Kāpēc bērnu kolorektālais vēzis ir pieaudzis par 500%?

Kāpēc bērnu kolorektālais vēzis ir pieaudzis par 500%?

Kāpēc tas notiek?

“Mēs patiešām nezinām,” saka Dr. Džons Maršals, medicīnas konsultants un Ruesch centra direktors Gastrointestinālo vēžu izārstēšanai Džordžtaunas universitātē.

Kopumā zināmie slimības ģenētiskie riska faktori ietver ģimenes anamnēzi ar iekaisīgām zarnu slimībām vai kolorektālo vēzi, savukārt modificējamie riska faktori ietver aptaukošanos, tabakas lietošanu, alkohola patēriņu un diētu, kas ietver zemu šķiedrvielu uzņemšanu, pārstrādātu gaļas produktu patēriņu, saldinātu dzērienu patēriņu un augstu tauku daudzumu, kā arī iespējams, mazkustīgu dzīvesveidu.

Tomēr Maršals norāda uz ļoti jauniem cilvēkiem: “Tas nav neveselīgi, neveselīgi cilvēki. Tas nav cilvēki ar ģimenes anamnēzi, tāpēc mēs nevaram noteikt nekādu ģenētisko ekspozīciju vai mantojumu.” Vadošā hipotēze, viņš piebilst, ir tāda, ka kā cilvēki “mēs esam kaut ko darījuši, lai mainītu mūsu mikrobiomu… Es pacientiem saku, ka tas ir kā mūsu pašu augsne mūsos, ar baktērijām, kas dzīvo mūsu GI traktos… kas ir kā lietus mežs, kam ir nepieciešama daudzveidība, lai būtu veselīgs.” Maršals aizdomājas, ka mēs esam kaut ko darījuši, lai pamatīgi mainītu mūsu “baktēriju maisījumu”, vai nu no ķīmisko vielu un “mūžīgo mikroplastmasu” iedarbības vai “nespēlējoties ārā”, un redz iespējamu saikni un “interesantu paralēli” ar zemesriekstu alerģiju pieaugumu.

Medicīnas kopiena vēsturiski nav pārbaudījusi mikrobioma līdzsvaru, jo tas netika uzskatīts par svarīgu, viņš saka, bet tagad “ir daudz enerģijas šī izpētei, jo tas ir steidzami, un mēs nevaram to atstāt novārtā.”

Zīmes un simptomi – un kā likt bērniem dalīties ar detaļām

Kolorektālo vēža zīmes un simptomi bērniem un pusaudžiem ir tādas pašas kā pieaugušajiem, visbiežāk sastopamie ir izmaiņas zarnu darbībā, vēdera sāpes, dzelzs deficīta anēmijas pazīmes un asiņošana no taisnās zarnas. “Jebkura asiņošana bērnam būtu nekavējoties jāuzmanās, protams,” saka Maršals.

Triks ir kā likt bērnam vai pusaudzim ziņot vecākiem par ķermeņa funkciju detaļām.

“Es domāju, ka daļa no tā, ko mums kā sabiedrībai vajadzētu sasniegt, ir palielināta komforta sajūta, varbūt starp ģimeni un draugiem par to. Bet tas ir liels lūgums,” viņš saka.

Tikmēr mēģiniet dalīties ar informāciju ar savu pusaudzi. “Jūs nevarat sākt ar ‘Vai tu tikko izkārnījies?’ Tas ir pārāk kauninoši un apkaunojoši,” saka Barbara Grīnberga, Konektikutas psiholoģe, kas specializējas pusaudžu ārstēšanā. “Jūs sākat ar to, ka parādāt viņiem rakstu vai TikTok, kas runā par simptomiem, un tad par to runājat. Jums nav jājautā par viņu ķermeņa funkcijām. Un ja viņi asiņo, viņi jutīsies atviegloti.”

Vairāk par bērnu veselību: