējuma uzliesmojumiem, ko daži teica, ka ir sliktākais 25 gadu laikā. Šis sēne var ātri izplatīties pa vīna dārzu un iznīcināt ražu.

“Mums bija jāuzrauga vīna dārzs ik pēc stundas un jāizsmidzina nekavējoties,” saka Veronika Sandersa no Château Haut-Bailly – pat svētdienās. Bioloģiskajiem lauksaimniekiem bija regulāri un preventīvi jāizsmidzina ar vara sulfātu, lai gan bioloģiskais Château Fonplégade ziņo par labiem rezultātiem ar ozolkoka mizas šķīdumu. Dažos vīna dārzos bija tik mitrs, ka traktorus nevarēja izrullēt. Ne visiem vīna darītājiem bija pietiekami daudz darbinieku, lai tik ātri reaģētu. Merlots ir vairāk pakļauts pelējumam nekā Cabernet Sauvignon vai Cabernet Franc, tāpēc daudzi 2023. gada vīni satur lielāku daļu pēdējo divu.

Kristians Mueikss, daudzu augstākā līmeņa Pomerolas īpašumu īpašnieks, teica, ka viņi bija izsmidzinājuši no 18 līdz 20 reizēm, palielinot ražošanas izmaksas uz pudeli. Katru reizi, kad līst lietus, lapas tiek noskalotas un tās ir jāizsmidzina atkārtoti ar varu vai fungicīdu.

Šis bija otrais karstākais gads kopš 21. gadsimta sākuma, skaidro Žans Filips Delmas no pirmās pakāpes Château Haut-Brion. “Mākoņainais laiks jūlijā aizsargāja vīnogas no saules un saglabāja svaigumu,” viņš saka. “Tad intensīvi karstuma periodi vidū un beigās augustā un septembra sākumā bija kā koncentrēšanās mašīna.”

Tas karstums pārvērta dažus vīnus kaut kā dziļākajos. Tas arī sadedzināja dažas vīnogas, padarot būtisku šķirošanu ražas laikā. Ilgs logs vīnogu lasīšanai nozīmēja, ka tās var tikt novāktas perfektajā nobriedumā.

Vīna darinataji uzsver, ka ātra pielagošanās un visu to darbibu pardošana ir kluvusi par jauno normalitati.

Vai pirkt tagad?

Īsais atbilde ir jā – ja cena ir pareiza. Bet izvēlieties rūpīgi.

Te ir ātrs atgadinajums par to, kā darbojas vina nakaupšana nakaotnei. Jūs tagad ieguldiet savu naudu (dažreiz tikai ar 50% avansa maksajumu), kamēr vini vel vecojas mucinu, un sanemat pudeles vinos ruden 2026. gadam. Nepieņemiet, ka varat pudeles vinus pardot ar peļņu, ka tas bija agrak. Daži 2019. gada vini tagad maksaj mazak neka tos kaa nakotnes vinus pirms cetriem gadiem. Viens iemesls pirkt tagad ir nodrošinat savus iecienitos vinos un izveleties formatu, ko velaties (magnumus, pus-pudeles utt.).

Cena bija liela tema privatos pusdienas un gala vakarinas, ar negociantiem un tirgotajiem uzsverot, ka augstakajam chateau būs jaa samazina cenas par 30% no pagajusa gada limeniem, lai raditu sajusmu.

“Tirgus situacija ir nopietna,” saka Emanuels Kruse, Commanderie de Bontemps vaditajs, kreisas krasta Bordovas chateau tirgotaju asociacija un Château d’Issan lidz-panems. “Mes visi zinam, ka vina tirgotajiem jau ir pietiekami daudz kravu.” Tirgus spiedieni ietver augstas procentlikmes, inflaciju, divus notiekosos karus un vaju tirgu Kina.

Džefs Zakarija no Zakys Port Chester New York mazumtirgotajs, kas kopš 1970. gadiem piedava Bordovas nakotnes vinus klientiem: “Vina kvalitate parsniedza manas ceribas, bet mes pirksim tikai to ko varsim pardot.” Viņš saka ka uzņemsies mazak nosaukumu neka iepriekš.

Šons Bišops no Kalifornijas Bay Area JJ Buckley saka ka viņš ir garsojis aizraujosus vinus un visdrizak piedavas 100; pirms 10 gadiem viņš butu piedavajis 200. “Pirmie augumi pardosies ka ari kolekcijas lieliskie vini ar sekotajiem ka Pontet-Canet un Les Carmes Haut-Brion.”

Izskatas ka dazi chateau tostarp Lafite ir dzirdejuši šo cenu vestijumu. Château Pontet-Canet super veiksmigs 2023. gads tika izlaists par 27% zemaku cenu neka pagajusa gada; spilgtie Leoville Las Cases tika novērteti par 40% zemaku cenu Lafite Rothschild par 31% un Mouton Rothschild par 37.2%.

Galvenais bridiinajums: Pirkt tikai no uzticama tirgotaja ar ilgu pieredzi piegadat gala vinus pudelēs. Piemeram ASV: Zachys JJ Buckley Millesima USA un K&L Wine Merchants. Lielbritanija: Farr Vintners Bordeaux Index Fine + Rare un Berry Bros & Rudd.

