Kalifornijas milzīgais 27,6 miljardu dolāru deficīts mudina Gavinu Ņūsomu ierosināt samazināt 10 000 brīvo darbavietu.

Kalifornijas milzīgais 27,6 miljardu dolāru deficīts mudina Gavinu Ņūsomu ierosināt samazināt 10 000 brīvo darbavietu.

Kalifornijas budžeta deficīts

Kalifornijas štatā ir konstatēts 27,6 miljardu dolāru budžeta deficīts, piektdien paziņoja gubernators Gavins Ņūsoms – plaisa ir tik liela, ka viņš ierosina samazināt 10 000 neaizņemto valsts darbavietu un apturēt dažus plaši izmantotus uzņēmumu nodokļu atvieglojumus.

Demokrātiskais gubernators izklāstīja deficītu

Gubernators piektdien izklāstīja deficītu kā daļu no viņa ierosinātā 288 miljardu dolāru štata budžeta nākamajam fiskālajam gadam, kas sākas 1. jūlijā. Tas ir lielākais deficīts starp visiem štatiem.

“Tas ir saistīts ar programmas, priekšlikumus, kurus esmu ilgi atbalstījis – daudzus no tiem,” teica Ņūsoms. “Bet mums tas ir jādara. Mums ir jābūt atbildīgiem. Mums ir jābūt atbildīgiem.”

Deficīts ir mazāks nekā 38 miljardi dolāru, ko Ņūsoms prognozēja janvārī, bet tas ir tāpēc, ka tajā nav iekļauti 17,3 miljardi dolāru samazinājumi un citas darbības, par kurām viņš un likumdevēji jau ir vienojušies, lai to slēgtu. Pretējā gadījumā tas būtu tuvu 45 miljardiem dolāru.

Tas ir otrais gads pēc kārtas, kad visvairāk apdzīvotajam štatam ir jāsaskaras ar daudzu miljardu dolāru deficītu. Štata ieņēmumi turpina kristies, pieaugot inflācijai un palēninoties štata parasti spēcīgajai tehnoloģiju nozarei. Līdz aprīļa beigām štata nodokļu ieņēmumi no trim lielākajiem avotiem – personīgo ienākumu, uzņēmumu un pārdošanas nodokļiem – samazinājās par vairāk nekā 6 miljardiem dolāru salīdzinājumā ar iepriekšējo prognozi.

Ņūsoms, kurš tagad ir savā pēdējā termiņā kā gubernators un plaši uzskatīts par nākamo prezidenta kandidātu, saka, ka viņa plāns risinās gan šī gada deficītu, gan prognozēto 28,4 miljardu dolāru deficītu nākamajam gadam. Viņš plāno izklāstīt vairāk nekā 32 miljardu dolāru samazinājumus, lai tas notiktu, lai štata likumdevēji varētu līdz 15. jūnijam pieņemt izdevumu plānu.

Ņūsoms un neatkarīgais Likumdevēju analītiķu birojs ir nesaskaņojies par štata deficīta patieso lielumu šogad. Birojs janvārī teica, ka deficīts patiesībā ir 58 miljardi dolāru, ja tajā iekļauj dažus samazinājumus izglītības izdevumos. Birojs nākamnedēļ izdos savu jauno prognozi, un tā, visticamāk, būs lielāka.

Lielāks deficīts varētu piespiest pieņemt grūtus lēmumus. Janvārī Ņūsoms izteica iespēju atlikt minimālās algas paaugstināšanu veselības aprūpes darbiniekiem, ko viņš pagājušajā gadā parakstīja likumā ar lielu publicitāti.

“Mums joprojām ir deficīts. Mēs to pārvaldīsim un pārvaldīsim bez vispārējiem nodokļu palielinājumiem,” Ņūsoms teica trešdien pasākumā, ko rīkoja Kalifornijas Tirdzniecības kamera. “Mēs nevēlamies tikai atrisināt šo gadu. Es gribu atrisināt nākamo gadu. Es domāju, ka tas ir pārāk svarīgi. Mums jābūt disciplinētākiem.”

Valsts budžeta plānošana ir minēšanas spēle, īpaši Kalifornijas štatam, kur progresīvajai nodokļu sistēmai nozīmē, ka štats lielāko daļu savu nodokļu ieņēmumu saņem no bagātiem cilvēkiem. Apmēram puse no štata ienākumu nodokļu ieņēmumiem 2021. gadā nāca no tikai 1% iedzīvotāju. Tas padara štatu vairāk pakļautu akciju tirgus svārstībām.

Ja likumdevēji un Ņūsoms kļūdīsies ar ieņēmumu prognozēm un štats saņems mazāk nekā domāja, rodas deficīts. Un atšķirībā no federālajiem valdības iestatniekiem, Kalifornijas konstitūcija prasa štatam saglabat līdzsvarotu budžetu.

Pagajusaj gadaj viņu prognozes bija ļoti neprecizas pēc tam, kad janvarija destruktivie vetrakaji izraisija ilgstošas nodokļu deklaraciju termiņu atlikšanu. Vietoj tam, lai deklaracijas iesniegtu aprili, lielakajai dalai kaliforniešu varēja gaidit lidz novembrim. Likumdevējiem joprojam bija jasagatavo budžets lidz junijam, neskatoties uz to, ka viņi nezinaja cik daudz naudas viņiem bija.

Janvari Ņūsoms teica, ka štata ieņemumi no 2022.-23. lida 2024.-25. gada bija par 42,9 miljardiem dolaru zemaki neka bija prognozets.

Ņūsoms un likumdevēji jau ir vienojušies par aptuveni 17 miljardu dolaru samazinajumiem un atlikumiem, lai samazinatu deficītu. Turklajt Ņūsoms ir teicis, ka vins grib izmantot 13 miljardus dolaru no štata dazadiem taupisanas kontiem, lai palidzetu lizsvarot budžetu.

Bet tie neslēgs plaisu un Kalifornija šķiet virzita uz vairakiem deficitiem naktotne.

Uznemumu nodoklu ieņemumi ir samazinajušies par 15% salidzinajuma ar pagajušo gadu – ceturtaja lielaka krituma pedejos 40 gados pec LAO datiem. Un lai gan ienakumu nodokli aug pateicoties akciju tirgus 20% pieaugumam kopš oktobra kas veicina 8% pieaugumu kopuma ienakumu nodoklu ieņemumos šogad LAO saka ka augšana nav turpinajuma ticama. Tas ir tadel ka plašaka štata ekonomika nav uzlabojusies – bezdarba likme ir pieaugusi un investicijas Kalifornijas uznemumos ir samazinajušas.