Kriptovalūtu entuziasti, kuri vēlas iegādāties mājas, paaugstināja cenas, jo bagātības efekts no žetoniem izplatījās uz dažiem mājokļu tirgiem, liecina pētījums.

Kriptovalūtu entuziasti, kuri vēlas iegādāties mājas, paaugstināja cenas, jo bagātības efekts no žetoniem izplatījās uz dažiem mājokļu tirgiem, liecina pētījums.

Kriptovalūtu ieguldījumi un tēriņi

Stāsts par to, kā agrīnie kriptovalūtu ieguldītāji ir guvuši dzīves mainošu bagātību, ir plaši izplatīts sociālajos medijos.

Kā šie papildu līdzekļi palielina patērētāju pārliecību tērēt vairāk – parādība, ko ekonomisti sauc par bagātības efektu – ir aktuāla tēma katru reizi, kad kriptovalūtu cenas strauji pieaug. Pētnieku grupa centās to kvantificēt un secināja, ka ASV kriptovalūtu laimesti netiek tērēti tāpat kā loterijas laimesti. Līdz šim šis efekts uz 28 triljonu dolāru lielo ASV ekonomiku ir bijis salīdzinoši neliels. Taču, ja šī aktīvu klase turpinās augt, pētījums sniedz ieskatu par iespējamām patērētāju paradumu izmaiņām.

Pētnieki lēš, ka jaunais bagātības pieaugums desmit gadu laikā palielinājis mājsaimniecību patēriņu par aptuveni 30 miljardiem dolāru kopumā, ar katru nerealizēto peļņas dolāru radot aptuveni deviņus centus tēriņiem. Lai gan šis skaitlis ir gandrīz divreiz lielāks nekā akciju tirgus atdeves gadījumā, tas ir aptuveni trešdaļa no ienākumu šokiem, piemēram, loterijas laimestiem. Neskatoties uz visu lepnumu sociālajos medijos, ne viss tika iztērēts Lamborghini un rotaslietām: daļa no tā tika novirzīta mājokļu iegādei, veicinot nekustamo īpašumu tirgus attīstību vietās, kur kriptovalūtas ir populāras.

Mājokļu tirgus

Lai gan lielākā daļa bagātības pieauguma tika ieguldīta brīvprātīgos izdevumos, ievērojama daļa nonāca vietējos mājokļu tirgos, īpaši Kalifornijas, Nevadas, Jūtas un citās vietās, kur kriptovalūtas ir populāras.

Lai iegūtu skaitli, pētnieki atgriezās laikā līdz 2017. gadam, kad Bitcoin cena pieauga no aptuveni 950 dolāriem līdz 14 000 dolāriem, gandrīz 1400% pieaugumam. Izmantojot brokeru kontu saistītos pasta indeksus, viņi salīdzināja mājokļu cenu izmaiņas apgabalos ar augstu kriptovalūtu bagātību salīdzinot ar tiem, kas bija mazāk entuziasma pilni pret digitālajiem aktīviem. Viņi atklāja, ka mājokļu cenas kriptovalūtu bagātajos apgabalos pieauga par 43 bāzes punktiem ātrāk, palielinot vidējo mājas cenu par aptuveni 2000 dolāriem 12 mēnešu laikā.

Analizējot to, kā tas izskatītos desmitgadē līdz 2023. gadam, viņi secināja, ka katrs dolārs, kas iegūts mājsaimniecību kriptovalūtu bagātībā, vidējo mājas cenu palielināja par 15 centiem nākamo trīs mēnešu laikā.

Pētnieki arī sekoja investoram, kas izņēma vismaz 5000 dolārus no saviem kriptovalūtu brokeriem – aptuveni 90% no tiem nāca no Coinbase Global Inc. – starp 2018. un 2023. gadu. Šī analīze atklāja, ka amerikāņi palielināja savus kopējos izdevumus gadu pēc lielas izņemšanas par aptuveni 5754 dolāriem salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Un lai gan hipotekārie izdevumi palika nemainīgi sešus mēnešus pirms lielas izņemšanas, tie ievērojami pieauga pēc notikuma.

“Katram mājsaimniecībai, kas izņēma 5000 dolārus no sava kriptovalūtu apmaiņas konta, viens no divdesmit iegādājies māju pirmo reizi,” teica Kotter.

Galvenais ir tas, ka Lamborghini nevar dzīvot.