Kellogg’s ļauj darbiniekiem pārtraukt darbu piektdienās plkst. 12:00, bet tikai tad, ja viņi izpilda stundas darba nedēļas laikā.

Kellogg's ļauj darbiniekiem pārtraukt darbu piektdienās plkst. 12:00, bet tikai tad, ja viņi izpilda stundas darba nedēļas laikā.

Vasaras piektdienas darba vietā

Dienas kļūst garākas, gaišākas un siltākas, un darbiniekiem nav nekā vēlamāka vasaras pēcpusdienā, kā būt tālu no saviem darba galdiem – un Kellanova to zina.

Brīvpusdienas piektdienās

Kellanova, Kellogg’s un Pringles mātesuzņēmums, piedāvā saviem Lielbritānijas darbiniekiem iespēju izlaist darbu piektdienās, sākot no pusdienlaika līdz septembrim.

Šī 20,6 miljardus dolāru vērtā pārtikas ražotāja veiktā pētījuma rezultāti atklāj, ka divas trešdaļas cilvēku būtu gatavi strādāt smagāk pārējās nedēļas laikā, ja viņu darba devējs dotu viņiem brīvu piektdienas pēcpusdienu.

Turklāt “piektdienas efekts” ir labi dokumentēts. Dažādi pētījumi, tostarp Teksasas A&M Universitātes Sabiedrības veselības skolas veiktais pētījums, uzsvēra, ka darbinieku produktivitāte piektdienās tāpat samazinās.

Tomēr uzņēmums neatstāj darbinieku vidusnedēļas ražīgumu nejaušības ziņā: tie, kas vēlas agrāk sākt savu nedēļas nogali, būs spiesti atgūt zaudēto laiku nedēļas laikā.

Turklāt vairāk nekā 500 darbinieku Kellanovas birojā MediaCityUK Salfordā nav jāuztraucas par to, ka viņus pārņems tik daudz sanāksmju, ka nevarēs agrāk aiziet – kopš 2021. gada uzņēmums ir ieviesis piektdienas pēcpusdienas bez sanāksmēm politiku.

Nav skaidrs, vai uzņēmums plāno izplatīt šo shēmu citos savos globālajos filiālos vai arī tas būs izdegto viduslīmeņa vadītāju uzdevums nodrošināt, lai darbinieki neaizietu prom, nepabeidzot nedēļas darbu.

Vasaras piektdienas nav nekas jauns

Vasaras piektdienas nav nekas jauns. Šis koncepts aizsākās jau 1960. gadu Ņujorkas reklāmas industrijā, kad vadītāji agrāk pameta darbu, lai dotos uz Hamptoniem.

Pat Kellanovā vasaras shēma kaut kādā veidolā pastāv jau vairāk nekā divdesmit gadus. Bet tagad arvien vairāk uzņēmumu, tostarp L’Oréal, Asos un Nike, seko šim piemēram.

Tas notiek laikā, kad piektdienas kļūst par darbu no mājām dienu daudzos uzņēmumos. Ņujorkas būvniecības giganta Vornado Realty Trust priekšsēdētājs Stīvens Rots un viens no lielākajiem Ņujorkas biroju īpašniekiem drosmīgi paziņoja, ka piektdienas birojā ir “uz visiem laikiem mirušas”.

Kamēr daži uzņēmumi, tostarp cilvēkresursu uzņēmums Oyster, tagad pārveido dienu par “koncentrēšanās piektdienu” – būtībā dienu, kad var atbildēt uz nokavētajiem e-pastiem un koncentrēties darbam prom no biroja trokšņa.

Citi vadītāji pamanījuši, ka viņu darbinieki izmanto pandēmijas laikmetam raksturīgo brīvību piektdien agrāk beigt darbu.

Ņujorkas miljardieris un bijušais mērs Maikls Blumbergs apgalvoja, ka attālinie darbinieki katru piektdienu spēlē golfa spēli – un viņam varbūt ir taisnība. Darbdienas pēcpusdienas laikā golfa laukumi ir pilni, apgalvo Stenfordas Universitātes pētījums.

Tieši tāpēc uzņēmumi arvien vairāk atteicas mēģināt padarīt piektdienas ražīgas un pilnībā atceļ darba dienu par labu četru dienu nedēļai. “100:80:100” darba modeļa pilotprojekti – 100% alga par 80% laika apmaiņu pret 100% produktivitāti – visā pasaulē pierāda produktivitātes panākumus.

Bet tas nozīmē, ka tiem, kas joprojām strādā, ir gandrīz neiespējami ieplānot sanāksmi piektdien un e-pasti, visticamāk, netiks izlasīti. Tāpēc daudziem piektdiena var būt kļuvusi efektīvi bezjēdzīga jebkurā gadījumā.