Ko pirkt

Vairaki desmiti vinu ir verti pirkt ja cena ir pareiza (ieskaitot baltos vinus par kuriem runasim nakotne). Ka parasti visi pirmie augumi ir starp labakajiem vinam raža un es biju sajusma par labakajam zvaigznem Right Bank ka Petrus Le Pin Ausone un Figeac. Papildus tiem maniem 14 favoritiem un pieciem vertibam zemak es izceltu Leoville Las Cases Leoville Barton Haut-Bailly Rauzan-Segla Ducru Beaucaillou Cos d’Estournel Giscours L’Evangile Les Perrieres Canon d’Issan Domaine de Chevalier Vieux Chateau Certan Troplong Mondot un Rocheyron. Paplašinats mans top 100 vinu saraksts ar piezimem bus pieejams mana majas lapa (elinmccoy.com) junija.

Te ir mani 14 labakie vini (cena ieklauta kad pieejama):

Château Beausejour Duffau Lagarosse
Trešais ražas gads koppanems un vinu daritajs Josephine Duffau Lagarosse ir labakais lidz šim ar bagatigu zidainu teksturu un nesalauztam zemes mineralu sals un auglu garšam.

Château Bélair-Monange
Pirmais ražas gads kas tika izgatavots chateau skaistaja jaunaja pagraba ir briniskigs suligums kopa ar mineralu un trifeļu piezimem un bagatu dziļumu.

Château Les Carmes Haut-Brion
Šis Pessac-Léognan ipašums ir kļuvis par vienu no Bordovas jaunajam burvigs zvaigznem. 2023. gada vinam ir vairak Cabernet Sauvignon un Franc neka parasti kas dod tam aromatus violetiem un peonijam un tumši violetu un mineralu garšu.

Château Cheval Blanc
Loti bagats strukturats niansets pulerets un mineralaks un ziedains neka 2022. gads. Smaržojosie aromati atgadina mani par violetiem peonijam irisem un vel daudz ko citu.

Château La Conseillante
Lielisks vins šaja raža: garš precizs miesigs un slanains ar izteikti tiriem augliem un plašam aromatam lilijam rozu petalijam un nedaudz tabakai.

Château L’Église Clinet
Izcils vins ar intensivu aromatu ceresiem aveņiem kakao un tabakai. Tas ir loti loti garšigs un spēcigs.

Château Haut-Brion
Energija saspriegums un briniskiga samtaina sensualitate raksturo šo vienmer sarežgito vinu kas atklaj slanus olivu lakricas un ciedru garšas.

Château Lafite Rothschild ($520)
Bagats vins ar klusu dziļu spēku eleganci un energetisku svaigumu Lafite pludina stiligu garšu kasisa un grafita garšu un skaidri sals noti uz ta ekstremali garo beigu garšu. Tas ir labakais Lafite vertibas vinam tirgu pec Liv-ex.

Château Lafleur
Dziļs vins kas škiet pat labaks neka fantastisks 2022. gads. Tas parada izteiksmigus tes violetes un tabakas aromatus kopa ar dziļiem slaniem dzivigiem tumšiem augliem un mazliet garšvielam. Viens no maniem miļakajiem vinam raža tas bus dargs bet parasti strauji pieaug vertiba.

Château Margaux
Sofisticets burvigs elegants un dzivigs šis pirmas pakapes vins ir visas smalkas garšas un enerģija. Tas ir loti klasisks un zidains.

Château Montrose
Ar tumšu intensivu krasi tiri melno ogu degunu smalkiem gludiem taniniem un koncentretu tumso ogu raksturu tas ir viens no labakajiem kreisaja krasta.

Château Mouton Rothschild ($442)
Ar blivu teksturu kas liecina par tumso šokolades musli šis miesigs 93% Cabernet piedava gandriz visu: slanus dūmakainu melno augli piezimes granatabelim saspriegumu un garo beigu garšu. Tas ir lētaks neka jebkurš cits tirgū esošais vintage.

Château Pichon Lalande
Pastavigi viens no labakajiem vinam nesenajas ražas šis otra pakape rada greznu zidainu teksturu precizu ziedainu mulberiju aromatu un slanus spilgtiem nobriedusiem augliem.

Château Pontet-Canet ($91)
Peoniju dzivigs aromats un izcili tiri dziļi pikantie zilberiju auglu piparmetru un fenheļa garšas isteni izcelas. Šis vins parada cik briniskigs var but Cabernet Sauvignon.

Pieci vertibas vini

Château Bellefont-Belcier
Ar katru nesenajo ražu šis Saint-Émilion ipašums sniedz parrakstu. Šis ražas gads piedava suligas sarkano ogu garšas blivumu strukturu un garo muti laisto beigu garšu.

Château Corbin
Ar atdzistos seducejos tumso augli zidainu teksturu un visu balansetu šis Saint-Émilion grand cru classé izstaro gan harmoniju gan eleganci.

Château Fonplégade
Vins no šis bioloģiskais amerikanis ipašuma Saint-Émilion ir izcelts. Sasmalcinatas rozu petalu aromati plummijauglu garša un piezimes garšvielam.

Château Siran
Vins no šis Margaux ipašuma ir pastavigi labs pirkijs. Dzivigs suligs tas ir kodols spilgtiem mulberiju augliem mineralem kopa ar gludiem bet spejigiem taniniem.